i5 9400F oyunlarda 85 dereceye çıkıyor

Sistem:
- MSI anakart.
- Intel i5 9400F işlemci.
- RTX 2060 6 GB ekran kartı.
- 16 GB 2666 MHz RAM.

Uzun süreli kullanımda (oyunlarda) sıcaklık değeri 85 dereceye kadar çıkıyor ve CPU fanı deli gibi çalışıyor. Ekran kartının sıcaklığında ise sorun yok.

Forumda araştırdığıma göre özellikle AMD işlemcilerde BIOS'tan CPB ve PBO'yu kapatmak çözüm olmuş gibi görünüyor.

Intel işlemciler için de geçerli mi CPB ve PBO kapatmak?

Şimdiden ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim.
Cooler Master HYPER 212 LED kullanıyorum ben de 9700k için,gayet yeterli oluyor,öneririm.

Termal macununuzda bir sıkıntı olabilir mi? Ben 9400f i stok fanla kullanıyorum witcher 3 ultrada 50-60 derece arası oluyor.

Kasayı alalı 2 hafta olacak yani yeni bir kasa, termal macun sıkıntı olabilir mi inanın bilmiyorum.

Belki müdahale edememem dememin sebebini açıklayabilecek fotoğraflar:

fan1.jpg

fan2.jpg

Aslında soğutma sistemi güzel görünüyor gözüme. Bakır borular, alüminyum radyatör ancak işlemci sıkıntılı işte.

Bilgisayarı kızıma aldım, ortaokul öğrencisi o acemi ben acemi :) Bu forumdan öğrendiğim kadarıyla ki bende aynı şeyleri gözlemledim, CPU gereksiz voltaj yüklemesi yapıyor. Bu voltajı AMD kullanıcıları Core Performance Boost'u (CPB) ve Precision Boost Overdrive (PBO) kapatarak çözüm bulmuşlar.

Benim de öğrenmek istediğim İntel işlemciler için de böyle bir çözüm var mı?

Son düzenleme:
Kasayı alalı 2 hafta olacak yani yeni bir kasa, termal macun sıkıntı olabilir mi inanın bilmiyorum.

Bilgisayarı kızıma aldım, ortaokul öğrencisi o acemi ben acemi :) Bu forumdan öğrendiğim kadarıyla ki bende aynı şeyleri gözlemledim, CPU gereksiz voltaj yüklemesi yapıyor. Bu voltajı AMD kullanıcıları Core Performance Boost'u (CPB) ve Precision Boost Overdrive (PBO) kapatarak çözüm bulmuşlar.

Benim de öğrenmek istediğim İntel işlemciler için de böyle bir çözüm var mı?

O konularda bilgim yok maalesef. Fakat cpu'nuz normalde iken kaç derece acaba? Belki sadece kasanızı değiştirerek kurtulabilirsiniz.

9600KF kullanıyorum. Xigmatek 1264 hava işlemci soğutucu öneririm. Yükte Full 50-60 derece arası. Vatan'da var. 250 TL civarı fiyatı. Vatan'a gidip montaj yaptırın.

Hocam OC ile mi o değerleri alıyorsunuz yoksa stok değerler ile mi? Ben de i5 8400 Kullanıyorum ve kendime soğutucu bakıyorum da. Vatan'a gitsem orada montajlarlar mı?

O konularda bilgim yok maalesef. Fakat cpu'nuz normalde iken kaç derece acaba? Belki sadece kasanızı değiştirerek kurtulabilirsiniz.

Normal boşta 45-55 derece arası. Kasa değiştirme şansım yok maalesef, sistemin kendine has compact bir yapısı var.

OC ile değil Stock. Vatana gidin hemen montaj yapıp test ederler 5 DK. Alıyorum montaj yaptırıcam diyin kasayı verin onlara siz bakın izleyin sadece.

Normal boşta 45-55 derece arası. Kasa değiştirme şansım yok maalesef, sistemin kendine has compact bir yapısı var.

Bu durumda benim dar bilgilerimle çıkardığım sonuç kasa kendini soğutamıyor yük altındayken. Compact yapısından dolayı ne yapabilirsiniz bilemiyorum. Sisteminizin youtubeda videosu var mı acaba? Varsa değerleri karşılaştırabilirseniz sorun sizin kasanızda mı yoksa normal bir durum mu öğrenilenebilir.

Geri
Yukarı