i5 8600 CPU %100 kullanımı

Ehuna

Hectopat
Arkadaslar merhabalar, PC'de bir sorun ulunmakta bundan once CoD Warzone BF5 gibi oyunlari oynarken gayet dropsuz bir sekilde oynuyordum. Fakat birkac gundur bu oyunlara girdigimde CPU kullaniminin cok fazla oldugunu ve GPU'nun neredeyse hiç kullanilmadigini goruyorum ve daima gorev yoneticisinde yaninda GPU-0-3D yazisi cikiyor. Ayni sekilde oyunlari kapatirken Google Chrome'da birkac yeni sekme acarken PC'de droplar gerceklesiyor. GPU'da neden acmadigini cozmus degilim, gorev yoneticisinde islemciden gosteriyor. Afterburner'da CPU %80-90 civarinda GPU ise bazen %20 oluyor bazen %50 oluyor.

FB51F412-DB64-4986-B563-561B5CF3C8A2.jpeg

Intel i5-8600.
MSI GeForce GTX 1060 Gaming X 6 GB.
8 GB 3000 MHz CL15 RAM.
MSI Z370 Tomahawk anakart.
Sistemim bu sekilde yardimci olursaniz cok mutlu olurum.
Aşagida ornek bir fotoğraf paylastim bu sekilde gostermekte.

3226B4C9-C7A2-4058-827F-6E5EF261139F.jpeg

447A3B6F-9876-4AD5-A7DE-86777F1C151E.jpeg

FB51F412-DB64-4986-B563-561B5CF3C8A2.jpeg

E3B04B14-949A-4600-8DF9-06017E4FF599.jpeg

532A9976-6E65-4F7D-86DF-8BF397923302.jpeg

Bununla ilgili neredeyse herkes konu açıyor 😅 Bu normal bir şey.
Droplar gerçekleşiyorsa oyun kalitesini artır. Büyük ihtimalle FPS almak için en düşüğe çektin ayarları bu yüzden CPU %100 oluyor GPU kendisini az kullanıyor. Kaliteyi arttırdığında sorun çözülecektir.

Bununla ilgili neredeyse herkes konu açıyor 😅 Bu normal bir şey.
Droplar gerçekleşiyorsa oyun kalitesini artır. Büyük ihtimalle FPS almak için en düşüğe çektin ayarları bu yüzden CPU %100 oluyor GPU kendisini az kullanıyor. Kaliteyi arttırdığında sorun çözülecektir.
Hocam ayarlar zaten yuksekte fps artsin diye herhangi bir ayari dusurmedim ki

Hocam ayarlar zaten yuksekte fps artsin diye herhangi bir ayari dusurmedim ki
Sen şu MXAA mıydı tam hatırlamıyorum FXAA falan var ya, onları bi 8X yap, baktın yine oluyor 16X'e kadar yolu var. Yükselt bak bakalım olmaz darboğaz falan. Onlarda yüksekteyse o zaman tek seçenek yeni işlemci kalıyor 😅

Antimalware service executable servisini kapatın bunun için Windows Defender devre dışı bırakıcı indirin. Arka planda diski sömürmüş bu da FPS dropları yapabilir. CPU 100 sorunu ise genellikle ısı ve virüsten kaynaklanır. Darboğaz da sebeplerinden biri.

Peki format atmak sence bir çözüm olur mu ? Darboğaz olmasında pcyi 2-3 yıla yakındır kullanıyorum bir sorun yoktu yeni olmaya başladı
Antimalware service executable servisini kapatın bunun için Windows Defender devre dışı bırakıcı indirin. Arka planda diski sömürmüş bu da FPS dropları yapabilir. CPU 100 sorunu ise genellikle ısı ve virüsten kaynaklanır. Darboğaz da sebeplerinden biri.

Peki format atmak sence bir çözüm olur mu ? Darboğaz olmasında pcyi 2-3 yıla yakındır kullanıyorum bir sorun yoktu yeni olmaya başladı
O zaman darboğaz değildir antimalware kapatmayı araştırın siz. Sorun çözülmesse format atın ve ayrıca oyun ağır cpu 100 olması doğal olabilir.

O zaman darboğaz değildir antimalware kapatmayı araştırın siz. Sorun çözülmesse format atın ve ayrıca oyun ağır cpu 100 olması doğal olabilir.
Evet oyun agir katiliyorum fakat hani ekran kartinida kullanirsin bi zahmet sadece islemci ne biliyim tuhaf geldi bazen Chrome'da 3-5 sayfa actigimda birden kitleniyor masaustunde bir dosya actigimda birden kitleniyor bu tarz sorunlarda yaratmaya basladi dedigini bir uygulayalim olmazsa artik cozum format.

Evet oyun agir katiliyorum fakat hani ekran kartinida kullanirsin bi zahmet sadece islemci ne biliyim tuhaf geldi bazen Chrome'da 3-5 sayfa actigimda birden kitleniyor masaustunde bir dosya actigimda birden kitleniyor bu tarz sorunlarda yaratmaya basladi dedigini bir uygulayalim olmazsa artik cozum format.
Hddyi test edin bakalım.

Geri
Yukarı