i5 8400 vs Ryzen 5 1600

Uzun vadede hangisini almak daha mantıklı olur ?

• Intel Core i5-8600

• AMD Ryzen 5 1600

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.

yipyip

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yeni bir sistem topluyorum. Birkaç haftadır da gerek Youtube'dan gerekse yerli ve yabancı forumlardan okumadığım başlık kalmadı diyebilirim. Her parça konusunda karar verdim fakat işlemcide hala daha ikilem içerisindeyim. i5 8400 ve R5 1600 arasında kaldım. Bunun sebebi ise 8400'ün daha yüksek FPS vermesine rağmen bunu daha yüksek yükte çalışarak yapıyor. Ryzen ise 10-20 FPS daha düşük veriyor fakat çoğu zaman yarım yükte çalışıyor. Uzun süreli düşündüğümde Intel için %100'e dayanıp ekran kartıma darboğaz yapmasından korkuyorum. Öncelikle bu gerçekleşebilir bir senaryo mu? İkincil olarak AMD yarım yükte olmasına rağmen neden daha az FPS veriyor? Maddiyatın hiçbir önemi yok cevaplarınızı bunu göz önüne alarak yazarsanız sevinirim. Başka bir işlemci tavsiyesi de istemiyorum. Şimdiden herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci kullanımının yüksek gözükmesi doğal. i5 8400 6 çekirdek 6 thread bir işlemci iken, Ryzen 5 1600 6 çekirdek 12 thread bir işlemci. OSD yazılımları işlemci kullanımını 12 çekirdek üzerinden hesaplıyor. Yani çekirdek başına düşen işleme göre.
Thread sayısı az olduğu için i5 8400 daha yüksek gözüküyor.
i5 8400 almalısınız.

Öncelikle ikinize de cevaplarınız için teşekkürler. Bugün videoları tekrar izlerken fark ettim ki bu olay sadece Assassin's Creed oyunlarında gerçekleşmiş. Aklımda nedense genelde böyle gibi kalmış. Sebebine bakınca korsan pazarına önlem için kullandıkları DRM sisteminin sebep olduğunu öğrendim. Merak edenler varsa da seçimimi 8400 den yana yaptım. Yarın gidip alacağım.

Saf güçte biraz daha güçlü 1600 modeli ondan CPU kullanımı daha düşük. Oyun performansında da 8400 biraz daha iyi 1080P de. Intel çorap değiştirir gibi soket değiştiriyor bunu göz önünde bulundurmak gerek. 1600 modelinin OC desteği de var, Ryzen işlemcilerin OC performansı pek iç açıcı değil Intel işlemcilere göre. Yine de rakibine göre OC desteği var, Render konusunda da daha iyi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@yipyip dediğiniz şey muhtemelen oyunların Ryzen'e olan optimizasyonunun hâlâ oturmamış olmasından kaynaklanıyor. Bu sebepten de işlemci kendi potansiyelinden daha düşük görünüyor.

@yipyip dediğiniz şey muhtemelen oyunların Ryzen'e olan optimizasyonunun hâlâ oturmamış olmasından kaynaklanıyor. Bu sebepten de işlemci kendi potansiyelinden daha düşük görünüyor.
Bu kısmı aklıma gelmemişti. Ayrıca diğer yorumlarda da ekonomik olunduğundan bahsedilmiş AMD'nin daha bir kaç nesilde AM4 soketini kullanacağını söylemesinden dolayı fakat ekonomiden daha çok şu anda alabileceğim en yüksek performansa bakıyorum. Ayrıca intelin sürekli soket değiştirmesi beni de memnun etmeyen konulardan olsa da nacizane görüşüm oyun dünyasının ağırlık olarak Intel ve Nvidia cephesine konuşlandığı yönünde. i5-7500 ve r5 1600 arasında düşünürken aradaki performans farkından dolayı AMD cephesine yönelmiştim fakat bütçeyi biraz daha arttırıp 8. nesil bandına çıkabildikten sonra hem geride kaldığından hem de yakın dönemki İntel kullanma alışkanlığımdan dolayı platform değiştirmemeyi tercih ettim. Görüş belirten herkese teşekkürler fakat bugün gidip i5-8400 işlemciyi aldım. Bakalım biraz kullandıktan sonra görüşlerimi belirtirim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı