i5 8400 + GTX 1070 Ti sistemin eksiklikleri var mı?

Ada Uzunpınar

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba sistemim aşağıda gördüğünüz gibi. Ekran kartı ve işlemci uyumu nasıl, anakart iyi mi, ve sizce yavaş yavaş geliştirmem noktalar var mı yoksa şu an yeter mi? Ve Battlefield 1, Hunt Showdown gibi oyunlarda FPS sorunu yaşıyorum, grafikler düşük olsa bile bazen 60'ı görmekte zorlanıyor, normal midir? Lütfen beğenmediğiniz bir parça varsa ne ile değiştirirsem iyi olur yazın. Bütçem şu an belli değil fakat yenilikleri yavaş yavaş yapmayı planlıyorum. O yüzden siz olsanız ne ile değiştirirdiniz gibi düşünebilirsiniz.
Daha fazla istediğiniz bilgi varsa yazabilirsiniz. Çok teşekkürler.

Screenshot_1.png

Arkadaşlar merhaba sistemim aşağıda gördüğünüz gibi. Ekran kartı ve işlemci uyumu nasıl, anakart iyi mi, ve sizce yavaş yavaş geliştirmem noktalar var mı yoksa şu an yeter mi? Ve Battlefield 1, Hunt Showdown gibi oyunlarda FPS sorunu yaşıyorum, grafikler düşük olsa bile bazen 60'ı görmekte zorlanıyor, normal midir? Lütfen beğenmediğiniz bir parça varsa ne ile değiştirirsem iyi olur yazın. Bütçem şu an belli değil fakat yenilikleri yavaş yavaş yapmayı planlıyorum. O yüzden siz olsanız ne ile değiştirirdiniz gibi düşünebilirsiniz.
Daha fazla istediğiniz bilgi varsa yazabilirsiniz. Çok teşekkürler.

Eki Görüntüle 1055026
FPS sorunu single channel dan kaynaklı olabilir. Onun dışında bir eksik görmedim. Belki ilerde M.2 SSD alınarak Windows dan çok daha güzel verim dahi alınabilir.

RAM çift kanal değil bu performans noktasında özellikle belirttiğiniz bazı işlemciye yük bindiren oyunlar açısından büyük bir sorun, eğer ki sistemde iki adet 8 GB RAM varsa bunları anakartta dual channel modunda çalışacak şekilde takarsanız iyi olur. Tek 16'lık varsa da yanına bir adet daha 8 veya 16GB bellek edinmeyi çalışın.

PSU marka, model ve kapasitesini merak ettim. Onun dışında bana kalırsa genel olarak birçok oyun için tam bir 144/165Hz makinesi.

BF1 & 5'te ise sağlam bir 4/4 işlemciyle bile GTX 1070 seviyesi bir kartla ortalama 100-110 FPS civarı bir performans elde edilebiliyorsa, bu sistem belirttiğiniz oyunların hayli hayli üstesinden gelir, bence önce RAM olayını çözün, Battlefield için ayrı bir konuda yapılması gereken ince ayarları detaylarıyla beraber yazarım. Hunt Showdown da yine RAM'e aşırı yükleniyor, çift kanal şart.

Son düzenleme:
RAM çift kanal değil bu performans noktasında özellikle belirttiğiniz bazı işlemciye yük bindiren oyunlar açısından büyük bir sorun, eğer ki sistemde iki adet 8 GB RAM varsa bunları anakartta dual channel modunda çalışacak şekilde takarsanız iyi olur. Tek 16'lık varsa da ya yanına bir adet daha 8 veya 16GB bellek edinmeyi çalışın.

PSU marka, model ve kapasitesini merak ettim. Onun dışında bana kalırsa genel olarak birçok oyun için tam bir 144/165Hz makinesi.

BF1 & 5'te ise sağlam bir 4/4 işlemciyle bile GTX 1070 seviyesi bir kartla ortalama 100-110 FPS civarı bir performans elde edilebiliyorsa, bu sistem belirttiğiniz oyunların hayli hayli üstesinden gelir, bence önce RAM olayını çözün, Battlefield için ayrı bir konuda yapılması gereken ince ayarları detaylarıyla beraber yazarım. Hunt Showdown da yine RAM'e aşırı yükleniyor, çift kanal şart.
Kesinlikle katılıyorum, bazı kişiler sırf 6C 6T olduğu için i5-8400'ü çok eleştirmişti ama katılmıyorum, i7-2600 bile
BF 1'i 4C 8T olmasına rağmen çok rahat oynatıyor.

Kesinlikle katılıyorum, bazı kişiler sırf 6C 6T olduğu için i5-8400'ü çok eleştirmişti ama katılmıyorum, i7-2600 bile
BF 1'i 4C 8T olmasına rağmen çok rahat oynatıyor.
Sayılara takılmayı çok seviyoruz millet olarak, sırf bu yüzden güncel modellerde dahi 4/8'in 6/6'ya göre daha avantajlı olduğunu inananlar daha hala HT/SMT çekirdeklerinin işlemci kullanımı noktasında gerçeği yansıtmadıklarını, bunların gerçek çekirdek gibi performans veremediklerini anlayamadılar. Neyse konu bu değil, fazla uzamasın :)

Bu BF1 konusunda da ben bile zamanında neredeyse sorun yaşamayanı duymadığım i5-7500 + GTX 1060 ikilisine öyle bir ayar çekmiştim ki hemen hemen çoğu 64 kişilik haritada %90+ GPU kullanımıyla beraber 1080p'de orta-yüksek karışık ayarlarla ortalama 90-95 FPS civarı bir performans elde edebiliyordum. Hala duruyor mesela bu işlemci, i7-7700 de var, aralarındaki maksimum fark 25-26 haritanın içindeki bazı spesifik 4-5 tane devasa büyük haritada 15-20 FPS'e kadar fark ettirdi, onun dışında 4 çekirdeğin limiti belli bence. Mesela bu arkadaştaki gibi bir i5-8400 olsa 7700'e özellikle biraz düşük ayarlarda nal toplattıracağı gibi 1060'la bile 120-125 FPS'ler havada uçuşurdu 😀.

Son düzenleme:
1070 ti'nin 4GB modeli mi var?
8GB lık modelini kullanıyorum.
RAM çift kanal değil bu performans noktasında özellikle belirttiğiniz bazı işlemciye yük bindiren oyunlar açısından büyük bir sorun, eğer ki sistemde iki adet 8 GB RAM varsa bunları anakartta dual channel modunda çalışacak şekilde takarsanız iyi olur. Tek 16'lık varsa da yanına bir adet daha 8 veya 16GB bellek edinmeyi çalışın.

Evet tek kanal 16'lık kullanıyorum en yakın zamanda yanına bir 8'lik daha almaya çalışacağım. PSU marka, model ve kapasitesi şu an aklımda değil öğrenip yazmaya çalışacağım daha sonra. Dediğiniz gibi Battlefield 1 için önerdiğiniz ayarları iletebilirseniz çok iyi olur, çok sağ olun.
Ram'i 1x16 değil de 2x8 yapsanız daha sağlıklı olurdu hocam.
Teşekkürler, 16'nın yanına 1 tane de 8'lik eklemeye çalışacağım.
FPS sorunu single channel dan kaynaklı olabilir. Onun dışında bir eksik görmedim. Belki ilerde M.2 SSD alınarak Windows dan çok daha güzel verim dahi alınabilir.
Çok teşekkürler yorumunuz için. Ram olayını ben de uzun zamandır düşünüyordum en yakın zamanda halletmeye çalışacağım. Pek bu konulardan anlamadığım için hiç bakmadım SSD türüne. Anakart ile alakalı bir sıkıntı çıkar mı M.2 SSD almak istersem?
İşlemciyi değiştir iyi bir soğutucu al yoluna bak
Teşekkürler yorumunuz için, işlemciyi değiştirmeyi düşündüm fakat sanırım şu an benim için yeterli fakat soğutucu olarak stok kullanıyorum onu ben de değiştirmek istiyorum bayadır :D

Bir sorum daha olacak herkese, ekran kartında fanlar otomatikte iken Hunt Showdown'a girdiğim zaman (Çok oynadığım için ondan örnek veriyorum kusura bakmayın çok popüler bir başlık veremiyorum) yaklaşık 70-75 derecelerini görüyor ve fanlar bu derecelerde yine yaklaşık 70-80 arasında geziyor. MSI Afterburner aracılığıyla clock ve memory hızlarını arttıranları gördüm. Sizce yapmalı mıyım? Kart kendini soğutabilir mi? Eğer yap diyorsanız da (Pek anlamadığımdan dolayı) 1070 Ti için ideal OC ayarları nelerdir acaba (Yine MSI Afterburner üzerinden konuşuyorum). Tekrardan çok sağ olun.

Geri
Yukarı