i5 9600K vs R5 3600X

Oyun anlamında hemen hemen çoğu senaryoda 9600K bir tık daha performanslı bir işlemci, 3600X için daha uzun ömürlü olur diyen arkadaşlar da muhtemelen 9600K'nın OC potansiyelinden haberdar değiller, bu iki işlemcinin oyun alanındaki ömürleri neredeyse aynı, en kötü belki OC'un artık yeterli olmadığı durumlarda 3600X belki bir tık daha yüksek seviyedeki bir kartı daha sağlıklı besleyebilir o kadar. Abartılacak düzeyde bir fark yok. Ekstra 6 Thread'in oyun için aman aman abartılacak bir yanı da olmadığı gibi oyun performansı noktasında herhangi bir getirisi yok şu an. Söz konusu konu sahibi yeni bir işlemci alacaksa 3600X öneriririm ben de, almayacaksa gerekli bilgileri verdim zaten.

Hocam bana kalırsa 3600X çünkü aradaki fiyat farkına Wraith Spire'ı satarak 300 400 TL civarında güzel bir soğutucu ile 9600K'dan biraz daha düşük tek çekirdek performansına yükseltilebilir. Render gibi işlerde açık ara 3600X önde.

Hocam bana kalırsa 3600X çünkü aradaki fiyat farkına Wraith Spire'ı satarak 300 400 TL civarında güzel bir soğutucu ile 9600K'dan biraz daha düşük tek çekirdek performansına yükseltilebilir. Render gibi işlerde açık ara 3600X önde.
Taner sen misin? Senin için öldü demişlerdi.

Fiyat farkı derken işlemci + anakart maliyetini de dahil ediyorsanız işin içine; F & P açısından elbette ki daha mantıklı duruyor, zaten artık Intel tarafından da HT'siz işlemci alınmamalı, özellikle de 10. nesiller çıkmışken 🙂.

Fiyat farkı derken işlemci + anakart maliyetini de dahil ediyorsanız işin içine; F & p açısından elbette ki daha mantıklı duruyor, zaten artık Intel tarafından da Ht'siz işlemci alınmamalı, özellikle de 10. nesiller çıkmışken 🙂.

Evet hocam yani B450 anakart ile O.C yapılan bir işlemci Ryzen 5 3600X ama i5 9600K için öyle bir şey söz konusu değil daha pahalı bir anakart gerekiyor ve o fiyat farkına bakarsak bence 3600X alınmalı ama yine de sizin görüşünüze saygım sonsuz. :kalp:

Geri
Yukarı