Çözüldü I5 9400F 8 GB RAM az kullanılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ZyNeX1907

Centipat
Yer
istanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese merhaba, benim 8 GB 2666MHz'lik bir RAM'im var. Bu RAM oyunlarda maksimum 1800 MB kullanılıyor. Valorant da 850 MB kullanıyor. Arkada hiçbir şey açık degil, RAM'i kullanan bir şey yok, Discord bile kapalı ama nedense RAM çok az kullanılıyor. Bu yüzden düşük FPS veriyor PC diye düşünüyorum.

Pro Online soccer oynarkende sol üstte RAM'in 1500 MB kullanıldıgı gözüktü ve gerçekten bana saçma geldi. Sebebi nedir sizce?

• i5 9400F
  • GTX 1660 Super
  • HyperX Fury CL16 8 GB 2666MHz RAM
  • Gigabyte H310M
fps ram.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
@ZyNeX1907
Soldaki değer, toplam VRAM kullanımı (Windows ve diğer uygulamalar dahil). Sağdaki ise, sadece Pro Soccer Online oyununun kullandığı video belleği miktarı.
Herkese merhaba, benim 8 GB 2666MHz'lik bir RAM'im var. Bu RAM oyunlarda maksimum 1800 MB kullanılıyor. Valorant da 850 MB kullanıyor. Arkada hiçbir şey açık degil, RAM'i kullanan bir şey yok, Discord bile kapalı ama nedense RAM çok az kullanılıyor. Bu yüzden düşük FPS veriyor PC diye düşünüyorum.

Pro Online soccer oynarkende sol üstte RAM'in 1500 MB kullanıldıgı gözüktü ve gerçekten bana saçma geldi. Sebebi nedir sizce?

• i5 9400F
  • GTX 1660 Super
  • HyperX Fury CL16 8 GB 2666MHz RAM
  • Gigabyte H310M
Eki Görüntüle 1476501

Oyun ihtiyacı olmazsa neden kullansın ki DRAM? Valorant'ta kaç FPS alıyorsunuz?

Gösterdiğiniz RAM değil, ekran kartının görüntü belleği VRAM :D. Oyuna ve oyunun grafiklerine göre artıp azalacaktır.

Oyun ihtiyacı olmazsa neden kullansın ki dram? Valorant'ta kaç FPS alıyorsunuz?

Savaş ortasında 150'e düşüyor normalde 200,230 ama az gelior bu ekran kartı ve işlemciye göre. Minimum savaş ortasında 200 olmalı bence.

Gösterdiğiniz RAM değil, ekran kartının görüntü belleği VRAM :D. Oyuna ve oyunun grafiklerine göre artıp azalacaktır.

Max grafikte oyun ekran kartının VRAM'i 6 GB.

Savaş ortasında 150'e düşüyor normalde 200,230 ama az gelior bu ekran kartı ve işlemciye göre. Minimum savaş ortasında 200 olmalı bence.

Valorant pek ekran kartı isteyen oyun değil işlemciniz hayli hayli yetiyor zaten hikayeli bir oyunda grafiği arttırırsanız %99 kullanıma kadar çıkacaktir.

Valorant pek ekran kartı isteyen oyun değil işlemciniz hayli hayli yetiyor zaten hikayeli bir oyunda grafiği arttırırsanız %99 kullanıma kadar çıkacaktir.

Ya da oyunda denemek yerine stres testine sokabilirsiniz.
Sorun olmadığını düşünüyorsanız teste gerek yok.

Pro Soccer Online...
Oyunun grafik ayarlarına değil de, görsellerine bakarak VRAM ihtiyacını tahmin edebilirsiniz rahatlıkla. Örnek olması açısından RDR 2 gibi bir oyuna girerseniz, VRAM kullanımı da ihtiyacına göre artacaktır.

Anladım tamam, teşekkürler. Peki şu 1519'un yanındakı 624 şu an kullanılan mı tam anlamadım da?

Dosya Ekleri

• ram.png
    ram.png
    37,6 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleyen: Moderatör:
@ZyNeX1907
Soldaki değer, toplam VRAM kullanımı (Windows ve diğer uygulamalar dahil). Sağdaki ise, sadece Pro Soccer Online oyununun kullandığı video belleği miktarı.

Çözüm

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı