i5-9400F vs Ryzen 5 1600

Eğer yayın gibi bir işle uğraşıp çok çekirdekli programlarla çalışacaksanız R5 1600 alın.
Eğer sadece oyun oynayıp basit uygulamalarla uğraşcaksanız İ5 9400F alın.
İkiside sana uzun süre yeter yukarıda bazı kendini bilmiş arkadaşlar İntel işlemcinin AMD işlemciye göre daha uzun ömürlü olacağını söylüyor ama bu tamamen fanboyluktan ibaret bunları dikkate almayın.
Hayır takamayacak, 3000 serisi sondu. Takabiliyor olsa bile bir işlemci alıp 2 sene kullanmak mı bütçe olarak daha iyi 4 sene kullanmak mı? Yetersiz işlemci alıp sonra yenisini almak iyi bir yatırım planı değil.
İki işlemci de birbirinden güzeldir ikisini de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
Lakin AMD tarafı fiyat performansta bir tık önde gibi.

Ben de onu düşünüyordum. Sanki 6C/6T yetmeyecekmiş gibi konuşuyorlar. Ben şu an 2C/4T kullanıyorum bu bile çok kötü değil performans olarak. Fakat yeni sisteme geçmek istediğimden tüm parçaları satıp para biriktirip yeni almak istiyorum. Sizce de i5 almak daha mantıklı değil mi?
AC Odyssey'de Atina şehrinde %90 CPU kullanımı görüyorum 6/12 işlemciyle. Yerinizde olsam o kadar emin konuşmazdım.

Ben de onu düşünüyordum. Sanki 6C/6T yetmeyecekmiş gibi konuşuyorlar. Ben şu an 2C/4T kullanıyorum bu bile çok kötü değil performans olarak. Fakat yeni sisteme geçmek istediğimden tüm parçaları satıp para biriktirip yeni almak istiyorum. Sizce de i5 almak daha mantıklı değil mi?
i5-9400F kötü ve ilerleyen dönemler için yetersiz gelecek bir işlemci değil. En az 3-4 yıl götürür, siz o sürede zaten hangi işlemciyi alırsanız alın sistemi yeniden dizmek zorunda kalırsınız. Yani işlemci çok temel bir parça ve kolay kolay değişmez.

AC Odyssey'de Atina şehrinde %90 CPU kullanımı görüyorum 6/12 işlemciyle. Yerinizde olsam o kadar emin konuşmazdım.

Oynadığın oyunda olay kaç çekirdekli işlemci kullandığın değil demek ki. Gidip 5 senelik çok çekirdekli işlemcileri alalım o zaman. Öyle bir durum yok.

Çekirdek gücü de sayısı da önemlidir. Gidip millete 8 çekirdekli FX önermiyorum merak etmeyin.
Oyundan oyuna çekirdek sayısının önemi değişiyor. Sanal çekirdek oyunlarda performans farkı yapmıyor.

Kesin tarih vererek bu kadar emin konuşmayın. 3-4 seneye oyunların ne gibi gereksinimler duyacağı belli değil.

Olmasına gerek yok. Ekran kartı oyunları oynatıyor ve 6 çekirdekli, 3.9 GHz'de çalışan bir işlemci fazla fazla yeterli.

2020'ye kadar destekleneceği söyleniyor ancak bu tüm AM4 anakartlar için geçerli olmayabilir. Aşırı giriş seviyesi bir anakartınız varsa güncel Ryzen'ların altından kalkamayabilir çünkü 3000 serisini bile ittire ittire (giriş seviyesi anakartlarda) çalıştırdılar. Mantıken desteklememesi de doğru olur çünkü 3-4 senelik eskimiş soketi kullanıyor olacaksınız. Yani tüm AM4 anakartlar kesin olarak 2020'de çıkan işlemcileri destekler demek doğru olmaz. Hepsini desteklemez demekte doğru olmaz o konuda haklısınız.

O halde mesajınızı düzeltmeniz lazım. Daha ortada bir şey belli değilken "3000 de sondu" demek doğru değildir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı