i5 9600K RTX 2070 Valorant yüksek CPU kullanımı

İşletim sistemi
Windows 10

kivircix1

Hectopat
Daha fazla  
Valorant'ta işlemcim çok kullanılıyor ve GPU kullanımım oyunu 2K ve üstü çözünürlüğe almadığım sürece %45'i geçmiyor. Yayın yaptığımda CPU kullanımım %85-100 arası takılıyor ve %100 olduğunda yayında FPS'i kısıtlamama rağmen kasmalar, droplar olmaya başlıyor. (FPS'i 90'a sabitlememe rağmen CPU kullanımı %100'e çıkıyor) önceden böyle değildi (8-10 gün önce). Acaba böyle olmasının sebebi ne olabilir?

Darboğaz olduğunu veya işlemcim çok ısındığından dolayı oluştuğunu düşünüyorum. 8-10 gün öncesinden bu yana bilgisayarıma yüklediğim programlar; VoiceMeeter potato, MSI Dragon Center, armory crate. Ve bilgisayarımın ön kapağını taktım (ondan öncesinde kasanın ön panelinde kendi yaptığım toz filtreli kapak mevcuttu fakat kasam yerde olduğu için o kapakla bilgisayarın içi aşırı tozlanıyordu. Ön kapağı takınca CPU sıcaklığı Valorant'ta 60 dereceden 70'e çıktı) acaba sebebi bu programlar mıdır yoksa sıcaklıkların artmasından dolayı mıdır? (programlar şu an gerekli olduğu için silmem mümkün değil). Z serisi anakart alıp işlemcimi 4.8-5 GHz'e çıkarsam sorun düzelir mi?

Sistemim:
-i5 9600K 4.3GHz
-RTX 2070
-Corsair 16 GB 2400MHz CL16 RAM (1.35v CL15 2666MHz olarak kullanıyorum)
-Cooler Master Master box Lite 5, 600W PSU.

Oyun içi aldığım SS'ler;
-İlk fotoda GTA 5'teki ayarlar: MSAA hariç tüm ayarlar açık, Advanced Graphics'deki ayarlar açık.
-2. fotoda GTA 5'teki ayarlar: MSAA hariç tüm ayarlar açık, Advanced Graphics'deki ayarlar kapalı.
-Valorant SS'lerinde görüntü ayarları aynı, haritalar farklı.
Oyun içi Geforce Experience menüsünden oyun filtresini kapatınca hem FPS'im ufak bir miktar arttı ve ek olarak CPU kullanımı yayın içinde %85-100 kullanımdan %70-90 kullanıma düştü. GTA 5'te ekran kartı kullanımının düşük oluşunu işlemci darboğazından olduğunu varsayıyorum(Doğruysa yanıtlarsanız sevinirim.) Ve bu mesajı çözüm olarak nasıl sabitleyebilirim?

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    2,9 MB · Görüntüleme: 50
  • 2.png
    2.png
    3,1 MB · Görüntüleme: 53
  • 3.png
    3.png
    3 MB · Görüntüleme: 49
  • 4.png
    4.png