i5-9300H oyunlarda Turbo Boost açmıyor

Mulliner

Centipat
Daha fazla  
Lenovo L340 i5, 9300H ve GTX1050 3GB laptop kullanıyorum. Forza Horizon 4 oynarken işlemci kullanımım %90, ekran kartı kullanımım ise %85 civarında oluyor yani darboğaz sorunu var. İşlemcinin oyunda kaç GHz'de çalıştığını kontrol ettim ve temel hızı olan 2, 4GHz'de çalıştığını gördüm ama Turbo ile beraber 4,1 GHz'ye çıkabiliyor ama oyunlarda aktif olmuyor nedense. Sıcaklık değerleri de Forza Horizon 4'te işlemci 66-69 derece, ekran kartı ise 65 derece. Oyunlarda Turbo Boost'u aktif etmenin güvenilir bir yolu varsa bilgilendirirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'ta Turbo Boost ayarının açık olduğuna emin misiniz?

Güç seçenekleri kısmına girererek sistemi 'Yüksek performans' olarak ayarlayın, yük altında işlemciyi daima %100'de çalıştıracaktır.

Lenovo L340 i5, 9300h ve GTX1050 3GB laptop kullanıyorum. Forza Horizon 4 oynarken işlemci kullanımım %90, ekran kartı kullanımım ise %85 civarında oluyor yani darboğaz sorunu var. İşlemcinin oyunda kaç GHz'de çalıştığını kontrol ettim ve temel hızı olan 2, 4GHz'de çalıştığını gördüm ama Turbo ile beraber 4,1 GHz'ye çıkabiliyor ama oyunlarda aktif olmuyor nedense. Sıcaklık değerleri de Forza Horizon 4'te işlemci 66-69 derece, ekran kartı ise 65 derece. Oyunlarda Turbo Boost'u aktif etmenin güvenilir bir yolu varsa bilgilendirirseniz sevinirim.

Güç seçenekleri kısmına girererek sistemi 'yüksek performans' olarak ayarlayın, yük altında işlemciyi daima %100'de çalıştıracaktır.

Eğer yüksek performans seçeneği yoksa kendiniz 'yeni güç seçeneği oluştur' kısmına tıklayarak yüksek performans güç modu oluşturun.

Dosya Ekleri

• güç.PNG
    güç.PNG
    16,5 KB · Görüntüleme: 54
Aynı cihaz, GTX 1650 modu kullanıyorum. Altta bırakmış olduğum linkteki kodu kullanarak açtım ben.

Güç seçenekleri kısmına girererek sistemi 'Yüksek performans' olarak ayarlayın, yük altında işlemciyi daima %100'de çalıştıracaktır.
BIOS'ta turbo boost ayarı yok. Sessiz mod ve performans modu ayarı var performans modunda kullanıyorum. Oyuna girmeden önce de Razer Cortexin güç ayarlarına alıyorum her şeyi %100 performansta çalıştırıyor ama yine de turbo açmıyor işlemci.
Eğer yüksek performans seçeneği yoksa kendiniz 'yeni güç seçeneği oluştur' kısmına tıklayarak yüksek performans güç modu oluşturun.
.

BIOS'ta turbo boost ayarı yok. Sessiz mod ve performans modu ayarı var performans modunda kullanıyorum. Oyuna girmeden önce de Razer Cortexin güç ayarlarına alıyorum her şeyi %100 performansta çalıştırıyor ama yine de turbo açmıyor işlemci.
Oyuna giriş yapmadan önce bahsetmiş olduğum ayarı açarak test eder misiniz?

Geri
Yukarı