i5 9300H GTX 1050 oyunlarda düşük performans

gokalpv2

Hectopat
Yer
city 17
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GTX 1050, i5 9300h, 8x2 16gb ram, 480gb ssd
Meslek
lise öğrencisi
Merhaba, ben Excalibur G770 bilgisayar kulanıyorum, oyunlarda çok düşük FPS aldığımdan dolayı bu konuyu açmak zorunda kaldım.

-Fortnite 30 FPS.
-Valorant 30-60 FPS
- CS:GO 100-120 FPS

Bunlar Low ayarlarda, sadece Valorant'ta Low'un üstünde oynuyorum.

Bilgisayar:
  • GTX 1050 3GB.
  • i5 9300H işlemci.
  • 8 GB 2666MHz RAM (8x1)
  • 480GB SATA SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ayarları yükseğe çekip kontrol eder misiniz? Bildiğim kadarıyla bunda da MUX yoktu. Ayrıca RAM'leri 2*8 şeklinde güncellerseniz sorununuz sıcaklık gibi etkenlerden kaynaklı değilse büyük ihtimalle çözülür diye düşünüyorum.

Merhaba, ben Excalibur G770 bilgisayar kulanıyorum, oyunlarda çok düşük FPS aldığımdan dolayı bu konuyu açmak zorunda kaldım.

-Fortnite 30 FPS.
-Valorant 30-60 FPS
- CS:GO 100-120 FPS

Bunlar Low ayarlarda, sadece Valorant'ta Low'un üstünde oynuyorum.

Bilgisayar:
  • GTX 1050 3GB.
  • i5 9300H işlemci.
  • 8 GB 2666MHz RAM (8x1)
  • 480GB SATA SSD.
Dual Channel RAM FPS'inizi katlayabilir.

Onun dışında işlemcinizi Throttling yani kendini kısma yapıyor olabilir mi? Isınma vb. sebeplerle?

1. Kullanılan grafik kartını kontrol edin.
  2. Cihaz ne kadar süredir bakımları yapılmamış durumda?
  3. Cihaz prize takılı mı kullanılıyor?
  4. Çok bir işiniz yoksa BIOS üzerinden Intel vmx kapatın.
  5. DirectX sürümünüzü kontrol edin.

1. Kullanılan grafik kartını kontrol edin.
  2. Cihaz ne kadar süredir bakımları yapılmamış durumda?
  3. Cihaz prize takılı mı kullanılıyor?
  4. Çok bir işiniz yoksa BIOS üzerinden Intel vmx kapatın.
  5. DirectX sürümünüzü kontrol edin.

2.nin cevabı: Alalı 1.5 yıl oldu 3 4 ayda bir temizlerim ama daha ful bakım yapmadım.
3: Evet prize takılı kullanıyorum çünkü prize takılı olmadığında yani pille çalıştığında işlemci hiç ısınmıyor fakat nedense 1GHz de çalışıyor.
5. DirectX sürümüm 12 olması lazım.
Sıcaklık değerleri nasıl?

Çok ısınıyor zaten sosyalde Excalibur'un ısınma sorunlarından şikayet eden bir sürü insan var.

Onun dışında işlemcinizi throttling yani kendini kısma yapıyor olabilir mi? Isınma vb. sebeplerle?

Oyunda işleemci GHz'si 2.4 veya altına bile iniyor bu çok fazla kullandığından dolayıdır diye düşündüm.

Onun dışında işlemcinizi throttling yani kendini kısma yapıyor olabilir mi? Isınma vb. sebeplerle?

Ne yazık ki Dual Channel RAM bende istiyorum fakat RAM'lar 400-500TL olmuş.

2.nin cevabı: Alalı 1.5 yıl oldu 3 4 ayda bir temizlerim ama daha ful bakım yapmadım.
3: Evet prize takılı kullanıyorum çünkü prize takılı olmadığında yani pille çalıştığında işlemci hiç ısınmıyor fakat nedense 1GHz de çalışıyor.
5. DirectX sürümüm 12 olması lazım.

Çok ısınıyor zaten sosyalde Excalibur'un ısınma sorunlarından şikayet eden bir sürü insan var.

Oyunda işleemci GHz'si 2.4 veya altına bile iniyor bu çok fazla kullandığından dolayıdır diye düşündüm.

Ne yazık ki Dual Channel RAM bende istiyorum fakat RAM'lar 400-500TL olmuş.
ThrottleStop ile işlemcinize Undervolt yapın. Muhtemelen düzelir. Düzelmezse çeşitli şeyler daha deneriz. FPS düşüşünde bir diğer faktör bu. Nasıl yapılacağını detaylı anlatırım. Siz onay verirseniz.

Isınma kaynaklı frekans kısması ve ardından ekran kartı kullanımının çakılması. İşlemci büyük ihtimalle 801MHz görmekte. Termal macun yenileyin. Altını yükseltin veya fan alın. Undervolt ve frekans kısması yapın. Frekansı 3/3.5 civarına ayarlarsanız bile sorun çözülebilir.
Dediğim işlemler için QuickCpu kullanabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı