i5 9600K ve R7 2700X 1080P Performansı

EpicUp

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar i5 9600K'nın Ryzen 7 2700X, benim işlemcim'den tek çekirdek performansı olarak üstün olduğunu biliyoruz. RTX 2070 kartım var ve 1080P'de oynuyorum ve hemen hemen her oyunda ekran kartı kullanımım %60-70 aralığında. i59600K almış olsaydım ekran kartına binen yük artmış mı olacaktı? Tam anlayamadım. Biri özet geçebilir mi?

Değerlerinizde bir sorun yok o zaman. i5 9600k'nın performansı R7 2700x'e göre daha yüksek çünkü aralarında ciddi bir tek çekirdek performans farkı var. Günümüz oyunlarında hala çok çekirdekli işlemcilerden tam anlamıyla faydalanılamadığı için işlemcinizin genel performansı ne kadar yüksek olursa olsun tek çekirdek performansı ön plana çıkıyor.

Oyunlarda işlemci darboğazının sebebi ise işlemcinizin ekran kartınıza gönderebileceği verinin sınırlı olmasıdır. Yani şunu da şöyle açıklayabiliriz; işlemciniz ekran kartına neyi nasıl yapacağını söyler, ekran kartınız da bunu alıp grafik haline getirir. Ancak işlemcinizin bu komutu yağdırmak için bir üst limiti vardır, örneğin saniyede 50 komut (FPS) verebilir. Darboğaz durumunda işlemcinizin verebileceği maksimum komut sayısı 50 iken ekran kartınızın işleyebileceği komut sayısı 150 ise biz buna işlemci darboğazı deriz, bu durumda ekran kartı kullanımınız %30-40 civarı olur yani tam performansıyla kullanamazsınız.

İki işlemciyi kıyasladığımızda ise verebileceği komut sayısı i5 9600k'nın daha fazla olacağı için ekran kartınızın işleyeceği kare de daha fazla olacak ve böylelikle ekran kartınızın kullanımı artacak.

i5 9600k DX9,DX11 apili oyunlar ve 1080p 144 hz / 240hz oyunculuk için ideal.
Ryzen 5 ve üstü modeller DX12 apili oyunlarda daha iyi performans sergiliyor. i5-8400 ve Ryzen 2600X sahibiyim gözlerim bu yönde.

Ayrıca 2020 yılına gireceğiz ve 2020 yılı içinde PLAYSTATION 5 piyasaya çıkacak. PLAYSTATION 5 çıktıktan sonra 4/8 izlek ve sadece 6 çekirdek olan işlemcilerde performans sorunu yaşanacağını düşünüyorum. Halihazırda zaten 4/8 izlek ve sadece 6 çekirdek olan işlemciler Battlefield V gibi oyunlarda yüksek işlemci kullanımına ulaşıyor.

Yani kısacası tryhard competitive player veya progamer, streamer değilsen INTEL işlemci alman gereksiz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı