i5 9400F ve RX 570 sistem toplama

Bu sistem daha vasat olmuş. Bütçenizi belirtir misiniz?
Monitörle beraber 5.500TL. Ekran kartında çok kararsızım. Nvidia güç tüketimi ve ısınma konusunda iyi iş çıkarıyor ama AMD kartları da aynı modele göre en az %25-30 daha performanslı. İşlemciyi i3 veya i5 düşüyorum.
Şu ısınma konusunda kafaya taktım zaten. Corsair Carbide 05 veya CoolerMaster MB511 alırken kasanın üstüne 2 adet, önde zaten 3 ve arkada1 egsoz fan ile beraber 6 adet fan ile (PWM diye bir olay varmış nasıl yapacağımı da bilmiyorum) havalandırmayı en üst düzeyde tutmak istiyorum. Full açık mesh ön ızgarasıyla geldiği için sanırım büyük ihtimalle CoolerMaster MB511 alacağım ama yanında 80+ sertifikalı PSU varmı bilmiyorum.

AMD Ryzen ™ 5 1600 3.2GHz (Turbo 3.6GHz) 16MB Cache AM4 İşlemci (12 NM yani Ryzen 5 2600 ile aynı)
Bu sistemi almanızı öneririm, Toplam 4006 TL yapıyor. Monitör olarak Samsung Samsung 23.5" LC24FG73FQMXUF 1ms HDMI+ Display Curved Full HD Ips FreeSYNC Gaming Monitör | Trendyol Öneririm, Toplam 5375 TL tutuyor.

Monitörle beraber 5.500TL. Ekran kartında çok kararsızım. Nvidia güç tüketimi ve ısınma konusunda iyi iş çıkarıyor ama AMD kartları da aynı modele göre en az %25-30 daha performanslı. İşlemciyi i3 veya i5 düşüyorum.
Şu ısınma konusunda kafaya taktım zaten. Corsair Carbide 05 veya CoolerMaster MB511 alırken kasanın üstüne 2 adet, önde zaten 3 ve arkada1 egsoz fan ile beraber 6 adet fan ile (PWM diye bir olay varmış nasıl yapacağımı da bilmiyorum) havalandırmayı en üst düzeyde tutmak istiyorum. Full açık mesh ön ızgarasıyla geldiği için sanırım büyük ihtimalle CoolerMaster MB511 alacağım ama yanında 80+ sertifikalı PSU varmı bilmiyorum.
Isınma konusunda bir tereddütünüz olmazsın o kadar fana ihtiyaç yok ve çok ses yapar sistem. Önerdiğim sisteme bakarsan RTX 2060(RX 5700 seviyesinde ve RX 590'dan çok daha performanslı) var. İşlemci olarak şu durumda İ5 veya İ3 işlemci almakta ısrar etmenize gerek yok çünkü şuan F/P Ryzen işlemciler var. Attığım sisteme LG 22" monitörüde eklediğinizde tam bütçenize uygun sistem olur.

Son düzenleme:
Isınma konusunda bir tereddütünüz olmazsın o kadar fana ihtiyaç yok ve çok ses yapar sistem. Önerdiğim sisteme bakarsan RTX 2060(RX 5700 seviyesinde ve RX 590'dan çok daha performanslı) var. İşlemci olarak şu durumda İ5 veya İ3 işlemci almakta ısrar etmenize gerek yok çünkü şuan F/P Ryzen işlemciler var. Attığım sisteme LG 22" monitörüde eklediğinizde tam bütçenize uygun sistem olur.
AMD ye karşı bir önyargım var sanki özellikle işlemcilere karşı. Kategorize edilmiş bir çizelge tarzı skala var mı acaba hangi işlemci hangi seri vs.?

Eğer bütçe arttırılısa aşşağıdaki sistem fiyatına göre çok çok daha iyi olacaktır. Bütçe arttırılamaz ise sistem konfigüre edilip alınabilir.

İşlemci soğutucusunu değil ama anakartı kısıp Asus Prime veya MSI Pro serisi B365 çipsetli alıp ekran kartını yükseltebilirim.
İşlemci konusunda i3 ile i5 arasında kaldım. Madem i5 daha güçlü ekran kartlarını besleyebiliyor, GTX 1650 yi almam mantıklı olur mu?
Bu da birkaç gün önceki aklımdaki sistem:
Eki Görüntüle 461717
Monitörle beraber bütçem maksimum 5.500 TL. İşlemci intel ekran kartı amd veya nvidia olabilir. Ayrıca beğendiğim kasalardan biri CoolerMaster MB511. Bazı yerlerde PSU yanında. Bazılarında yok.
Benchmark videolarını izleyince daha iyi anlayacaksın hangi ekran kartı hangisinden güçlü diye. Şuan pek bir bilginiz yok gibi gözüküyor. Net bir bütçe verirsen daha iyi sistem toplayabiliriz.

2K için:

Özelleştirilmiş halde alabilirsiniz. Alıcaksan bu sistemi kasa, ram ve SSD yi iyi birşey seçebilirsin. Mesela 2 tane 480 GB SSD.
Önerdiğim sistemi al dostum.
Bu sistem sencede daha iyi değil mi ?

Cevaplar için teşekkürler. Sizce 550W 80+ bir Corsair veya yakın bir marka PSU yeterli olur mu bu tür sistemlere?
Bu arada trendyol / hepsiburada gibi sitelerden hiç alıiveriş yapmadım fakat uygun fiyata bulabilirsem monitörü sanırım internet üzerinden alacağım indirimler başladığı zaman.
Bir de şu PWM olayını çözemedim. Fan çoklayıcı alıp anakart veya PSU dan toplamda 5 6 adet fan kullanırsam bilgisayara bir zarar verir mi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı