I5 8600K ve GTX 1070 TI İçin İşletim Sistemi Seçimi ve Driver Kurulumu

IBRASKA

Decapat
Merhaba. Direkt olarak konuya geçeyim.
Yakın bir zamanda "oyun amaçlı" bir sistem toplayacağım ve aklımda birkaç soru işareti var.

Kuracağım sistemin özellikleri:
  • İntel i5 8600K
  • Gigabyte Z370 Ultra Gaming
  • Gigabyte GeForce GTX 1070Ti
  • 16GB 3200MHz CL16 RAM

İlk sorum;

-Windows 10 mu tercih etmeliyim yoksa Windows 8.1 mi?

Bu soruyu şu yüzden soruyorum; 4 seneyi aşkın bir süredir Windows 8-8.1 kullanıyorum ve bu zamana kadar işletim sistemiyle alakalı hiçbir problem yaşamadım. Şu an birçok platformda ve kendi çevremde Windows 10'dan kaynaklı çeşitli performans kaybı yaşayan insanlar görüyorum ve ben de aynı problemleri yaşamak istemiyorum.

İkinci sorum;

-İşletim sistemini kurduktan sonra Technopat'ın Youtube Kanalı'nda paylaştığı şu videodaki gibi
"Yeni Sisteme Windows 10 ve Sürücü Kurulumu Rehberi" manuel olarak sadece "chipset" ve "ekran kartı" sürücülerini mi kurmalıyım yoksa Gigabyte'ın sitesine girip;
  • Audio
  • Chipset
  • LAN
  • SATA/RAID/AHCI
  • USB 3.1
  • VGA
  • Utility
Gibi konu başlıklarının hepsini tek tek indirip kurmam mı gerekiyor?
İlk defa kendi başıma sistem kuracağım için bunları bilmem gerekiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
1-Windows 10 tercih etmelisin. Ben 2 seneden uzun süredir kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım. Hem diğer işletim sistemlerinin sunmadığı bazı özellikleri sunması ve daha güncel olması sebebiyle Windows 10 tercihi daha iyi olur.
2-Windows'u kurduktan sonra önce ekran kartı sürücüsünü kur. Ayarı yapılacaksa ayarları yap. Windows Update'i kullanarak bazı sürücüleri kurabilirsin zaten. Eksik bir şey kalırsa onu da kendi elinle kurarsın. Bunların yanına işini görecek diğer programları kurabilirsin (MSİ Afterburner, Discord/TeamSpeak vb.)

1-Windows 10 tercih etmelisin. Ben 2 seneden uzun süredir kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım. Hem diğer işletim sistemlerinin sunmadığı bazı özellikleri sunması ve daha güncel olması sebebiyle Windows 10 tercihi daha iyi olur.
2-Windows'u kurduktan sonra önce ekran kartı sürücüsünü kur. Ayarı yapılacaksa ayarları yap. Windows Update'i kullanarak bazı sürücüleri kurabilirsin zaten. Eksik bir şey kalırsa onu da kendi elinle kurarsın. Bunların yanına işini görecek diğer programları kurabilirsin (MSİ Afterburner, Discord/TeamSpeak vb.)
Demişsiniz ya eksik bir şey kalırsa diye, peki ben eksik bir şey kalıp kalmadığını nasıl anlayabilirim? Pek bir bilgim yok.

Demişsiniz ya eksik bir şey kalırsa diye, peki ben eksik bir şey kalıp kalmadığını nasıl anlayabilirim? Pek bir bilgim yok.
Mesela ben format attığımda eksik olup olmadığını kullanarak anlıyorum. Örneğin ekran çözünürlüğü bozuk ekran kartı sürücüsü yok vb. Ben daha bilgisayarı yeni sıfırladım. Sadece ekran kartı sürücüsü ve ses sürücüsünü kurmam gerekti. Çok bir şeye gerek kalmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
O zaman işletim sistemi Windows 10 kur, kurduktan sonra windows güncellemelerini yap, anakartın cd'sini kur, daha sonra tekrar windows güncellemesine bak, en sonda geforce experince indir, ekran kartının en son driverini oradan indir kur. Herşey bittikten son bilgisayarı aç kapat, tamamdır.

O zaman işletim sistemi Windows 10 kur, kurduktan sonra windows güncellemelerini yap, anakartın cd'sini kur, daha sonra tekrar windows güncellemesine bak, en sonda geforce experince indir, ekran kartının en son driverini oradan indir kur. Herşey bittikten son bilgisayarı aç kapat, tamamdır.
Anakartın cd'sini kullanamam maalesef çünkü kasamda CD-ROM yok.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı