Hp mi kullanıyorsunuz?

Hp mi kullanıyorsunuz?
Casper C5K Nvidia modeli kullandığım sistem. Cevap yazdığımdan beri resimdeki ayarları kullanıyorum kendi yazmış olduğum çoklu çekirdek kullanarak pi sayısı hesapladığım programım ile CineBench dahil hiçbir programın zorlamadığı kadar zorladım şuanlık bi sorun yok.
Kendi sorunum olan VRM ısı problemini çözmüş bulunmaktayım eğer yaşayan arkadaşlar olursa diye buraya ekleme yapıyorum. N11 üzerinden heatsink getirttim. Isınan bobin ve VRM üzerlerine, hazır gelen pad ile yapıştırıp kasanın kapağını açık bıraktım normalde 150 derecelere rahatlıkla gelen hatta geçen VRM'nin ısı değerleri CineBench testi sonunda resimdeki gibiydi.

Önceki mesajlarım da taşımam gerektiği için açık bırakamam demiştim fakat bu dönem öyle bir ihtiyacım kalmadı.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    6,1 KB · Görüntüleme: 71
  • Ekran Görüntüsü (426).png
    144,8 KB · Görüntüleme: 76
  • IMG_20200201_191147.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 50
Son düzenleme:
@retiredtechnpt hocam merhabalar tüm sayfaları ve yazdıklarınızı üşenmeden okuyup gönderdiğin resimleri de inceledim. Monster T5 v9.1 notebook sahibiyim işlemciye undervolt uygulamıştım. Tesadüfi sizin gönderdiğiniz yazıları da okuduktan sonra "tpl" sekmesi altındaki ayarları da güncelledim lakin işlemci %100 yük altında sıcaklığı 60 dereceyi geçmemesine rağmen 3.1 GHz çalışıyor. İşlemcinin Boost frekansı 3.5 lakin yük altında hiçbir şekilde 3.5'i göremiyorum. Sebebi ne olabilir?

Galiba i7 6700HQ kullanıyorsunuz. İşlemciye İntelin koyduğu sınırlar vardır. İşlemci 3.5GHz'ye kadar şeklinde satılıyor. Bu tek çekirdek hızı. Tüm çekirdeklerde 3.1'e iniyor. Yani herhangi bir sorun yok.

Sizin ayarlarınızı baz alarak kendim bir ayar oluşturdum şu an PUBG oynarken 78 dereceyi geçiremedim 1.5 saat oynamada termal macunlarını değiştirip -125 MV Core, -110 cache şeklinde gayet kararlı çalışıyor. Dönüş yaptığın içinde teşekkürü bir borç bilirim.

Cache ve core aynı olmalı yoksa işe yaramaz, senin ayarlarında şuan core'da -110 şeklinde alıyor. Aynı güç hattı üzerinde farklı ayar yapman mümkün değil.

Konuyu genel olarak okuyacaklara uyarı olarak yazıyım.
Core ve Cache'in undervoltunun aynı olup olmaması mimariye bağlı. Kendi işlemcinizi araştırın. Tabi en temizi sonuca benchmarklar ile karar vermek.
  • Lynnfield (Nehalem): Core ve LLC farklı voltaj kullanıyor.
  • Skylake: Core ve LLC aynı voltajı kullanıyor.
  • Haswell, Broadwell, Skylake (server versiyonları): Core ve LLC farklı voltaj kullanıyor.
Kaynak: Reddit.
Kendi testlerime guncelleme:
2116pts olan skorumu 2136 ile gectim.
Core: *1000mV undervolt
Cache: 125mV undervolt
iGPU Unslice: 90mV undervolt
Intel GPU: 116mV undervolt
System Agent: 57mV undervolt
Turbo Boost Short Power Max: 78
Turbo Boost Long Power Max: 50
Turbo Time Limit: 192
Maximum Sicaklik: 89 derece
Oda sicakligi: 24 derece
Maximum Guc Tuketimi: 44.7 watt
Ortalama Guc Tuketimi: 43.8 watt

*Core 1000 yazsa da sizin de tahim edebileceginiz gibi 1000 degil. Gercek degere maalesef hic bir program uzerinden ulasamadim. Ben de Throttle Stop uzerindeki degeri yazdim.

Son düzenleme:

Hala açtığınız konudan yararlanıyor insanlar. İlginiz için teşekkür ederim. - 135 kadar cesaret edebildim. Cinebench R20 testinden 1936 gibi skor aldım. BF1'de 97 dereceyi gören işlemci en fazla 80 derece oluyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…