i5 9300H Undervolt Rehberi

Hocam mavi ekrandan kasit dengesizlik. Ister mavi ekran olur, ister yesil artifactler olur, isterse de anlik takilmalar olur. Herhangi tuhaf/olmamasi gereken bir durum var ise o voltaj degerleri size uygun degildir. -5,10 mV geriye gitmeyi deneyin.

Hocam merhabalar benim de CPU throttling sorunum var . Benim PC Asus X550JX i7 4720hq ve gtx 950m ekran kartlı versiyon. Sorunum şu ki İşlemci 85 dereceye geldiğinde throttling başlıyor. Ne yapsam sorunu çözemedim. Termal macunu felan yeniledim ama sorun devam ediyor. Bu durum oyunlarda fps düşüşüne sebep oluyor. Acaba bu işlem ile bu durumu düzeltebilir miyim? Konuya pek hakim değilim o yüzden soruyorum.

Evet ise yarayabilir. Undervolt islemcinin daha az isinmasini saglar. Ama bir mucize beklememek gerekir.
Aynen hocam mucize beklemiyorum zaten. Daha önceden cs go da 95 dereceleri gören laptop şimdi 85 dereceye gelince thermal throttling yapıyor. Bu arada ekran kartının sıcaklığı 80 dereceyi geçmiyor.Sorun sizce anakartta olabilir mi? Yoksa bu throttling sadece soğutma ile mi ilgili? Bilginiz var mı hocam bu konuda?

Islemcinin hangi derecede nasil davranacagini 3 sey belirler 1.si islemcinin kendisi(100 derecede fisi ceker.) 2.si ise driverlar 3.su de BIOS. BIOS ile sinirlama nadir gorulen bir durum bu yuzden bunu es gecer (Yine de eski BIOS'u bir deneyin) isek %90 bu sicaklik siniri degisiminin sebebi driverlar. Eski drivarlari geri kurun. Ayrica cihazinizda Intel Thermal Framework var ise onu da kaldirin.
@retiredtechnpt Hocam konuyla alakası değil, ekran kartı %100 kullanımda GPU çekirdek hızı düşük çalışması normal mı?
Hocam cekirdek hizi programdan programa ve yuke gore degisir. 3D Mark ile %100 kullanimda 2.1GHz alabilirken (GTX 1650) CS:GO'da 1.9GHz anca alabiliyorum. MSI Kombustor Furmark testinde de 1.7GHz'de calisiyor. Yani ortam cok onemli. Tabi bir tuhaflik varsa 900MHz vs. isler degisir.

Hocam cekirdek hizi programdan programa ve yuke gore degisir. 3D Mark ile %100 kullanimda 2.1GHz alabilirken (GTX 1650) CS:GO'da 1.9GHz anca alabiliyorum. MSI Kombustor Furmark testinde de 1.7GHz'de calisiyor. Yani ortam cok onemli. Tabi bir tuhaflik varsa 900MHz vs. isler degisir.
FurMark ile test ettiğimde %100 kullanım da yine neredeyse yarı yarıya GPU çekirdek hızı düşüyor. Mesela %90 kullanırsa GPU çekirdeği yüksek kullanıyor ve daha fazla FPS oluyor. Oyun grafikleri yükseltince GPU kullanımı %100 olunca çekirdek hızı düşük oluyor. Bir kaç ayarı kapatınca GPU kullanımı %90 falan anlık değişince yüksek çekirdek hızı oluyor. CPU kullanımı %20 ile %40 değişir oyundan oyuna.

%90 kullanimda %100'e gore fazla FPS almaniz ilginc. Maalesef daha once boyle bir durum ile karsilasmadigim ve konu hakkinda bir bilgim olmadigi icin yorum yapamiyorum.

Anladım hocam. Teşekkürler cevap verdiğiniz için. Bana ekran kartımı test edecek ve sorun olup olmadığını anlayabileceğim öneri programınız var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı