norahc

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, 2 sorum olacak.

Öncelikle aşırı derecede oyun oynayan bir insanım, günde 10/15 saat hiç kalkmadan oyun oynuyorum. Windows 10 işletim sisteminden aşırı derecede sıkıldım, oyun için daha performanslı, Debian/Ubuntu/macOS Mojave/Fedora tarzında görünümü olan bir işletim sistemine geçmek istiyorum.
Bilgisayar donanımı ve yazılımı hakkımda pek bir fikrim yok, aç kapa şeklinde kullanıyorum.
Hem görünüşü/grafiği(sade gözükmesine gerek yok) hem de oyun için performans sağlayacak bir işletim sistemi arıyorum.
Her türlü fikre açığım.

Oynadığım oyunlar;
1. Red Dead Redemption 2(story)/Online
2. Among Us.
3. Far Cry 3
4. Sniper Elite 4
5. Fallout.
6. The Forest.
7. Raft.
8. Rust.
9. GTA 5(story)/Online

Bu tarzda daha birçok oyun oynuyorum.

Bilgisayar özelliklerim;

Windows 10 Home.
Intel® Core™ i5-9400F (9MB önbellek, 4,10 GHz'e kadar)
128 GB SSD+1TB HDD.
8 GB DDR4.
RTX 2060 DDR6 6G.

MSI Trident A 9SC-086EU

-------------------

Diyelim ki yeni bir işletim sistemine geçtim. Bilgisayarımda var olan oyun/programlar/dosyalar bunların hepsini tekrardan kuracak mıyım? Aktarma yapabilir miyim?
Her türlü yanıtınızı bekliyorum.

Bilgisayarım masaüstü, laptop değil.

Sadece oyun oynuyorsan sıkıntın nedir? Arayüz mü? performans desek sistemin için performans kaybı olması imkansız. Yazdığın OS'lar windows gibi her oyunu çalıştıramıyor hatta oyun için bir OS değil zaten. Ayrıca saydıklarının çoğu oyun oynamak için değil windows 10'u kullanamıyorsan onları hiç kullanamazsın.
Aktarma yapacak mıyım diye sorman hata, PC kullanmayı bilmiyorsan neden PC aldın o zaman. Dosyalarını diski windows üzerinden bölüp oraya yedekleyeceksin, veya başka bir HDD takıp oraya atacaksın.

Bilgisayarı oyun için kullanıyorsanız Windows 10'da kalın. Bahsettiğiniz oyunlardan sadece Raft ve Rust Linux destekli. Gerçi Wine vb. uygulamalar ile Linux içinde Windows oyunlarını açabilirsiniz ama o sistemde Windows 10'da kalın.
Bilgisayarı oyun için kullanıyorsanız Windows 10'da kalın. Bahsettiğiniz oyunlardan sadece Raft ve Rust Linux destekli. Gerçi Wine vb. uygulamalar ile Linux içinde Windows oyunlarını açabilirsiniz ama o sistemde Windows 10'da kalın.
Hocam çoğu oyun desteği olarak Windows'a bağımlıyız. Eğer böyle olmasaydı ben de Linux tarafına geçmek isterdim.

Başka işletim sistemine geçince sanki ne olacak? 15-20 FPS artışı mı bekliyorsunuz? Ayrıca çoğu oyunun sadece Windows desteği var. Oyun oynayacaksınız Windows'ta durun.
Sadece oyun oynuyorsan sıkıntın nedir? Arayüz mü? performans desek sistemin için performans kaybı olması imkansız. Yazdığın OS'lar windows gibi her oyunu çalıştıramıyor hatta oyun için bir OS değil zaten. Ayrıca saydıklarının çoğu oyun oynamak için değil windows 10'u kullanamıyorsan onları hiç kullanamazsın.
Aktarma yapacak mıyım diye sorman hata, PC kullanmayı bilmiyorsan neden PC aldın o zaman. Dosyalarını diski windows üzerinden bölüp oraya yedekleyeceksin, veya başka bir HDD takıp oraya atacaksın.
Başka işletim sistemine geçince sanki ne olacak? 15-20 FPS artışı mı bekliyorsunuz? Ayrıca çoğu oyunun sadece Windows desteği var. Oyun oynayacaksınız Windows'ta durun.

Yanlış bir şey söylediysem kusura bakmayın sadece Windows görünümü midemi bulandırmaya başladı ve sürekli oyundayken yoyun yanut vermiyor hatası almaya başladım.

Yeni konular

Geri
Yukarı