i5-9400F tüm çekirdekleri 4.1 GHz hızına çıkarma

Addvar

Kilopat
Makaleler
4
Evet arkadaşlar sorum başlıktaki gibi. Turbo Boost açtığım zaman tek çekirdek 4.1 GHz oluyor ve diğerleri 4.0 ve 3.9 GHz olarak kalıyor olması gereken olarak ama yabancı forumlarda hepsini 4.1 GHz yapanlara rastladım. Bu işlemcideki tüm çekirdekleri 4.1 GHz yapmanın bir yolu var mı?

Sistem Özellikleri;
-i5-9400F
-Asrock Z370 Pro4
-Corsair Vengeance (2x8) 3000 Mhz Cl16 (Oc ile 3273Mhz)
-GTX 1660 SUPER
-700W 80+ PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciler her zaman tam performans çalışmak zorunda değiller. Hangi sıcaklıklar altında güvende çalışıyorlarsa ayarlıyorlar kendilerini. Bu da GHz düşmesine sebep oluyor. O yabancı forumlarda hepsini aynı hızda çalıştıranların soğutucularını, termal macunlarını, kasalarını, kasalarında kaç fan olduğunu, o fanların boyutlarını biliyor musunuz? Eğer biliyorsanız sizde her şey aynı mı? Aynıysa bile bir sorun var sizde demek doğru olmaz, yani bilgisayarınız tamamen normal. 100 MHz artıracağım diye 3. parti uygulama kullanmak ayrı bir saçma zaten.

İşlemciler her zaman tam performans çalışmak zorunda değiller. Hangi sıcaklıklar altında güvende çalışıyorlarsa ayarlıyorlar kendilerini. Bu da GHz düşmesine sebep oluyor. O yabancı forumlarda hepsini aynı hızda çalıştıranların soğutucularını, termal macunlarını, kasalarını, kasalarında kaç fan olduğunu, o fanların boyutlarını biliyor musunuz? Eğer biliyorsanız sizde her şey aynı mı? Aynıysa bile bir sorun var sizde demek doğru olmaz, yani bilgisayarınız tamamen normal. 100 MHz artıracağım diye 3. parti uygulama kullanmak ayrı bir saçma zaten.
3.parti uygulama gibi bir şey dediğimi hatırlamıyorum. Stok soğutucu kullanmıyorum ve işlemci yükte 57 derece üstünü zaten görmüyor. Bazı oyunlarda ufak da olsa darboğaz yaşıyorum ve o darboğazı aşmak için işlemcinin sınırlarını zorlamak istiyorum o kadar. Fikrinizi belirtirken benim fikrime karşı tavır almazsanız sevinirim.

Geri
Yukarı