Çözüldü i5-9600K ve RTX 2080 Darboğaz Yapıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

claudienn

Decapat
Daha fazla  
Evet, başlıktaki gibi i5-9600K işlemcim ve MSI G X Trio RTX 2080 ekran kartım var. Oynadığım bütün geniş çaplı oyunlarda (Cyberpunk, Witcher 3, AC Odyssey, Tomb Raider 3. oyun vs.) işlemci kullanımım sürekli %100'lere dayanıyor. Ekran kartı kullanımım anlık düşüyor. 2K çözünürlükte, tam ayarlarda oluyor üstelik. İşlemci saat hızı (galiba böyle deniyor) 4,3-4,4 GHz arası oluyor MSI Afterburner’da. İşlemci soğutucum Cooler Master Hyper T4. Darboğaz normal midir, yoksa sıkıntı mı var? Eğer normal ise overclock yapabilir miyim bu soğutucu ile? Şu anki sıcaklıklarım oyunlarda en fazla 72 °C gördüm, ortalama 60-68 °C'lerde geziniyorum.

Çözüm
Msi dragon center üzerinden voltaj arttırmayla yapabilirim sanıyorum.İşlemci sıcaklığı kaç derece görmeli oyunda?
Oyunda bana kalırsa overclokclu haliyle maksimum 80-85 dereceye kadar yolu var. 85'i aşarsa da sıkıntı değil fakat stabilite düşebilir. Bu işlemcinin zaten 100 derece fabrikasyon sınırı var. 80-85 civarı maksimum yük altındayken makuldür diye düşünüyorum.
Ekran kartı kullanımınız % kaç civarlarında geziyor. Z serisi bir anakarta sahipseniz OC yapabilirsiniz.

Z390 ekran kartınız var ise 5.0 Ghz'e overclocklayabilirsiniz işlemciyi. Fakat 2K Full ayarlarda normal geldi bana açıkçası.
Benim bilgime göre (yanlış olabilir kusura bakmayın) ekran kartına grafik olarak ne kadar yüklenirsek o kadar az işlemciye iş düşüyor idi sanırım.Her şeyi fulle çekiyorum o yüzden.

Darboğaz yapabilir ama bu oyun deneyiminizi etkileyeceğini sanmam yani 60 FPS'nin altına inmiyorsunuzdur diye tahmin ediyorum.
2K 144 hertz monitörüm var,60 fps in altına düşmüyor evet ama 144 fps görebileceğim sahnelerde 144 fps göstermiyor bazen,darboğaz olduğu için.
O kart için 2K değilde 4K deneyin birde.
Monitörüm 2k maalesef.
Soğutucu hakkında fikrim yok fakat az az overcloklayıp sıcaklık değerlerini kontrol edebilirsiniz.
Msi dragon center üzerinden voltaj arttırmayla yapabilirim sanıyorum.İşlemci sıcaklığı kaç derece görmeli oyunda?

Yeni konular

Geri
Yukarı