i5 8600 ve GTX 1070 Ti Sistem Kaç Yıl Gider?

TechnoNИ

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Dünya
Merhaba;
Şu anki sistemim:

FX 8320 4.7 GHz O.C,
GTX 760 O.C ve
16 GB RAM

Birkaç ay içinde indirimlerde 5300 TL gibi bir fiyatla i5 8600 (non K) ve GTX 1070 Ti'lı bilgisayar toplamayı düşünüyorum.
Sonra da 8 GB RAM ve SSD eklemeyi düşünüyorum. Sizce bu zamanda yeni ekran kartları da çıkacakken bu sistemi almak mantıklı mı? Yoksa şu anki bilgisayarımla idare edip yeni ekran kartlarını mı beklemeliyim?
Bir de bu sistemi toplar isem beni Ultra 1080p 60 FPS kaç sene götürür?
Yardımcı olan ve ilgilenen kişilere şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki yeni nesil işlemcilerinde çıkma ihtimali var mı? Yoksa i5 8600 almalı mıyım? veya R5 2600x
Sistemi ne zaman almayı düşünüyorsunuz? Çünkü yeni ekran kartları yazın sonu-sonbaharın başından önce piyasaya gelmez gibi görünüyor. İşlemci içinse İntel'in 9.nesli bu sene içinde çıkabilir de çıkmaya bilir de. Kesin bir şey söyleyemem bu konuda.

Sistemi ne zaman almayı düşünüyorsunuz? Çünkü yeni ekran kartları yazın sonu-sonbaharın başından önce piyasaya gelmez gibi görünüyor. İşlemci içinse İntel'in 9.nesli bu sene içinde çıkabilir de çıkmaya bilir de. Kesin bir şey söyleyemem bu konuda.
1-2 ay içinde almayı düşünüyorum. Aslında yaz tatilini de yeni sistemle geçirmek hiç fena olmazdı.

Bu Eylül'de çıkacak AAA oyunlarla beraber Ultra'da 60-65 bandına düşer, bir sonraki Eylül'de de 55-60 bandına geriler gibi. Yani 2-3 yıl denebilir.

Şu an Ultra bandında 65-70 olduğu için bu tahminleri yürüttüm, bir kesinliği yok elbette. Ama FF XV ve AC Origins için durumlar böyle ve bu tür oyunların sayısı artacak gibi.

Not: FF XV'de 55 bandına bile düştüğü olmuş. Adaleti yok bu oyunların.

Bu Eylül'de çıkacak AAA oyunlarla beraber Ultra'da 60-65 bandına düşer, bir sonraki Eylül'de de 55-60 bandına geriler gibi. Yani 2-3 yıl denebilir.

Şu an Ultra bandında 65-70 olduğu için bu tahminleri yürüttüm, bir kesinliği yok elbette. Ama FF XV ve AC Origins için durumlar böyle ve bu tür oyunların sayısı artacak gibi.

Not: FF XV'de 55 bandına bile düştüğü olmuş. Adaleti yok bu oyunların.
Vay be GTX 1070 Ti'da 1080p de 60 FPS altına düşecek kart mıydı? Neyse o zaman ben yeni nesil kartları bekleyim. Büyük İndirim olursa R5 2600x veya zorlarsam i7 8700 alayım.

Vay be GTX 1070 Ti'da 1080p de 60 FPS altına düşecek kart mıydı? Neyse o zaman ben yeni nesil kartları bekleyim. Büyük İndirim olursa R5 2600x veya zorlarsam i7 8700 alayım.
Sorun kartlarda değil, sorun dengesiz bir grafik arttırma politikası uygulayan oyun firmalarında. İnsanları el mecbur bırakıyorlar, değil Türkiye, genel PC dünyasında da durum böyle. İnsanların geneli rahatsız bu konudan. Eskiden bu kadar zıplama yapmıyordu grafikler, şimdi her yıl birkaç kademe daha yükseğe çıkıyor, yerinde durmuyor hiçbir şekilde. Konsolların ömrü bile bu politika yüzünden azalır oldu. PS2 ve PS3 ile PS4'ün ömür skalası bile bunu açıklıyor, PS4 Pro ve One X rezaletlerine girmiyorum bile. Belki politika değil de teknolojinin logaritmik artışından dolayı gerçekleşen bir şeydir, tam bilemiyorum. Ama ortalama bir ailenin o logaritmik artışa uzun vadede ayak uydurabileceğini sanmıyorum.

Ama 60 FPS şartınız olmazsa rahat yine de. Ben şahsen 50 FPS'ye alıştım. Stabil 50 FPS+ monitörü 50hzye alıp çift Vsync'e zorlayarak olabilecek en kusursuz görüntüyü alıyorum. Ben 1060'da olduğum için böyle tabii durum. 1070 de işte 1-2 yıla 1060 gibi 50 bandına düştüğünde böyle yapıp kullanabilirsiniz.

Oyun yapımcıları ile GPU üreten firmalar anlaşmalılar. Oyun firmaları ve Gpu firmaları kapitalizmi. Sürekli tavuk gibi yol, iliğine kadar sömür anlayışı. GPU üreten firma, oyun yapımcısı firmaya diyor ki, ben yeni GPU üreteceğim ve millete bunu satmam lazım, o zaman yap şöyle grafik kartlarını son haddine kadar zorlayan, hatta limitlerini aşıp, düşük performans vereceği oyunlar, milletin elindeki canavar GPU'lar bu oyunda oyuncuları tatmin etmesin, mecbur yeni GPU'lara yönelsin oyuncular, bizde satalım , sizlere payınızıda verelim. Olay bu. Onun için kafaya takmayacaksın, yok şu kartlar çıkacak, yok bu kartlar çıkacak beklersen, bekleyip aldığın kart aynı akıbeti yaşayacak. Onun için en iyisi al kartını keyfini çıkar.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı