i5 9600K ve RTX 3060 Ti sistemde darboğaz oluşuyor

tuzlali01

Kilopat
Daha fazla  
Beyler 2 donanım değişikliği yaptım ekran kartı olarak RTX 3060 Ti bir de PSU değiştim 650Watt Gold.
İşlemci ise i5 9600K sistemden iyi performans beklerken oyunlarda aşırı FPS droplar meydana geliyor ve işlemci çok hızlı bir şekilde ısınıyor ve olması gerekenden çok daha fazla darboğaz oluşuyor sistemde neden kaynaklandığını anlamadım donanım değişikliği sonrası temiz kurulumda yaptım yine sorun devam ediyor yardımcı olabilecek birisi olursa mutlu olurum.

image0[87].jpeg

1% ve 0.1% FPS'iniz düşük orası aşikar gibi. Bana klasik bir darboğaz gibi geliyor, işlemciniz ekran kartınız için yeterinde güçlü değil. Ya anakartı da değiştirip 10. veya 11. nesil bir Intel (ya da AMD de olur) işlemciye geçin ya da işlemcinizi yükseltin, kısaca her türlü upgrade lazım. 9700k veya 9900K'ya yükseltmek darboğazı çözecektir eğer anakart değiştirmek istemezseniz.

Bana da öyle geliyor. Teşekkürler öneriniz için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bana da öyle geliyor teşekkürler öneriniz için.

RAM'ler 2x8 GB değil mi? Onu yazmamışsın ama bu da önemli. 9600K ile 3060 Ti'ın normal çalışacağı oyunlar da olur ama patlayacağı oyunlar da olur. BF5 zaten işlemci katili bir oyun bu tam bir kriter değil. Sen farklı oyunlarda da dene. Neyin eksik, neyin tam olduğunu anlayacaksın.

RAM'ler 2x8 GB değil mi? Onu yazmamışsın ama bu da önemli. 9600K ile 3060 Ti'ın normal çalışacağı oyunlar da olur ama patlayacağı oyunlar da olur. BF5 zaten işlemci katili bir oyun bu tam bir kriter değil. Sen farklı oyunlarda da dene. Neyin eksik, neyin tam olduğunu anlayacaksın.
evet RAM'ler 2x8 3200mhz fps den yana sıkıntı yok drop olmasını tuhaf buluyorum

Evet RAM'ler 2x8 3200MHz FPS'den yana sıkıntı yok drop olmasını tuhaf buluyorum.

Bence iş direkt klasik bir darboğaz. Yer yer Ryzen 5 3600 gibi bir işlemcinin bile darboğaz yapabildiği bir ekran kartı sonuçta 3060 Ti.

1% ve 0.1% FPS'iniz düşük orası aşikar gibi. Bana klasik bir darboğaz gibi geliyor, işlemciniz ekran kartınız için yeterinde güçlü değil. Ya anakartı da değiştirip 10. veya 11. nesil bir Intel (ya da AMD de olur) işlemciye geçin ya da işlemcinizi yükseltin, kısaca her türlü upgrade lazım. 9700k veya 9900K'ya yükseltmek darboğazı çözecektir eğer anakart değiştirmek istemezseniz.
4K çözünürlükte %1 & %0.1 Low FPS değerleri über düber seviyede bir kombin olmadığı sürece ister istemez düşük seyreder zaten. 1080p veya 1440p çözünürlüklerde yüksek tazeleme hızlarında tatmin edici bir BF deneyimi için belirttiğin üzere en basitinden ikinci el minimum bir 9700K veya sıfır Ryzen 5000'li bir sistem geliştirmesinin sağlıklı olacağını düşünüyorum ben de.

@kino , normal şartlarda heavy CPU Intensive title olarak geçen yapımlarda 9600K + 3060Ti (veya dengi GPU'lar ve üst seviye) kombinlerde 1080p hatta 2K/2K'ya yakın sanal çözünürlüklerde dahi çekirdek tıkanmasına bağlı bazı darboğazların oluşmasına ben de hemfikirim yalnız bu derece bir darboğaz az çok sorunsuz yapılan benchmark testleriyle karşılaştırıldığında pek normal değil, muhtemelen arkadaşta FPS sınırlaması aktif halde kalmış gibi.

Sistem geliştirme önerilerin noktasında da herhangi bir fikir anlaşmazlığımız yok, oldukçe yerinde ve sağlıklı olduğunu söyleyebilirim 👍🏻. Ancak normal şartlarda GPU yükü yüksek yapımlarda yine %90+ oranlarda yüksek bir verimlilikte beslemesi gerekiyor 9600K'nın, artık kullanıcının isteği beklentisi neyse ona göre bir işlemci baksın.

Geri
Yukarı