i5 9400F oyunlarda 85 dereceye çıkıyor

Cihan42

Centipat
Sistem:
- MSI anakart.
- Intel i5 9400F işlemci.
- RTX 2060 6 GB ekran kartı.
- 16 GB 2666 MHz RAM.

Uzun süreli kullanımda (oyunlarda) sıcaklık değeri 85 dereceye kadar çıkıyor ve CPU fanı deli gibi çalışıyor. Ekran kartının sıcaklığında ise sorun yok.

Forumda araştırdığıma göre özellikle AMD işlemcilerde BIOS'tan CPB ve PBO'yu kapatmak çözüm olmuş gibi görünüyor.

Intel işlemciler için de geçerli mi CPB ve PBO kapatmak?

Şimdiden ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem:
- MSI anakart.
- Intel i5 9400F işlemci.
- RTX 2060 6 GB ekran kartı.
- 16 GB 2666 MHz RAM.

Uzun süreli kullanımda (oyunlarda) sıcaklık değeri 85 dereceye kadar çıkıyor ve CPU fanı deli gibi çalışıyor. Ekran kartının sıcaklığında ise sorun yok.

Forumda araştırdığıma göre özellikle AMD işlemcilerde BIOS'tan CPB ve Pbo'yu kapatmak çözüm olmuş gibi görünüyor.

Intel işlemciler için de geçerli mi CPB ve pbo kapatmak?

Şimdiden ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim.

Kasanızın modeli ne acaba?

Ne yazık ki kasaya müdahale etme şansım yok, compact bir kasa ve ben de bu işlerde acemiyim.

İşlemcinin aniden sıcaklık dalgalanmaları yapması ve fanların devreye girip gürültülü çalışması (ki Fortnite tarzı zorlamayacak oyunlar), AMD işlemcilere uygulanan bios ve software müdahaleler ile bu durumu acaba düzeltebilir miyim diye konuyu açtım yoksa soğutucu takmak en iyi çözüm.

Ne yazık ki kasaya müdahale etme şansım yok, compact bir kasa ve ben de bu işlerde acemiyim?

İşlemcinin aniden sıcaklık dalgalanmaları yapması ve fanların devreye girip gürültülü çalışması (ki Fortnite tarzı zorlamayacak oyunlar), AMD işlemcilere uygulanan BIOS ve software müdahaleler ile bu durumu acaba düzeltebilir miyim diye konuyu açtım yoksa soğutucu takmak en iyi çözüm.

Kasaya müdahale etme şansım yok derken? Modelini söyler mısınız rica etsem.

Dosya Ekleri

• 61D+36UYaSL._AC_SL1000_.jpg
    61D+36UYaSL._AC_SL1000_.jpg
    56,8 KB · Görüntüleme: 49

Geri
Yukarı