i5 8600K ve GTX 1070 Kasma Hissiyatı

sfenks244

Decapat
Yaklaşık 1 aydır kafayı yedirten sorunumu sizlerle paylaşmak istiyorum. Belki daha önce bu sorunu yaşamış, bana yardım edebilecek bir arkadaşımız olur.

Öncelikle sistemimi belirteyim:
  • Asus PRIME Z370-P
  • i5 8600K
  • MSI GTX 1070 Gaming X
  • Samsung Evo 970 250 Gb
  • Cooler Master Watt 600W 80+
  • 2x8 2400MHz RAM
LOL, CS, PUBG gibi oyunlar oynuyorum. Genellikle herhangi bir kasma drop vs. yaşamıyorum. Bilgisayarı 12 saat kullanıyorsam 10 saati normal oluyor ancak 1-2 saatlik bir kısımda oyunlarda FPS yüksek olmasına rağmen kasma hissediyorum. 2-3 saniyede bir saliselik takılma şeklinde oluyor bu kasma ancak FPS değerinde herhangi bir oynama olmuyor. Bahsettiğim oyunları genelde Discord üzerinden arkadaşlarım ile oynuyorum ve bahsettiğim kasma olduğu zamanlar Discord sesleride hafif bir patlama şeklinde cızırdıyor (Youtube, müzik seslerinde bir sorun olmuyor). Sıcaklık değerlerim, GPU kullanımı, CPU kullanımı oyunlarda gayet normal.

Bu 1-2 saatlik kasma kısmı bilgisayar pek yük altında değilken bile olabiliyor. Örneğin Discord üzerinden arkadaşlarla konuşuyorum birden sesler hafif cızırdamaya başlıyor. Oyuna girip test ettiğimde bu kasmanın olduğunu görüyorum. Ses cızırtısı ortalama 1-2 saat sonra kendi kendine düzelince herhangi bir oyunda test ettiğim zaman bu kasmanın olmadığını görüyorum.Bazen bu kasma oyunun ortasında da başlayabiliyor ve dediğim gibi ne zaman kasma varsa Discord sesleri de bozuluyor ancak Youtube üzerinden herhangi bir video açtığımda seste bir bozukluk olmuyor.

Windows 8.1 ve 10 denedim. Bütün sürücüleri kaldırıp tekrar yükledim. 2 farklı 144 Hz monitörde 2 farklı kablo ile denedim ancak sorunun kaynağını bulamadım. Yardımcı olabilecek arkadaşlar ilgilenirse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorun bende de vardı sorun RAM'lerde çıktı. Ses patlaması mavi ekran vermeden hemen önceki bozuk ses gibi geliyordu. 2 tane RAM'in varsa birisini sök yine olursa diğerini sök, hertürlü olursa anakart'ın ses kartı bölümünde sıkıntı olabilir.

Aynı sorun bende de vardı sorun RAM'lerde çıktı. Ses patlaması mavi ekran vermeden hemen önceki bozuk ses gibi geliyordu. 2 tane RAM'in varsa birisini sök yine olursa diğerini sök, hertürlü olursa anakart'ın ses kartı bölümünde sıkıntı olabilir.

Sorun sadece ses değil ki sorun oyunların kasması. Seste yanında ekstra olan bir şey. Zaten oyun youtube video gibi seslerde sorun yok sadece Discord sesleri patlıyor kastığı zaman
Hard Disk Sentinel, Crystal Disk Info gibi bir programla disklerinizi kontrol edin.

Söylediğiniz programları kullanarak disklerimi kontrol ettim. Herhangi bir sorun gözükmüyor. Ancak SSD'nin sıcaklığı biraz yüksek gibi geldi şu an boşta 41 derece. HDD ise 28 derece.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı