i5 9600K RTX 2070 sisteme yükseltme tavsiyesi

Machvins

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba şu an sistemim;

• MSI RTX 2070 Armor.
  • i5 9600K 4.9 OC.
  • 16 GB RAM 3300 MHz OC.
  • MSI Z390 A-PRO DDR4 anakart.
  • Cooler Master'ın HAF 912 Plus kasa.
  • Cooler Master ML 120mm Lite sıvı soğutma

Online oyunlarda genelde düşük ayarlarda oynadığımız için CPU darboğazı ile karşılıyorum. Ekran kartım şu anlık iyi Uncharted vs oynarken problemim yok. Fakat niyetim şu yönde;

• i5 13600KF (overclock yapacağım buna da 5.2 kaçları görürse artık.)
  • MSI Z690 A-PRO DDR4 (DDR4 düşünüyorum anakartı fakat DDR5 çok daha iyi derseniz neden olmasın.)
  • 16 GB ama bu sefer Online oyunlarda düşük gecikme için bilhassa PUBG'de çok büyük etken 4500 MHz düşük CL değerine sahip bir RAM önerisi bekliyorum.
  • Kasa aklımda yok önemli olan fiyat performans mesh bir kasa almak istiyorum ekran kartı ve işlemci RAM dahil olmak üzere overclock yapacağım için serin çalışması avantajdır.
Ekran kartı harici dediğim gibi tüm bileşenlere değişecek. 690 anakartlar Update ile LGA 1700 13. nesil işlemcileri destekliyormuş. Bir de sormak istediğim kf işlemci overclock oluyor diye biliyorum. Fakat sistemi açtığımda Windows yüklemeden BIOS'a girip Update yapabilecek miyim? Benim şu an aklımdaki Update bu şekilde daha iyi fiyat performans önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar ileri dede artık RTX 4000 serisinden bir kart alıp yoluma devam ederim diye düşünüyorum.😊

13. Nesil intel alacaksanız çok iyi bir sıvı soğutma almanızı tavsiye ederim. Oc esnasında 360mm aio ile bile 100 dereceye vardığı söylenmekte

Evet mantıklı DDR5 alalım fakat anakartta

Bu nasıl olur DDR5 şu an vatan da indirim var yararlanmış oluruz hem 690 Pro ile 400 TL gibi farkı var işimizi görür diye düşünüyorum ATX anakart. Cooler Master 750 watt Gold var yeni PSU o yeterli gelir diye düşünüyorum ama?

Son olarak da i5 13600K beni memnun eder mi? 13700k gerek var mı?

Evet mantıklı DDR5 alalım fakat anakartta

Bu nasıl olur DDR5 şu an vatan da indirim var yararlanmış oluruz hem 690 Pro ile 400 TL gibi farkı var işimizi görür diye düşünüyorum ATX anakart. Cooler Master 750 watt Gold var yeni PSU o yeterli gelir diye düşünüyorum ama?

Son olarak da i5 13600K beni memnun eder mi? 13700k gerek var mı?

Bu anakartta BIOS Flashback yok sanirim. Yani 12. nesil Intel islemci gerekebilir BIOS guncellemek icin.
Elinizdeki PSU sisteme yeter. Oyun tarafinda 13600K ile 13700K arasinda aman aman fark olmayacaktir.

Bu anakartta BIOS flashback yok sanirim. Yani 12. nesil Intel islemci gerekebilir BIOS guncellemek icin.
Elinizdeki PSU sisteme yeter. Oyun tarafinda 13600K ile 13700k arasinda aman aman fark olmayacaktir.

Anladım peki MSI Z690-A Pro alsam da, yine de 12. nesil işlemci gerekecek mi BIOS Update için? Ve anakarta çok da fazla para vermek istemiyorum açıkçası işimizi görse yeter. Vatan Bilgisayar'da MSI 690a Pro bitmiş stoklarda yok. Yoksa güzel indirimi vardı.

Tek problem i5 13600KF alacaktım 6.550 TL'ye geliyordu stoklarda kalmadı birkaç gün bekleyip sipariş vereceğim. K ile kf arasında bildiğim kadarı ile dahili grafik birimi olmuyor overclock için bir etken midir silikon kalitesi k ile aynıdır diye tahmin ediyorum. Zaten harici ekran kartı sürekli kullanacağım için çok ta büyük bir etken değil sizce mantıklı mı bu yöndeki fikirim?

Ek Açıklama 2022-11-11 052046.png

Son düzenleme:
Anladım peki MSI Z690-A Pro alsam da, yine de 12. nesil işlemci gerekecek mi BIOS Update için? Ve anakarta çok da fazla para vermek istemiyorum açıkçası işimizi görse yeter. Vatan Bilgisayar'da MSI 690a Pro bitmiş stoklarda yok. Yoksa güzel indirimi vardı.

Tek problem i5 13600KF alacaktım 6.550 TL'ye geliyordu stoklarda kalmadı birkaç gün bekleyip sipariş vereceğim. K ile kf arasında bildiğim kadarı ile dahili grafik birimi olmuyor overclock için bir etken midir silikon kalitesi k ile aynıdır diye tahmin ediyorum. Zaten harici ekran kartı sürekli kullanacağım için çok ta büyük bir etken değil sizce mantıklı mı bu yöndeki fikirim?

Eki Görüntüle 1568630

K ile KF arasindaki tek fark evet grafik birimi. O.C. tarafinda fark yok. Silikon kalitesi urune gore degisebiliyor K ile KF'yi bagliyan bir durum yok yine. Z690-A Pro'da BIOS Flashback var yani 12. nesil islemci gerekmiyor. BIOS dosyasini baska bir bilgisayardan USB bellege atacaksiniz. Ardindan bellegi BIOS Flashback tusunun yanindaki USB 2.0 girislerinden birisine takip bilgisayari actiktan sonra BIOS Flashback tusuna basacaksiniz. Anakart kendi hallediyor. YT'da videolari mevcuttur bakabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı