i5 9600K + sıvı soğutma vs Ryzen 7 3700X

Hocam Intel 10. nesil çıktığında 10600k almalimiyim yoksa 3700x mi almalıyım?
2 3 sene sonra intele oc yapılıp ryzene yapılmadığı için çöp mu oluyor ryzen
Çevrem dekiler sürekli 9600k diyor anlamadım gitti. Mesela oyun fatihi diye bir kanal 9600k toplamış şimdi ben o sistemin aynısı bin 3700x lisini topladım fark ne olacak .

Arkadaşım yapılır ama anca 0.1 GHz diyor
Kendi si i5 7600k 1070 kullanıyor.
Arkadaşınız biraz arastirma yapmali. Islemcilerin teknik detaylarında "frekans hizi" ve "turbo frekans hizi" diye iki teknik bilgi belirtilir. Frekans hizi islemciyi overclock uygulamadan kullanabileceğiniz degerdir. Turbo frekans hizi dediğimiz değer, overclock yaparak ulastirabileceginiz maksimum frekans degeridir. 3700X islemcisinde, 4.4GHZ ye kadar oc yapabiliyorsunuz.

Peki neden yayıncılar inteli tercih ediyor? yüksek ihtimalle 10. Nesil Intel alacağım.
10. Nesil Intel işlemcilerin fiyatları yüksek olacak gibime geliyor. Ama belli de olmaz.
Hocam Intel 10. nesil çıktığında 10600k almalimiyim yoksa 3700x mi almalıyım?
2 3 sene sonra intele oc yapılıp ryzene yapılmadığı için çöp mu oluyor ryzen
Çevrem dekiler sürekli 9600k diyor anlamadım gitti. Mesela oyun fatihi diye bir kanal 9600k toplamış şimdi ben o sistemin aynısı bin 3700x lisini topladım fark ne olacak .
Göm işte Ryzen'i.

Hocam Intel'e oc oluyor da Ryzen'a olmuyor mu? Insanların ağzında bir 10.nesil 10.nesil lafları var. Ne zaman çıkacağı belli mi 10.neslin? Hayır çığır açacak bir fark beklemeyin zaten 🙂 Daha iyi olur mu? Evet, 10.nesil daha iyi olur ama ne kadar daha iyi olur? Bana soracak olursan beklemeye değmez. Intel'in şu ana kadar yaptıkları ortada. Her nesilde %5-10 anca🙂

3700X tercih edilmeli. 3700X, 9700K ya rakip çıkmış bir işlemci. Ayrıca 3700X, 9700K ya göre 30W daha az güç tüketmekte.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı