i5-9300H undervolt sonrası yüksek sıcaklık

tevfiksarsal

Kilopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar sorunumdan önce herkesin bayramını kutlamak isterim.
Sorunuma gelecek olursak 2019 Eylül ayından beri Monster Abra A5 v15.1 kullanıyorum. Laptop özellikleri aşağıda yazdığım gibi;
  • i5-9300H işlemci.
  • GTX 1650.
  • 2x8 GB 2666 MHz DDR4 RAM.
  • 250 GB M.2 SSD.
Sitede bulunan bu rehberden yararlanarak işlemcimi undervolt ettim ve uzun süre memnun bir şekilde kullandım. Cinebench'te 2150 puan aldım ve sıcaklıklar da olması gereken seviyelerdeydi. Tam yük altında maksimum 90 dereceye kadar çıkıyordu. Periyordik bakımını yaptırmak için cihazı sıfırlayıp servise gönderdim. Cihazın fanlarına, klavye altına ve termal macununa temizlik ve bakım işlemi yaptılar. BIOS güncellediler ve yazdıklarına göre CPU stres testi yapmışlar ve herhangi bir throttle sorunu görmemişler. Cihaz geldiğinde BIOS'tan otomatik -50 MV undervoltlu bir şekilde geldi. Hemen tekrar rehberde yazdığı gibi undervolt uyguladım ve problemsiz kullanmaya yaklaşık 1 hafta devam ettim fakat iki gündür cihaz sanki undervoltsuz gibi davranıyor. Undervolt ayarlarını açsam da kapatsam da bir fark olmuyor. Eski performansı yakalayamıyorum. Üç gün önce Cinebench'te 4 GHz hızında maksimum 91 dereceyi görüp testi tamamlarken şu an testi başlatmaya başladığım salise sıcaklık 96 oluyor. ThrottleStop'un stres testinde ve MSI Kombustor'da da aynı şekilde testi başlattığım salise CPU'nun çektiği sıcaklık 38 W oluyor. Voltaj ise 0, 91 ile 0, 97 arasında dinamik olarak değişiyor. Sorunu çözmek için denediğim şeyler;
  1. ThrottleStop'u sildim. Bilgisayar temiz haldeyken hwinfo64'ten verileri takip ederek Kombustor'dan stres testi uyguladım. CPU 40W güç çekiyor ve sıcaklık yine teste başladığım saniye 96 oluyor ve hız düşüyor.
  2. Intel xtu kullanarak undervolt yaptım. Değişen hiçbir şey olmadı.
  3. Bilgisayara temiz format attım, hiçbir undervolt yapmadan stres testi yaptım sonuç birinci maddedeki sonuç ile aynıydı.
  4. Şu an yeni formatlanmış bilgisayara aşağıdaki değerlerle undervolt yaptım yine sonuç aynı.
Çok uzağa değil 3 gün öncesinin performansına geri dönmek istiyorum sadece. Eğer yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.
Undervolt değerlerim;

Ekran Alıntısı.PNG

Göndermeden önceki fan hızı ayarlarınız ile şuan ki aynı mı ? BIOS sürümünü kontrol edebilirsiniz. Düşükte olsa termal macunun yanlış sürülme ihtimali var. Sürücülerinizi formattan sonra güncellediniz mi ?

Göndermeden önceki fan hızı ayarlarınız ile şuan ki aynı mı ? BIOS sürümünü kontrol edebilirsiniz. Düşükte olsa termal macunun yanlış sürülme ihtimali var. Sürücülerinizi formattan sonra güncellediniz mi ?
Monster Kontrol Merkezi nin turbo mod ayarında yaptım testleri. Fan hızları hep en yüksekteydi. BIOS sürümü ile ilgili bi güncelleme yapamıyorum maalesef monster buna izin vermiyor ama servis kağıdında yazdığına göre güncellemişler. Yine de aşağı ekran görüntüsünü bırakıyorum. Sürücülerimi Intelin kendi driver update programı ile güncel tutuyorum.

Hocam ayrıca problem sanki farklı gibi. GPU'nun termali de yenilendi ve GPU sıcaklığında herhangi bir problem yaşamıyorum. GPU ve CPU ikisi de aynı bakır boruya bağlı ve onları 2 fan soğutuyor. Herhangi bir fan problemi olsa sanki GPU sıcaklığı da değişirdi. Problem CPU güç alınca direk 96 ya çıkıyor acaba elektrik akımıyla, güçle alakalı bir problem mi var diye düşünüyorum
2.PNG
Aşağıda hem short hem turbo boost power ayarı 40 W' a ayarlıyken yaptığım stres testinde ulaştığım sonuçlar var. Cihazın TDP si 45 W ve 50 ye kadar çıkıyor. Ben maksimum 40 a ayarlamışken 3.6 GHZ de bu sıcaklıkları alması hiç normal gibi gelmiyor bana
Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:
Hocam ben de sizin gibi sıkıntılar yaşıyorum, benim de işlemcim sizinkiyle aynı ve undervolt yapılmış halde ama uzun zamandan sonra oyun oynamaya geri başladım ve aynı sıkıntıları yaşıyorum.Bir çözüm bulabildiniz mi?

Hocam ben de sizin gibi sıkıntılar yaşıyorum, benim de işlemcim sizinkiyle aynı ve undervolt yapılmış halde ama uzun zamandan sonra oyun oynamaya geri başladım ve aynı sıkıntıları yaşıyorum.Bir çözüm bulabildiniz mi?
Hayır bir çözüm bulamadım problem devam ediyor

Geri
Yukarı