i5 9300H laptopta Valorant FPS düşüşü

Hocam oyundayken yukarıda solda size işlemcinin hızını gösterecek. Ekranın sol üstünde. Orada en düşük kaç gördüğünüzü ve genelde ne seviyelerinde dolandığını söyleyeceksiniz.

Bir de yanı sıra oyundan çıkınca ThrottleStop limits sekmesini atacaksınız.

1626793632360.png

Sadece bu var hocam. Az önce 4000'di şimdi 3400.
Oyundan çıkınca size değerleri veririm öyleyse.

Hocam oyunu pencereli oynarsanız performanslı olmaz. Tam ekran oynarsanız en iyi FPS'i elde edersiniz.

Hocam SS almak için pencereliye alıyorum. Oyunum tam ekran.

Hocam oyunu pencereli oynarsanız performanslı olmaz. Tam ekran oynarsanız en iyi FPS'i elde edersiniz.

Bu arada hocam el bitti durumu yazıyorum.
Lobide CPU 4000MHz sabit olmasına rağmen oyunda.
3900-3500 arası oluyor 3800 genellikle.
FPS konusuna gelirsek en yüksek gördüğüm FPS 137 o da 1 saniye.
Onun dışında 100'ün üstüne 103 105 olarak anlık olarak çıkıyor. Ortalama 80-95 FPS.
(Orta ayarlarda, bloom, atılan gölgeler ve bozulmalar kapalı.)

Bu da oyunu kapattıktan sonra hemen aldığım SS.

Dosya Ekleri

• s.PNG
    s.PNG
    28,4 KB · Görüntüleme: 26
Hocam SS almak için pencereliye alıyorum. Oyunum tam ekran.

Bu arada hocam el bitti durumu yazıyorum.
Lobide CPU 4000MHz sabit olmasına rağmen oyunda.
3900-3500 arası oluyor 3800 genellikle.
FPS konusuna gelirsek en yüksek gördüğüm FPS 137 o da 1 saniye.
Onun dışında 100'ün üstüne 103 105 olarak anlık olarak çıkıyor. Ortalama 80-95 FPS.
(Orta ayarlarda, bloom, atılan gölgeler ve bozulmalar kapalı.)

Bu da oyunu kapattıktan sonra hemen aldığım SS.
Hocam? Clear çekmemiş miydin?

Onu da geçtim BD PROCHOT kapalı değil miydi? Burada açık ve hala uygulandığı gözüküyor.

Yanlış ekran görüntüsü attın inşallah yoksa açıkçası kalpten giderim.
ThrottleStop Ana Ekranı, FIVR, TPL sekmesini bir atar mısın vallahi kalpten gideceğim.

Onu da geçtim BD PROCHOT kapalı değil miydi? Burada açık ve hala uygulandığı gözüküyor.

ThrottleStop Ana Ekranı, FIVR, TPL sekmesini bir atar mısın vallahi kalpten gideceğim.
1626796692404.png

1626796717395.png

1626796738806.png

Onu da geçtim bd prochot kapalı değil miydi? Burada açık ve hala uygulandığı gözüküyor.

ThrottleStop ana ekranı, fıvr, tpl sekmesini bir atar mısın vallahi kalpten gideceğim.

Kapalı hocam clear da çekmiştim.

Hocam System Agent'e -40 Offset Voltage verir misin?

Ön bilgi: Offset Voltage'i - bir değer ile ayarlamaya Undervolt denir. Sisteminize Undervolt yaptım. Voltaj düşürdük yani soğutmak için.

Casper kullandığınız için yaptığımız Undervolt ayarları hariç çoğu ayarı geçersiz sayıyor. BD PROCHOT kapalı olması lazım ama açık. Uygulamış. O yüzden orada FPS düşüşü olduğunu belirtmişsiniz. TPL sekmesindeki ayarlar da yine sanırım Casper'ın dandik ayarlamasına denk gelmiş. Uyguluyor ama sistemde değiştirilemeyen birkaç limit var. Onları Casper kötü ayarladığı için biz güzel ayarlasak da o limite takılıyor. Dolayısıyla o da işlemciyi limitliyor. Sistem 3. Dakikadan sonra muhtemelen güç yetersizliği nedeniyle kendini kısıyor. EDP OTHER ışığı buna da bir işaret. Casper yine müthiş bir iş çıkarmış. (!). O kadar ayarlasam da istediğimiz şeylere erişemiyoruz.

Bu arada hocam bir ihtimal var ama onunla ilgisi olabilir. Muhtemel görmediğim için belirtmedim ama oyundayken GPU sıcaklığı eğer aşırı aşırı yüksek ise uygular. MSI Afterburner'ın bana ekran görüntüsünü atar mısınız?

Casper oyun bilgisayarı yapıyor ama ekran kartı azıcık bile ısınsa işlemci yavaşlasın diye de bir ayarlama koyuyor. Allah akıl fikir versin bu firmaya. Bu kaçıncı oluyor artık sayısını hatırlamıyorum. Forumda 2 arkadaş daha şu dandik olaylarla uğraşıyor. Birisi Acer'in eski bir oyuncu bilgisayarı. Diğerleri de Casper kullanıcıları. Geçmiş olsun. Artık son uğraşlarımı veriyorum çünkü yapacak bir şey neredeyse kalmadı. Herşeyi en iyi şekilde ayarladık ama olmuyor. :(

Bu arada yeni güncelleme belki biraz FPS'inize çare olur. Bir daha da Casper'dan bilgisayar almayın. Yani ben bu işin altından kalkamıyorum çünkü olması gerektiği gibi ayarlıyorum ama daha büyük ve değiştirilemez limitler var. PL3 buna iyi bir örnektir.

Dediklerimi yapın. Ekran görüntülerini de atın hocam.

Hocam System Agent'e -40 offset voltage verir misin?

Ön bilgi: Offset Voltage'i - bir değer ile ayarlamaya undervolt denir. Sisteminize undervolt yaptım. Voltaj düşürdük yani soğutmak için.

Casper kullandığınız için yaptığımız undervolt ayarları hariç çoğu ayarı geçersiz sayıyor. Bd prochot kapalı olması lazım ama açık. Uygulamış. O yüzden orada FPS düşüşü olduğunu belirtmişsiniz. Tpl sekmesindeki ayarlar da yine sanırım Casper'ın dandik ayarlamasına denk gelmiş. Uyguluyor ama sistemde değiştirilemeyen birkaç limit var. Onları Casper kötü ayarladığı için biz güzel ayarlasak da o limite takılıyor. Dolayısıyla o da işlemciyi limitliyor. Sistem 3. dakikadan sonra muhtemelen güç yetersizliği nedeniyle kendini kısıyor. Edp other ışığı buna da bir işaret. Casper yine müthiş bir iş çıkarmış. (!). O kadar ayarlasam da istediğimiz şeylere erişemiyoruz.

Bu arada hocam bir ihtimal var ama onunla ilgisi olabilir. Muhtemel görmediğim için belirtmedim ama oyundayken GPU sıcaklığı eğer aşırı aşırı yüksek ise uygular. MSI Afterburner'ın bana ekran görüntüsünü atar mısınız?

Casper oyun bilgisayarı yapıyor ama ekran kartı azıcık bile ısınsa işlemci yavaşlasın diye de bir ayarlama koyuyor. Allah akıl fikir versin bu firmaya. Bu kaçıncı oluyor artık sayısını hatırlamıyorum. Forumda 2 arkadaş daha şu dandik olaylarla uğraşıyor. Birisi Acer'in eski bir oyuncu bilgisayarı. Diğerleri de Casper kullanıcıları. Geçmiş olsun. Artık son uğraşlarımı veriyorum çünkü yapacak bir şey neredeyse kalmadı. Her şeyi en iyi şekilde ayarladık ama olmuyor. :(

Bu arada yeni güncelleme belki biraz FPS'inize çare olur. Bir daha da Casper'dan bilgisayar almayın. Yani ben bu işin altından kalkamıyorum çünkü olması gerektiği gibi ayarlıyorum ama daha büyük ve değiştirilemez limitler var. PL3 buna iyi bir örnektir.

1626798136723.png

Hocam vallaha özür dilerim Clear'a bastım diye hatırlıyorum basmamışım. Bir spike hücum atıp SS aldım.
Hocam System Agent'e -40 offset voltage verir misin?

Ön bilgi: Offset Voltage'i - bir değer ile ayarlamaya undervolt denir. Sisteminize undervolt yaptım. Voltaj düşürdük yani soğutmak için.

Casper kullandığınız için yaptığımız undervolt ayarları hariç çoğu ayarı geçersiz sayıyor. Bd prochot kapalı olması lazım ama açık. Uygulamış. O yüzden orada FPS düşüşü olduğunu belirtmişsiniz. Tpl sekmesindeki ayarlar da yine sanırım Casper'ın dandik ayarlamasına denk gelmiş. Uyguluyor ama sistemde değiştirilemeyen birkaç limit var. Onları Casper kötü ayarladığı için biz güzel ayarlasak da o limite takılıyor. Dolayısıyla o da işlemciyi limitliyor. Sistem 3. dakikadan sonra muhtemelen güç yetersizliği nedeniyle kendini kısıyor. Edp other ışığı buna da bir işaret. Casper yine müthiş bir iş çıkarmış. (!). O kadar ayarlasam da istediğimiz şeylere erişemiyoruz.

Casper oyun bilgisayarı yapıyor ama ekran kartı azıcık bile ısınsa işlemci yavaşlasın diye de bir ayarlama koyuyor. Allah akıl fikir versin bu firmaya. Bu kaçıncı oluyor artık sayısını hatırlamıyorum. Forumda 2 arkadaş daha şu dandik olaylarla uğraşıyor. Birisi Acer'in eski bir oyuncu bilgisayarı. Diğerleri de Casper kullanıcıları. Geçmiş olsun. Artık son uğraşlarımı veriyorum çünkü yapacak bir şey neredeyse kalmadı. Her şeyi en iyi şekilde ayarladık ama olmuyor. :(

Hocam cleara basmadığım için bd prochot gözükmüş. Şimdi ben bu dediklerinizi yapayım mı yapmayayım mı?

Eki Görüntüle 1113590

Hocam vallaha özür dilerim Clear'a bastım diye hatırlıyorum basmamışım. Bir spike hücum atıp SS aldım.

Hocam cleara basmadığım için bd prochot gözükmüş. Şimdi ben bu dediklerinizi yapayım mı yapmayayım mı?

Oh!
Allah'a şükür artık kudurma noktasına gelmiştim sayın hocam. Şu iki gündür her hevesle girdiğim bu tarz konularda saçma sapan şeylerle karşılaşıyorum. Çözümü de olmuyor.

Hocam sadece şunu yapın: System Agent'i -40 offset voltage ayarlayın. Apply'a basmayı unutmayın.

Ben de o esnada bu konuda çok bilgili hocam olan TechPowerUp'daki Unclewebb'e bir şey soracağım. Çok minik bir sorun var. Ama giderilmesi için ne yapılabilir anlamaya çalışacağım.

Bu arada sistem bu haliyle istenilen FPS'i veremiyorsa tek sebebi vardır. RAM'ler Dual değildir.

İşlemciniz üzerindeki tüm yavaşlatmaları giderdim. Çok minik bir problem kalmış ama bu önemli bir problem gibi gözükmüyor. Yine de işte Unclewebb'den gelecek cevap ile belki onu da gidermeyi deneyebiliriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı