i5-8600K FPS dalgalanması

• Konuyu başlatan 287352
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 17
  • Görüntüleme 969

287352

Centipat
Arkadaşlar yaşadığım sorunu anlatırken size biraz uzatmış olabilirim. Ama artık yoruldum, ve tam olarak bu sorunun neden kaynaklı olduğunu anlayamıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Öncelikle kullandığım sistemin parçalarını yazayım;

İşlemci: Intel 8600K.
Ekran kartı: Gigabyte Windforce OC RTX 2060.
Anakart: Gigabyte Z390 GAMING M.
Monitör: ASUS TUF Gaming VG259QM.
RAM'ler de 3200MHz Corsair marka CL16 2x8.
Sistem NVMe SSD kurulu. Windows 10 20H2 sürümü.

Monitör'üm kendi hız aşırma teknolojisi ile 280Hz kadar çıkabiliyor. Bu ekranda dalgalanma sorunu daha çok yüksek FPS oyunlarda oluyor, genel olarak her oyunda bir sıkıntım var ama yüksek FPS oyunlar oynarken yüksek FPS değeri olsa da hissiyat sanki 60 Hz bir monitör de oyun oynamak gibi. Mesela CS:GO oyununda rekabetçi oyunda genel FPS değeri 300 seviyesinin altına nadiren düşüyor. 400+ olsa bile dediğim gibi dalgalanma oluyor. Ağır grafikli oyunlar da ise FPS en kötü 100 olsa da GPU kullanımı birdenbire %99'dan %70'lere düşüp tekrardan %99 çıkıyor, ve bu esna da oyun da mikro kekeleme (Micro stuttering) oluşuyor. Bir dikkati mi çeken şey de bu yaşanırken ve yaşanmadığı zaman da bile %1 Low ve %0.1 Low değerleri çok düşüyor. Örneğin CS:GO oyununda özellikle %0.1 Low değeri 220-240 iken birdenbire bu FPS değeri 15 oluyor. YouTube üzerinden izlediğim videolarda gördüğüm kadarı ile bu %0.1 Low değeri menü de, ya da haritaya bağlanırken, intro kısımlar da düşüyor. Ama ben oyun oynarken neredeyse 2 saniye de bir bu değer bahsettiğim gibi 15'e düşüyor. Başka tuhaf durumları da söyleyeyim. Daha önceden CS:GO girip DisplayPort kablosunu çıkarıp takınca bir nebze olsun bu dalgalanma hissiyatı düzeliyordu. Ama artık kendi kendine monitör 144 Hz düşüyor, ve masaüstü grafik ayar kısmında 240 Hz görünmüyor.

NVIDIA panelinde bile en üst değer 144 olarak görünüyor, ancak DisplayPort kablosunu çıkarıp takınca 240 Hz değeri çıkıyor ortaya :) ve CPU-Z programı ile CPU benchmark test yapdığım zaman ekran 144 Hz iken skor 602 çıkıyor, ama 240 Hz yapınca skor 570 oluyor ve bu değer birdenbire taban yapmıyor; 540-550-565-570 gibi ilerleyerek sabitleniyor, ama 144 Hz'de direkt 602 skoru sabit olarak skor elde ediyor. CS:GO oyununa girdiğim zaman Steam arayüzü açıyorum, orada arkadaş chat penceresini ya da arkadaş listesi penceresini mouse ile tutup sürükleyince bu dalgalanma hissiyatı resmen FPS 10 gibi oluyor.

Akadaşlarıma bunu da sordum ve kimse böyle şey yaşamıyor. Bu sorun CS:GO ile birebir alakalı değildir. Daha çok CS:GO üzerinden örnek verdim ama dediğim gibi, en çok yüksek FPS oyunlar da bu sıkıntıyı yaşıyorum. DisplayPort kablosu farklı 2 tane daha denedim, ayrıca HDMI kablosu da denedim. Ekran kartı DP ve HDMI çıkışların hepsini denedim. İşlemcim genelde 5.0GHz OC olarak kullanıyorum. Anakart BIOS sürümlerin hepsini denedim. Şu an en güncel olanı yüklü. BIOS'u tamamen default çektim ve sorun aynı. Deneyip test ettiğim farklı donanımlar şunlar; anakart, PSU, ekran kartı, monitör...Geçenler de %0.1 Low değeri sorunu hakkında konu açtım ama yardım alamadım. Windows 10 1709 ve sonra ki tüm sürümleri denedim. ReviOS gibi Tweak yapılmış Windows sürümlerini de denedim. Windows 8.1'de denedim. Yazılımsal olarak çok şey denedim ama yaşadığım sorun hep aynı. Özellikle öğrenmek istediğim bu %0.1 Low sorunu neden kaynaklı olabilir?

Dostum ben de ekran kartından şüpheleniyorum daha çok. Bu arada DDU ile bu işlemi daha önce yaptım. Windows güvenli mod ile açıp uyguladım hem de. Ayrıca NVIDIA RTX 2060 için uyumlu olan neredeyse en eski driver'ına kadar hepsini kurdum :) NVIDIA Panel'den tüm ayarları değiştirdim. Kurulum sırasında özel seçim yaparak sadece grafik sürücüsünü kurdum. Hızlı olarak kurdum. GeForce Experience'de kurarak denedim. NVIDIA profile ınspector uygulaması ile YouTube videolarında fix yöntemlerini bile denedim. Yani aslında yazılımsal olarak her şeyi denedim diyebilirim. Donanımsal olarak sadece ekran kartı ve farklı bir CPU deneme şansım olmadı. Ekran kartının BIOS sürümünü bile değiştirdim. Ekran kartının garantisi var fakat ben termal macun değişme gereksinimi duydum. Çünkü Gigabyte'ın bu Windforce OC rev 1.0 sürümünde kronik soğutucu sorun varmış. Ben de gittim thermal grizzly kryonaut 12,5 W/m·k ile yeniledim, ama bana mısın demedi ve 1 derece bile fark etmedi. Ağır grafik oyunlarda (hepsi değil genelde 70 derece) 85 derece çakılı kalıyor 5 dakika sonra ve 85-87 arası gidip geliyor. 2. kez termal macun deneyeyim dedim Cooler Master ile fakat yanlış tornavida kullandığım için ekran kartı backplate üzerinde ki vidalardan birisi zorlandı ve iz kaldı, yani garantiye yollarsam açıldığı bariz belli olacak bu şekilde :) bu yüzden garantiden de faydalanamıyorum. Bu vidayı da her yer de araştırdım ve temin edemediim maalesef...

Ben olsam ekran kartını iade ederdim kesinlikle bir sorun var o yüzden iade kabul edeceklerdir.

Biri oldukça az kullanmış ekran kartını :D. İade süresi 14 gün ancak bir sorun çıkmazsa bir sorun çıkarsa 1 yıla kadar uzayabiliyor diye biliyorum.

Ben öyle bir şey duymadım ya. 14 gün içinde her türlü iade etme hakkı var tüketicinin ama bu süreçten sonra garanti durumu devreye giriyor eğer benim konumumda biri olursa. Belki de vardır ama olabilir yani çünkü taahhüt konusunda da geçtiğimiz günlerde bir şey öğrendim. 1 sene olunca aboneliğimiz isterse 10 sene taahhüt sözleşmesi yapılmış olsun cayabilme hakkımız varmış resmi olarak :)

Ben öyle bir şey duymadım ya. 14 gün içinde her türlü iade etme hakkı var tüketicinin ama bu süreçten sonra garanti durumu devreye giriyor eğer benim konumumda biri olursa. Belki de vardır ama olabilir yani çünkü taahhüt konusunda da geçtiğimiz günlerde bir şey öğrendim. 1 sene olunca aboneliğimiz isterse 10 sene taahhüt sözleşmesi yapılmış olsun cayabilme hakkımız varmış resmi olarak :)

Yanlış anladın galiba 14 gün içerisinde senin dediğin gibi her türlü iade var. Ancak bir sorun olursa 1 yıl içerisinde yine iade edebiliyorsun ben öyle biliyorum.

Yanlış anladın galiba 14 gün içerisinde senin dediğin gibi her türlü iade var. Ancak bir sorun olursa 1 yıl içerisinde yine iade edebiliyorsun ben öyle biliyorum.

Dostum sorunum çözüldü :) Şu an AMD RX 570 takılı ve 240 Hz olmasına rağmen CPU-Z performansım multi ve single'da artış oldu. 606 skor elde ediyorum single'da :D Şu an nasıl rahatladım anlatamam, ve bu sanki 60 Hz'den 144 Hz geçiş yapan birinin şaşkınlığı gibi bir hissiyat. Oyun öyle bir akıcı oldu ki anlatamam. Bir gram dalgalanma olmuyor. Sorun ekran kartından ama bu tam olarak nasıl bir sorun bunu bilmiyorum...

Dostum sorunum çözüldü :) Şu an AMD RX 570 takılı ve 240 Hz olmasına rağmen CPU-Z performansım multi ve single'da artış oldu. 606 skor elde ediyorum single'da :D Şu an nasıl rahatladım anlatamam, ve bu sanki 60 Hz'den 144 Hz geçiş yapan birinin şaşkınlığı gibi bir hissiyat. Oyun öyle bir akıcı oldu ki anlatamam. Bir gram dalgalanma olmuyor. Sorun ekran kartından ama bu tam olarak nasıl bir sorun bunu bilmiyorum...
iade edebildin mi ekran kartını 1 yılı geçmemişse fatura falan varsa iadeye gönder sorunu anlarlar ve paranı geri alabilirsin

iade edebildin mi ekran kartını 1 yılı geçmemişse fatura falan varsa iadeye gönder sorunu anlarlar ve paranı geri alabilirsin

Dostum sanırım 1 seneden fazla oldu. Tam uyumlu vida da buldum :) Yani direkt garantiye yollayacağım. Ben bu sorunu yaşarken termal macunu değişmiştim işte ama ezelden beridir vardı. Bu arada monitör HDR destekli. Kendi ekran kartım ile Devil my cry 5 girince HDR on oluyordu ve görüntü resmen bozuluyordu. İşin komik tarafı ben bu monitör'ü Asus'a yolladım ve tamamen panel ile birlikte LCD ekran değişip geldi. Ve gelen monitör de direkt olarak aynı sorun devam ediyordu. :D Ama başka ekran kartı ile sorun yok. Gerçekten tuhaf...Şimdi kendi ekran kartım için tamamen uyumlu vida da buldum. Yani direkt Gigabyte'a yollayacağım bu sorunları da bir kağıda yazacağım...Teşekkür ederim yardımcı olmaya çalıştığın için.

Yeni konular

Geri
Yukarı