i5 9600K vs Ryzen 5 2600

A.E.G

Hectopat
Makaleler
1
Sistem toplamayı düşünüyorum ya Intel ya da Ryzen almayı planlıyorum ama çok kararsızım yayın, video, montaj gibi işlerle uğraşacağım ve oyun oynayacağım. Kasam ve PSU'um var. İkisinden birini alırken de RAM'ler aynı olacak 16 GB 3000MHz. Intel sistemle RX 570 planlıyorum. Sizce hangisi?
Not: Çok karasızım.

Son düzenleyen: Moderatör:
9600K 2600'den iyi fakat 9600K gibi işlemci alıp da gidip H310 veya B360 anakart alıp OC potansiyelini kesmek mantıksız. Z390 anakart alıp 9600K almak da biraz pahalıya geliyor. Video montaj işleriyle uğraşacaksan 1300 TL'ye R5 3600 al, hem tek çekirdek hem de çoklu çekirdek performansı iyi. Çoklu çekirdekte zaten tokatlıyor Intel'i. Kaliteli bir B450 ile 2000 TL'ye kapatmış olursun.

9600K 2600'den iyi fakat 9600K gibi işlemci alıp da gidip H310 veya B360 anakart alıp OC potansiyelini kesmek mantıksız. Z390 anakart alıp 9600K almak da biraz pahalıya geliyor. Video montaj işleriyle uğraşacaksan 1300 TL'ye R5 3600 al, hem tek çekirdek hem de çoklu çekirdek performansı iyi. Çoklu çekirdekte zaten tokatlıyor Intel'i. Kaliteli bir B450 ile 2000 TL'ye kapatmış olursun.

AMD tabanlı sistem tercihi de kesinlikle bu durumdan ötürü daha mantılı. Intel'in şartlı işlerini sevmiyorum.

İki modelin de kendine göre avantajları var, sevmiyorum deyip almamak doğru değil. Amaca göre alınması gerek. :)

Fiyat olarak yaklaşımını da sevmiyorum. Yoksa bir firmanın fanboy'u falan hiç olmadım. Belirli aralıklarla sistem topladığımda Intel'e niyetlenip soluğu AMD'de alıyorum. Intel'in kullanıcı dostu çözümleri yok. He bunu yapabilecek potansiyeli de var ama düşünmemeyi seçiyor. Gerçi benimki fuzuli konuşma. Onlar için tınne :D

Sistem toplamayı düşünüyorum ya Intel ya da Ryzen almayı planlıyorum ama çok kararsızım yayın, video, montaj gibi işlerle uğraşacağım ve oyun oynayacağım. Kasam ve PSU'um var. İkisinden birini alırken de RAM'ler aynı olacak 16 GB 3000MHz. Intel sistemle RX 570 planlıyorum. Sizce hangisi?
Not: Çok karasızım.
9600K fiyatına hatta daha ucuza R5 3600 alman daha doğru olur. 2600 daha çok 9400f ile kıyaslanan ve o işlemci ile benzer fiyatta olan bir işlemci.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı