i5 8400 Sistem Kasıyor

gokturkoray

Centipat
Daha önce birçok konu açıldı fakat aradığım cevapları bulamadığımdan ve yaşadığım sorunu bulamadığımdan dolayı açıyorum.

Sistemim:
LG 25UM58-P 25" 5ms (2xhdmı) Full HD IPS monitör
ASUS ROG-STRIX-RX580-O8G-Gaming (VBIOS sürümü 015.050.000.001.000000)
240 GB & 120 GB SanDisk SSD Plus.
Intel i5 8400

Kingston HyperX 8 GB 2666 MHz.
700W High Power PSU.
ASUS Prime H370M PLUS

Önceki ekran kartım GTX 670'idi. Onda böyle bir sorun yaşamadım. Sadece Hackintosh'da yaşıyordum. Onda da native desteklemesine rağmen grafikte kasmalar vardı.
Hackintosh ve Windows kullanıyorum. İkisi de ayrı SSD'lerde kurulu.
Dolayısıyla BIOS ayarlarım farklı.

Secure Boot - other OS.
Xhcı handoff - enabled.
AHCI mode - enabled.
Fast Boot - disable.
Vt-D disable.

Yaşadığım sorun, masaüstünde ve bazı uygulamalarda gezerken scroll yapıyorum. Metinler ve görüntüler akışkan değil. Screen tearing gibi bir durum yaşamıyorum fakat akışkan değil. FPS düşüyor gibi bir durum var. Oyunlarda bir FPS düşmesi yaşamıyorum fakat aynı kasma onlarda da var. CS-GO'da 60 FPS'e sabitleyince herhangi bir kasma olmadı fakat masaüstünde, Spotify'da, Chrome'da scroll yaparken görüntü beni rahatsız ediyor. Metinler titriyor gibi oluyor.

Biraz araştırdım ve denediğim şeyler;

-Monitörüm 59Hz ve 60Hz destekliyor. İkisini de denedim.
-Farklı bir HDMI kablosu denedim.
-UHD 630'a geçip, en güncel driverlarını yükledim. Aynı sorun onda da var. UHD 630'da biraz daha fazla oluyor bu kasma.
-BIOS ayarlarını sıfırladım.
-Driver Boost ile PCI köprüsü Driver'ını yeniledim.
-AMD en güncel Driver kurulu.
-Ekran kartını ikinci el aldığım için, emin değilim ama içinde farklı bir VBIOS vardı. Ve UEFI sorunu yaşıyordum. Otomatik olarak launch CSM aktif ediyordu. Sonrasında ASUS'un sitesindeki VBIOS'u kullanarak eskisini geri yükledim. UEFI sorunu halloldu. Ama ondan önce kasma sorunu var mıydı? Pek emin değilim o kadar dikkat etmedim. Tek hatırladığım o VBIOS'da CS-GO'da rahat oyun oynadığımdı. FPS 60 olmamasına rağmen. Sanırım arkadaş Sapphire RX580 için 2018'de çıkan VBIOS'u kullanmış. Ben ASUS ROG STRIX'in 2017 VBIOS'unu geri yükledim. UEFI sorununu halledebilmek için.
-Bilgisayara yeni format atmıştım. O yüzden tekrar format atma gereği duymadım. Ama işe yarayabilir derseniz tekrar format atacağım.

Şimdiden teşekkür ediyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Daha önce birçok konu açıldı fakat aradığım cevapları bulamadığımdan ve yaşadığım sorunu bulamadığımdan dolayı açıyorum.

Sistemim:
LG 25UM58-P 25" 5ms (2xhdmı) Full HD IPS monitör
ASUS ROG-STRIX-RX580-O8G-Gaming (VBIOS sürümü 015.050.000.001.000000)
240 GB & 120 GB SanDisk SSD Plus.
Intel i5 8400

Kingston HyperX 8 GB 2666 MHz.
700W High Power PSU.
ASUS Prime H370M PLUS

Önceki ekran kartım GTX 670'idi. Onda böyle bir sorun yaşamadım. Sadece Hackintosh'da yaşıyordum. Onda da native desteklemesine rağmen grafikte kasmalar vardı.
Hackintosh ve Windows kullanıyorum. İkisi de ayrı SSD'lerde kurulu.
Dolayısıyla BIOS ayarlarım farklı.

Secure Boot - other OS.
Xhcı handoff - enabled.
AHCI mode - enabled.
Fast Boot - disable.
Vt-D disable.

Yaşadığım sorun, masaüstünde ve bazı uygulamalarda gezerken scroll yapıyorum. Metinler ve görüntüler akışkan değil. Screen tearing gibi bir durum yaşamıyorum fakat akışkan değil. FPS düşüyor gibi bir durum var. Oyunlarda bir FPS düşmesi yaşamıyorum fakat aynı kasma onlarda da var. CS-GO'da 60 FPS'e sabitleyince herhangi bir kasma olmadı fakat masaüstünde, Spotify'da, Chrome'da scroll yaparken görüntü beni rahatsız ediyor. Metinler titriyor gibi oluyor.

Biraz araştırdım ve denediğim şeyler;

-Farklı bir HDMI kablosu denedim.
-UHD 630'a geçip, en güncel driverlarını yükledim. Aynı sorun onda da var. UHD 630'da biraz daha fazla oluyor bu kasma.
-BIOS ayarlarını sıfırladım.
-Driver Boost ile PCI köprüsü Driver'ını yeniledim.
-AMD en güncel Driver kurulu.
-Ekran kartını ikinci el aldığım için, emin değilim ama içinde farklı bir VBIOS vardı. Ve UEFI sorunu yaşıyordum. Otomatik olarak launch CSM aktif ediyordu. Sonrasında ASUS'un sitesindeki VBIOS'u kullanarak eskisini geri yükledim. UEFI sorunu halloldu. Ama ondan önce kasma sorunu var mıydı? Pek emin değilim o kadar dikkat etmedim. Tek hatırladığım o VBIOS'da CS-GO'da rahat oyun oynadığımdı. FPS 60 olmamasına rağmen. Sanırım arkadaş Sapphire RX580 için 2018'de çıkan VBIOS'u kullanmış. Ben ASUS ROG STRIX'in 2017 VBIOS'unu geri yükledim. UEFI sorununu halledebilmek için.
-Bilgisayara yeni format atmıştım. O yüzden tekrar format atma gereği duymadım. Ama işe yarayabilir derseniz tekrar format atacağım.

Şimdiden teşekkür ediyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.
Metin titremesi kullandığın mouse ile alakalı :) Scroll için ek uygulama yüklemen gerekiyor. Elindeki Mouse muhtemelen Apple Magic Mouse değil. Uygulamayı bulup atacağım buraya.

Son düzenleme:
Metin titremesi kullandığın mouse ile alakalı :) Scroll için ek uygulama yüklemen gerekiyor. Elindeki Mouse muhtemelen Apple Magic Mouse değil. Uygulamayı bulup atacağım buraya.

MOS uygulamasını Hackintosh'da kullanıyorum. Ona rağmen görüntü akışkan değil.

Ayrıca sorunu Windows üzerinde daha rahatsız edici biçimde yaşıyorum. Teşekkürler yine de.

Windows için olanı da varmış. Yükledim fakat bir şey değişmedi. Sorun görüntü olarak rahatsız ediyor. Daha çok FPS düşmüş gibi.
Sorunumu tam olarak anlatabilmek için bir video ekledim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı