i5 9300H dizüstü bilgisayarımda düşük GPU kullanımı

ArnoVDorian

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle iyi günler,

Geçen günlerde yeni bir dizüstü bilgisayar aldım ve kullanmaya başladım. Maalesef oyunlarda almam gerekenden daha düşük FPS aldığımı fark ettim.

İnternetten aynı ekran kartı, çok da farklı olmayan işlemciye sahip laptopların yaklaşık olarak 1060 6 GB performansı verdiğini görmeme rağmen, 1050 Ti(masaüstü) seviyesinden biraz daha yüksek FPS alabildiğimi fark ettim. Bilgisayarın bildiğim özellikleri ise şunlar:

1660 Ti Max-Q ekran kartı,
i5 9300H.
8 GB RAM.

Bugün Watch Dogs Legion'a girmeden önce ise sadece FPS yerine, birçok farklı ölçümleri kontrol etmeyi düşündüm. Gördüğüm şey ise GPU kullanımının genel olarak yüzde 45-50 seviyelerinde kaldığı, 60'ı neredeyse hiç geçmediğiydi. CPU kullanımı ise yüzde 50'lerde gezerken, arabayla hız yaptığımda 80-90'lara çıkabiliyor. Sıcaklığın 70 derecenin üzerine çıktığına şahit olmadım.

Sizce 8 GB RAM mi sorun yaratıyordur? Eğer öyleyse bile, diğer oynadığım oyunlar çok da yeni sayılmaz, 8 GB RAM'in onlarda sorun yaratması mantıksız değil midir?

Son olarak, izlediğim testlerde ekran kartının özellikle 1660 Ti Max-Q olduğuna dikkat ettim. Yani 1660 Ti Mobile sürümüyle karıştırmıyorum.
20201031_193409.jpg

Watch Dogs Legion:

20201031_223416.jpg

Control:
16041730791182321722645947224141.jpg

İşlemci sıcaklığı gerçekten de yüksekmiş. Intel'in sitesinde bu modelin 100 dereceye kadar desteklediği yazıyor, sorun olur mu?

Ayrıca Control'de gördüğünüz gibi GPU kullanımı yüksek. Watch Dogs'la alakalı bir sorun olabilir mi? Ek olarak Control'de ayarları en yüksekten biraz kıstığımda 35lerden 95lere çıkabiliyor. Watch Dogs'ta ise yüksekte de 25-38 fps, düşükte de. Hiçbir değişiklik yok.

Watch Dogs Legion:

Eki Görüntüle 721936

Control:
Eki Görüntüle 721939

İşlemci sıcaklığı gerçekten de yüksekmiş. Intel'in sitesinde bu modelin 100 dereceye kadar desteklediği yazıyor, sorun olur mu?

Ayrıca Control'de gördüğünüz gibi GPU kullanımı yüksek. Watch Dogs'la alakalı bir sorun olabilir mi? Ek olarak Control'de ayarları en yüksekten biraz kıstığımda 35lerden 95lere çıkabiliyor. Watch Dogs'ta ise yüksekte de 25-38 fps, düşükte de. Hiçbir değişiklik yok.
Yani diğer oyunda bir sıkıntı yoksa muhtemelen Watch Dogs ile alakalı. Raminiz muhtemelen çift kanal değil. Yani 1x8GB. Onu mümkün olduğunca erken 2x8 yapın inanılmaz bir fark yaratıyor. Ama sorun %100 bundan kaynaklı mıdır bilemiyorum. Onun dışında değerleriniz gayet güzel merak etmeyin işlemcinin ısınması bir sıkıntı olmaz. Belli bir sıcaklıktan sonra otomatik olarak işlemci hızını düşürüyor.

Yani diğer oyunda bir sıkıntı yoksa muhtemelen Watch Dogs ile alakalı. Raminiz muhtemelen çift kanal değil. Yani 1x8GB. Onu mümkün olduğunca erken 2x8 yapın inanılmaz bir fark yaratıyor. Ama sorun %100 bundan kaynaklı mıdır bilemiyorum. Onun dışında değerleriniz gayet güzel merak etmeyin işlemcinin ısınması bir sıkıntı olmaz. Belli bir sıcaklıktan sonra otomatik olarak işlemci hızını düşürüyor.
Gerçekten yardım için çok teşekkürler. Umarım sorun sadece, Watch Dogs'un yüksek RAM istemesidir. 8GB'lık RAM taktırıp işi çözerim. Garanti bozulmasın diye HP yetkili servise götürmem gerekiyormuş galiba. Araştırıp, yapmayı planlıyorum.

Bu arada, bir başka Ubisoft oyunu olan AC3 Remastered'da da GPU kullanımı düşüktü, en azından yüzde 70lerdeydi. Bir diğer Ubisoft oyunu olan GR Breakpoint'te ise değerleri ölçmek aklıma gelmemişti ama onda da sıkıntı vardı. Galiba genel olarak Ubisoft'ta bir sıkıntı var. Oyunlarını almadan önce 2 kere düşünücem bundan sonra.

Gerçekten yardım için çok teşekkürler. Umarım sorun sadece, Watch Dogs'un yüksek RAM istemesidir. 8GB'lık RAM taktırıp işi çözerim. Garanti bozulmasın diye HP yetkili servise götürmem gerekiyormuş galiba. Araştırıp, yapmayı planlıyorum.

Bu arada, bir başka Ubisoft oyunu olan AC3 Remastered'da da GPU kullanımı düşüktü, en azından yüzde 70lerdeydi. Bir diğer Ubisoft oyunu olan GR Breakpoint'te ise değerleri ölçmek aklıma gelmemişti ama onda da sıkıntı vardı. Galiba genel olarak Ubisoft'ta bir sıkıntı var. Oyunlarını almadan önce 2 kere düşünücem bundan sonra.
Rica ederim. Mutlaka rami ekleyin. CS'de 150-250 FPS'ten 250-400 arasına çıktı bende.

Geri
Yukarı