i5 8400 için 200 TL işlemci soğutucu önerisi

Daha uygun ve kaliteli soğutucu pek bulamadım. Snowman markası hakkında pek bir bilgim yok fakat alınası duruyor.
İşlemciyi stok fanla test ettiğimde sıcaklık 79 dereceye kadar çıkabiliyordu. Dün akşam soğutucu bakarken denk geldiğim videoda adam aynı işlemci ile stok fanda 65-72 arası değer almış. Ben de macunu yeniden sürdüm. Bu sefer macunu yaymadım. Ortaya nohut tanesi kadar sıkıp fanı monte ettim. Sonra yaptığım testte 68'i geçmedi işlemci sıcaklığı.

Şimdilik böyle kalsın diyorum. Birkaç gün test edeceğim RDR2, Battlefield V gibi oyunları oynarım. Böyle kalırsa almama gerek kalmaz diye düşünüyorum.

Fiyatlar da ateş pahası. Almışken onu al bunu al derken bütçe 400'ü zorluyor neredeyse. 390 liraya Arctic Freezer varken Dark markasına 240-250 vermek de düşündürmedi değil açıkçası.

İşlemciyi stok fanla test ettiğimde sıcaklık 79 dereceye kadar çıkabiliyordu. Dün akşam soğutucu bakarken denk geldiğim videoda adam aynı işlemci ile stok fanda 65-72 arası değer almış. Ben de macunu yeniden sürdüm. Bu sefer macunu yaymadım. Ortaya nohut tanesi kadar sıkıp fanı monte ettim. Sonra yaptığım testte 68'i geçmedi işlemci sıcaklığı.

Şimdilik böyle kalsın diyorum. Birkaç gün test edeceğim RDR2, Battlefield V gibi oyunları oynarım. Böyle kalırsa almama gerek kalmaz diye düşünüyorum.

Fiyatlar da ateş pahası. Almışken onu al bunu al derken bütçe 400'ü zorluyor neredeyse. 390 liraya Arctic Freezer varken Dark markasına 240-250 vermek de düşündürmedi değil açıkçası.
Şu an sıcaklıklar çok normal böyle kalırsa almaya gerek kalmaz zaten. Dediğiniz gibi fiyatlar bu kadar artmışken ciddi bir sorun yoksa şuanlık almak mantıksız.

Bütçeni biraz aşman lazım.

Şurada incelemesi yapılmış.

Güzele benziyor. İyi bir şey ise tabii bütçe bir nebze aşılabilir. Ama önceki yorumlarda da dediğim gibi, fiyatlar çok uçuk. Stok soğutucuyu düzgün macun sürerek test ettiğimde 67 derece üzerine çıkmadı henüz. Birkaç gün bu şekilde test edeceğim. Stok soğutucunun yetmesi lazım normalde. 2-3 gün test edip ona göre alıp almama konusunda kararımı vereceğim.

Söz konusu Intel stok soğutucuysa sistem yükteyken gürültüden kurtulmak için bile hava soğutucuya yönelmek gerekir. En az 120 MM fanlı soğutucu tercih edeceksin ki her türlü fark göresin. Bunun haricinde 90 MM fanlı başka hava soğutucu almaktansa stok soğutucuyla devam etsen de olur.

Söz konusu Intel stok soğutucuysa sistem yükteyken gürültüden kurtulmak için bile hava soğutucuya yönelmek gerekir. En az 120 MM fanlı soğutucu tercih edeceksin ki her türlü fark göresin. Bunun haricinde 90 MM fanlı başka hava soğutucu almaktansa stok soğutucuyla devam etsen de olur.
Dün akşam RDR2'de 15-20 dakika oynadıktan sonra işlemci sıcaklığı 82 dereceyi gördü. Bugün birkaç saat içinde sipariş vereceğim ama hangisini alacağım konusunda kararsızım. Anakartım MSI H310M Pro-M2 ve micro ATX olduğu için soğutucuların RAM üzerine gelme ihtimali bulunuyor. Buna göre araştırma yapıyorum. Bu konu hakkında fikriniz var mı? Öneri ve görüşlerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.
@CJack60 Aigo DarkFlash Dark ARGB modeli N11 üzerinden 20 lira indirim kuponuyla beraber 210 liraya sipariş verdim. Geldiğinde testini yapıp paylaşırım. Çok teşekkür ederim. Almamdaki en büyük etken, yakın zamanda yapılmış testti.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı