i5 9400F sistem toplanır mı?

Sisteminiz güzel ancak bazı parçalarda dengesizlik var. Mesela giriş-orta seviye bir B450 anakart ile üst düzey bellekler kullanmışsınız. Ayrıca R3 4300GE güzel bir işlemci ancak 1800₺ gibi bir fiyata bu işlemciyi almak yerine daha iyi bir seçenek olan R5 5600G tercih edilmeli bence. Yinede birkaç dengeleme ile önerdiğiniz sistem de alınabilir. Benim burada böyle bir sistem önermemin sebebi ileride sistemin yükseltmeye açık olmasını sağlamaktı. Ayrıca bana kalırsa artık 1650 almak iyi bir fikir değil, en aşağı RX 5500XT/GTX 1660 alınmalı.
Hocam üst düzey bellek olduğunu nerden çıkardınız ? Normal bütçede önerilen bellekler. Ayrıca OC performansı iyi bellekler. Hem en ucuz 5600G 2718 TL. Adam o kadar bütçesini nasıl arttırsın hocam ?

1634238085613.png

Hocam üst düzey bellek olduğunu nereden çıkardınız? Normal bütçede önerilen bellekler. Ayrıca OC performansı iyi bellekler. Hem en ucuz 5600G 2718 TL. Adam o kadar bütçesini nasıl arttırsın hocam?

Eki Görüntüle 1189394

Bahsettiğiniz sistemdeki o bellekler genelde 10000-15000₺ ve üzeri bütçelerde öneriliyor. Ayrıca 900₺ verip bu bellekleri almak yerine Crucial RAM'ler alınabilir. Bütçe kısmına gelirsek önerdiğim sistem yaklaşık 4800₺'ye toplanabiliyor.

Üstat sistemi satın almadan önce iyi ki technopat ailesine konu açmışsınız.
Bütçene göre alabileceğin en iyi sistemi seçerler sana.
Bu sistem parçaları bir kere uyumsuz.
Bu penguenadam v2'yi bütçeye göre oldukça beğendim sıkıntı yok da 6000TL bütçe ile APU sistem alınmaz o paralara 1650 sistemler oluyor çok daha performanslı.
6.611 TL'ye 5-7 gün önce arkadaşıma 1650 super r5 3500 16gb ram sistem aldık. SSD crucial p2 250gb anakartı biostar b450m bir şeydi unuttum şimdi game garajdan aldık. Yani çok daha iyi sitemler alınabilir evet.

Bahsettiğiniz sistemdeki o bellekler genelde 10000-15000₺ ve üzeri bütçelerde öneriliyor. Ayrıca 900₺ verip bu bellekleri almak yerine Crucial RAM'ler alınabilir. Bütçe kısmına gelirsek önerdiğim sistem yaklaşık 4800₺'ye toplanabiliyor.
Eeee ? Öneriliyor diye kullanmayacağız anlamına mı geliyor ? Fazlasıyla da tercih edilen bir model bu bütçelerde. Hem 900 TL verip Crucical RAM alınabilir demişsiniz. Ben zaten o modeli attım. Eğer RGB olan için diyorsanız o zevk meselesi. Evet toplanabilir fakat PSU o kadar tercih edilesi bir model değil. Onun yerine HV PRO ve HYDRO K var. Hem kasada pek iyi gibi gözükmüyor. Benim önerdiğim kasalar daha iyi.

Eeee? Öneriliyor diye kullanmayacağız anlamına mı geliyor? Fazlasıyla da tercih edilen bir model bu bütçelerde. Hem 900 TL verip Crucial RAM alınabilir demişsiniz. Ben zaten o modeli attım. Eğer RGB olan için diyorsanız o zevk meselesi. Evet toplanabilir fakat PSU o kadar tercih edilesi bir model değil. Onun yerine HV Pro ve Hydro K var. Hem kasada pek iyi gibi gözükmüyor. Benim önerdiğim kasalar daha iyi.

İyi güzel söylüyorsun ama böyle yapıp işlemciyi düşük tutacağına RAM'i tek kanal tutarsın, daha sonra ikinci bir bellek daha eklersin çünkü işlemciyi yükseltmeye çalışman mantıksız ve maliyetli olur. Üstelik R3 4300GE R3 3100 gücündeyken R5 5600G R5 5600X gücünde neredeyse; yani arada dağlar kadar performans farkı var. Ayrıca 2*8GB'lık Crucial bellekler 600-700₺ bandında satılıyor yanlış hatırlamıyorsam. PSU kısmına gelirsek SHP V2 seçmemin nedeni gayet ucuz olması, ancak konu sahibi isterse HP, FSP, CM gibi markaları da tercih edebilir. Kasa kısmına gelirsek attığım kasa mesh yani hava sirkülasyonu gayet iyi ancak yukarıda yazdığım gibi konu sahibi bütçesini arttırıp MSI MAG 100M alabilir.

İyi güzel söylüyorsun ama böyle yapıp işlemciyi düşük tutacağına RAM'i tek kanal tutarsın, daha sonra ikinci bir bellek daha eklersin çünkü işlemciyi yükseltmeye çalışman mantıksız ve maliyetli olur. Üstelik R3 4300GE R3 3100 gücündeyken R5 5600G R5 5600X gücünde neredeyse; yani arada dağlar kadar performans farkı var. Ayrıca 2*8GB'lık Crucial bellekler 600-700₺ bandında satılıyor yanlış hatırlamıyorsam. PSU kısmına gelirsek shp V2 seçmemin nedeni gayet ucuz olması, ancak konu sahibi isterse HP, FSP, CM gibi markaları da tercih edebilir. Kasa kısmına gelirsek attığım kasa mesh yani hava sirkülasyonu gayet iyi ancak yukarıda yazdığım gibi konu sahibi bütçesini arttırıp MSI MAG 100M alabilir.

Tek kanal tutmasına tutarsın ama AMD işlemciler için her zaman daha iyidir. Hem adam 5600G'ye nasıl yükseltsin? Arada 800TL gibi bir fark var. Ayrıca satılıyor ise ne olmuş? Gammix D30 biraz daha ucuz diye onu mu kullanacağız? Önerdiğim bellekler OC performansı fazlasıyla iyi olan bellekler. Evet PSU gayet ucuz fakat Hydro k ve hv Pro daha iyi. Tercih edebilir etmesine fakat siz bunu direk önerirken yazmalıydınız. Kasa mesh olabilir fakat bunun yanında malzeme kalitesi ve iç alan genişliği de önemlidir. Benim sistemim şu anlık daha iyi kabul edin. @EREN SATAR bir de siz değerlendirir misiniz durumu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tek kanal tutmasına tutarsın ama AMD işlemciler için her zaman daha iyidir. Hem adam 5600G'ye nasıl yükseltsin? Arada 800TL gibi bir fark var. Ayrıca satılıyor ise ne olmuş? Gammix D30 biraz daha ucuz diye onu mu kullanacağız? Önerdiğim bellekler OC performansı fazlasıyla iyi olan bellekler. Evet PSU gayet ucuz fakat Hydro k ve hv Pro daha iyi. Tercih edebilir etmesine fakat siz bunu direk önerirken yazmalıydınız. Kasa mesh olabilir fakat bunun yanında malzeme kalitesi ve iç alan genişliği de önemlidir. Benim sistemim şu anlık daha iyi kabul edin. @EREN SATAR bir de siz değerlendirir misiniz durumu?
Kasa dışında oldukça beğendim bu 6000 TL olan APU sisteminizi dediğim gibi APU sistem için çok para ama yapacak bir şey yok.

Nasıl yani hocam? Tam olarak açıklar mısınız, anlamadım da? Aslında kavradım cümleyi fakat açarsanız daha iyi olur.

Bence de kasa iyi. Ancak sisteminizde daha önce de belirttiğim gibi eleştirdiğim iki nokta var:
-R5 5600G gibi bir işlemci varken R3 4300GE tercih etmeniz;
-B550 chipsetli anakartlar ucuzladığı halde halen B450 anakart tercih etmeniz.
Bunların haricinde bence önerdiğiniz sistemde bir sıkıntı yok.

Bence de kasa iyi. Ancak sisteminizde daha önce de belirttiğim gibi eleştirdiğim iki nokta var:
-R5 5600G gibi bir işlemci varken R3 4300GE tercih etmeniz;
-B550 chipsetli anakartlar ucuzladığı halde halen B450 anakart tercih etmeniz.
Bunların haricinde bence önerdiğiniz sistemde bir sıkıntı yok.
R5 5600G tercih edilecekse ilk yaptığım sistemi tercih etsin ? Ayrıca yazıları yazdığım tarihlere bir bakar mısınız rica etsem ? 30 Eylül ve 1 Ekim. O zamanlar ya B550'ler pahalı ise ? Ucuzladığını görsem zaten neden B550 kullanmayayım ? Bu tarz yerlerden mi savunma yapmaya çalışıyorsunuz ?

Yeni konular

Geri
Yukarı