i5 9400F ve 2060S sistemde anlık donma sorunu

Elysion804

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Grafiker & Yazılımcı
Sistemi İtopya'dan yeni topladim PUBG ve Apex Legends oyununda anlik donma sorunu yaşıyorum.
PUBG full ayarlarda V-Sync kapali. Oyunda 5-10 dk sonra anlik donma sorunu yasiyorum. PUBG oynar iken Net Framework (2.0) hatasi aldim. Normalde son surum Net Framework yukluydu, bu hatayi da alinca Net Framework 3.5 yukledim ama sorun hala devam etmekte. Hata almadim ama anlik donmalar mevcut, acaba sistem isindigi icin mi anlik donma oluyor?

MSI Afterburner degerleri:
  • GPU 75° %95-98 kullanim
  • CPU 65° %70 kullanim
  • Anakart 55°
Sistem:
  • Intel Core i5 9400F 2.9GHz 9MB önbellek 6 çekirdek 1151 14NM işlemci
  • MSI MAG Z390 Tomahawk 4400MHz(OC) DDR4 soket 1151 RGB M.2 HDMI DP ATX anakart
  • MSI GeForce RTX 2060 Super Ventus GP OC 8 GB GDDR6 256 Bit ekran kartı
  • XPG 2x8 GB Spectrix D60G RGB 3000MHz CL16 DDR4 single kit RAM
  • XPG 512 GB Spectrıx S40G RGB PCI-e gen3x4 M.2 SSD
  • Thermaltake V200 TG 600W 80+ kasa

Isınmadan olduğunu hiç zannetmiyorum hocam sorununuzun yanıtı hakkında pek bir fikrim yok fakat ısınmadan değildir sistemim i5 3570K 16 GB RAM GTX 960 2 GB ekran kartıyla oynuyorum GPU ısısı max 70 CPU ısısı max 68 yüksek ayarlarda hiç anlık donma vs yaşamıyorum sıkıntı bundan kaynaklı değildir içiniz rahat olsun bu konuda.

Dostum ilk olarak bilgisayarında driver booster gibi uygulamalar ile güncellleme yaptın mı ? 2. Olarak sadece bu 2 oyunda mı donma yapıyor. Öncelikli hedefimiz yazılımsal mı donanımsal mı olduğunu anlamak.

Anakartda m.2 turbo var ama oraya sigmadi rbg ozelliginden dolayi dediginizi yaparsam sorunum cozulur mu ?
Dostum ilk olarak bilgisayarında driver booster gibi uygulamalar ile güncellleme yaptın mı ? 2. Olarak sadece bu 2 oyunda mı donma yapıyor. Öncelikli hedefimiz yazılımsal mı donanımsal mı olduğunu anlamak.
Driver booster ile guncelleme yapmadim.
Oynamis oldugum oyunlar gta V - Rainbow 6 - pubg - apex legends - rocket league - cs:go hepsini en yuksek ayarlarda oynadim ama sadece apex ve pubg de anlik donma sorunu yasadim apex donma sorunu 1 kere yasadim dondugunda hata verdi apex onu normal olarak gordum pubg bugun girdim 10-15 dk sonra anlik donma yasayip durdum

Son düzenleme:
Benzer bir durumdan dolayı (hatta aynısı bile olabilir.) işlemci, anakart, RAM, ekran kartı değistirdim. Daha kurmaya vaktim olmadı ve düzeldi mi düzelmedi mi bilmiyorum. Takılma olduğu sırada GPU kullanımı anlık olarak düşüyor mu?

Z390 anakart alıp 9400F takmak saçma olmamış mı ? Ona en az 9600KF yakışırdı. Neyse konu bu değil 😀

İşlemci ve ekran kartı sıcaklığı normal. Drop kaynağı işlemci olabilir ama 2060 süper yanında güçsüz bir işlemci de olsa fazla darboğaz yapacağını sanmıyorum. Hatta PUBG oyununda hiç darboğaz yapmaz. Bence sorun PUBG oyunundaki optimizasyon sorunundan ya da SSD ısısından. SSD ısısına bir bak derim.

Benzer bir durumdan dolayı (hatta aynısı bile olabilir.) işlemci, anakart, RAM, ekran kartı değistirdim. Daha kurmaya vaktim olmadı ve düzeldi mi düzelmedi mi bilmiyorum. Takılma olduğu sırada GPU kullanımı anlık olarak düşüyor mu?
Acikladigim gibi gpu kullanimi %95-98 arasi oluyor ama dediginiz olay gta V de oluyor %70-90 arasi bir kullanim aliyorum ani fps dususleri oluyor ama kasma donma yok.
Z390 anakart alıp 9400F takmak saçma olmamış mı ? Ona en az 9600KF yakışırdı. Neyse konu bu değil 😀

İşlemci ve ekran kartı sıcaklığı normal. Drop kaynağı işlemci olabilir ama 2060 süper yanında güçsüz bir işlemci de olsa fazla darboğaz yapacağını sanmıyorum. Hatta PUBG oyununda hiç darboğaz yapmaz. Bence sorun PUBG oyunundaki optimizasyon sorunundan ya da SSD ısısından. SSD ısısına bir bak derim.
Param anca o kadarina yetti ilerde belki degistiririm diye anakarti iyi aldim bilerek.
Gorev yoneticisinden bakdigimda CPU %90 kullanimi assagisina inmiyordu.
Yarin sabah detayli olarak bakip detaylari paylasacagim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı