i5 9600K ve GTX 1060 %100 CPU kullanımı sorunu

Rahmi Tura n

Centipat
Sistemim.
i5 9600K.
Corsair 8 GB DDR4 2400MHz RAM.
MSI GTX 1060 3GB.
MSI Z370 Krait Gaming.
Thermaltake 650W PSU.
Toshiba 240GB SSD 550 MB okuma 520 yazma.

Resimler mevcut gerçekten ne yapmam gerekiyor yardım edebilir misiniz?

Screenshot_1.png
Screenshot_2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
8GB ram az geliyor olabilir ariyetten frekansı da düşük ayarlarda. Yayın yapmaya çalışıyorsun sanırım. Bilgisayarın dar boğaz yapıyor olabilir.

Genel olarak yayını threadi bol olan bir işlemciyle yapmak daha sağlıklı ve performanslı olacaktır. (Örn: Ryzen 7 2700X/3700X gibi). Ama, Valorant yayını için o işlemcinin fazla fazla yeterli geliyor olması lazım. RAM'i 16 yapabiliyorsanız yapın gelecek senaryolar için, onun haricinde oyun içinde %100 kullanım yok fark ettiyseniz, işlemci yeterli. Görev yöneticisi kısmında anlık olarak %100 kullanıma ulaştığının görselini neden attınız onu anlamadım.

Hocam hem browser açık hem oyun açık hem yayın açık normal değil mi sizce de?

Oyun içi kullanıma dikkat edin, %57'lerde kullanım. 9600K halen daha çok güçlü ve yeterli bir işlemci, adam Asassin's Creed Odyssey yayını yapmıyor ki normal olsun. Anlık olarak %100 gibi değerlere ulaşmıştır, bu da normal bir durum zaten.

Yayın kapalıyken browser kapalıyken sadece oyunda % 75 cpu %20 gpu Kullanıyor yinede bu gpu kullanımı %50 üzeri olmasi gerekmezmi minumum Windows orjinal değil
Ben tam olarak anlatmak istedigim fotograflarda hem oyundayken birde chrome açinca %90 95 100 cpu kullanımı olması %20 gpu olması saçma geldi bana oyun oynarken chrome açamıyacakmıyım yani nasil normal olabilirki ?

Yayın kapalıyken browser kapalıyken sadece oyunda % 75 cpu %20 gpu Kullanıyor yinede bu gpu kullanımı %50 üzeri olmasi gerekmezmi minumum Windows orjinal değil
Ben tam olarak anlatmak istedigim fotograflarda hem oyundayken birde chrome açinca %90 95 100 cpu kullanımı olması %20 gpu olması saçma geldi bana oyun oynarken chrome açamıyacakmıyım yani nasil normal olabilirki ?

O oyun GPU'yu çok az kullanan bir oyun. Her oyunun ana sistem motoru, optimizasyonu, çalışma şekli bir olmadığı için her oyunda GPU kullanımı %99-100 olacak diye bir şey yok. Valorant denilen oyun neredeyse işlemci gücüyle çalışan bir oyun ve eminim ki FPS değerleriniz bir hayli yüksektir. Darboğazlık bir duruma yola açacak bir işlemci değil 9600K, özellikle bu gibi hafif oyunlar için yayın yapılsa bile yeterli gelecektir.

Arkadaşım da ryzen 5 3600 rx 570 var %100 GPU kullanımı ayrica fps olarak kat kat iyi bendende Yayinda malesef yapılmıyor bu durumda %100 cpu kullanımı fps 170 den yarıya düşüyor 90 vs laglar giriyor

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı