Çözüldü i5-8300H Power Throttled Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

demokan05

Centipat
i5-8300H işlemciye sahibim. İşlemciye yük binince hızı düşürüyordu, sonra CPU test yaptım ve orada Power limit throttling diye bir şey gördüm. Bu nedir?

Screenshot_1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
OK, sendeki sorun farklı.
Öncelikle XTU'da ayar yaptıysan default haline getirip kaydedip programı kaldır.
Sistemi tekrar başlatıp Throttlestop kurup videodaki birkaç ayarı gerçekleştir, o şekilde çözülmesi gerekir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
i5-8300H işlemciye sahibim. İşlemciye yük binince hızı düşürüyordu, sonra CPU test yaptım ve orada Power limit throttling diye bir şey gördüm. Bu nedir?

Eki Görüntüle 673392
İşlemcin fazla yüke binince ısınmamak için frekansını azaltıyor ve dolayısıyla kasmalar ortaya çıkar oyunlarda.Throttlestop programından undervolt yapıp,turbo power limitleri arttırmanı öneririm

Benim cihazımda da aynı işlemci mevcut ama ben undervolt ile etkili bir sonuç elde edemedim. Dolayısıyla o konuda mevcut olan video yoluyla Turbo Boost özelliğini kapattım.

Batarya ve fiş takılı iken test yapınca hiç en üst frekansa çıkıyor mu? Evet ise stres testinde görev yöneticisi performans sekmesinden görsel atar mısın, fiş ve batarya takılı iken ? Aynı anda diğer pencerede HWmonitor ile işlemci sıcaklıkları da görülebilir olsun.

@The Butcher of Blaviken TB'u kapatırsan 8300H potansiyelini kullanamazsın, o işlemcinin anlamı kalmaz.

Batarya ve fiş takılı iken test yapınca hiç en üst frekansa çıkıyor mu? Evet ise stres testinde görev yöneticisi performans sekmesinden görsel atar mısın, fiş ve batarya takılı iken? Aynı anda diğer pencerede HWMonitor ile işlemci sıcaklıkları da görülebilir olsun.

@The Butcher of Blaviken TB'u kapatırsan 8300H potansiyelini kullanamazsın, o işlemcinin anlamı kalmaz.

Screenshot_2.png

Kullandığınız fan nedir?

Altta normal laptop soğutucu var.

OK, sendeki sorun farklı.
Öncelikle XTU'da ayar yaptıysan default haline getirip kaydedip programı kaldır.
Sistemi tekrar başlatıp Throttlestop kurup videodaki birkaç ayarı gerçekleştir, o şekilde çözülmesi gerekir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı