i5-9600KF overclock yapma

MrCuhtera

Femtopat
Yer
Trabzon
Daha fazla  
Meslek
Graphic Designer | 3D Designer
Selamlar,
Overclock konusunda birazcık amatörüm ve açıkçası işlemciye zarar vermemek için yardım istiyorum.

MSI MPG Z390 GAMING Edge AC Anakart, i5 9600KF işlemci ve 650W 80+ PSU ile işlemci frekansını 5GHz değerine çıkartmak istiyorum.

SOĞUTUCU | Aerocool Cylon 4F kule tipi Soğutucu (4 bakır borulu)

Birazcık araştırma yaptım, okuduklarıma göre OC yaparken aşama aşama ilerlenmesinin daha sağlıklı olduğu söyleniyor ama işlemci frekansını ne kadar artırınca ne kadar voltaj vermem gerektiğini vs bilmiyorum o yüzden bu yoldan daha basit bir yol aramaya başladım.

YouTube'da izlediğim bazı videolarda (MSI'ın orijinal kanalının videosunda da gördüğüm) OC yaparken işlemci frekansını direkt olarak 5 veya 5.2 yapıp ona uygun voltajı ayarlayıp OC işlemini tamamlıyorlar, ben de bu yolu denemek istiyorum ancak bu işlemin sisteme zarar verip vermeyeceğini bildiğimden tecrübeli olan arkadaşlar varsa tavsiyelerini almak istiyorum.

Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
9600KF güçlü bir işlemci. Elinizde bulunan hava soğutma ile 5GHz'e O.C yapmak bir hayli zor, zira en az 170-180W güç çekecektir işlemci tam yükte. Sizin soğutucunuz için 145W TDP değeri belirlenmiş ki bu değer fan tam performansta/hızda çalışırken verdiği soğutmayı yansıtıyor. Önerim 4.8GHz olarak kullanmanız. İlla 5GHz O.C yapmak istiyorum derseniz sizin işlemci için güvenli üst voltaj değeri 1.35V diyebilirim. 4.8GHz'de tam yükte çektiği güç ortalama 120-130W gibi bir değer. Zorda kalmadıkça 1.35V değerini geçmeyin. 1.2-1.35V arasında bir değer bulun. Şimdiden uyarayım, 9600KF elinizdeki kule tipiyle rahatlıkla O.C edilebilecek bir işlemci değil. Bu işlemi sağlıklı yapabilmeniz için en azından 200W TDP değerine sahip kule tipi soğutucu veya 240MM sıvı soğutucuya ihtiyacınız var diyebilirim. O.C işlemi bir anda sistemi hiç etmez genelde. Yanlış olarak uygulamadığınızda ve temkinli olarak adım adım gittiğinizde %99 bir problem yaşamazsınız.

Denemelere 5GHz, 1.35V ile başlayabilirsiniz. Stress testi olarak işinizi garantiye almak için Prime95 kullanabilirsiniz. AVX ayarının açık olduğundan emin olun. (Tam kararlılık için öneririm.) AVX kapalıyken daha düşük sıcaklıklara ulaşacaktır. Prime95 ile yapmak istemiyorsanız ona göre hafif kalan AIDA64'ü de kullanabilirsiniz. Mavi ekran yemezseniz veya herhangi bir sorunla karşılaşmazsanız voltajı kademeli olarak -0,125 veya -0,075 olarak azaltın.

Son düzenleme:
Aynı işlemciyi kullandım, oyunlarda 5 GHZ ile 4.8 GHZ arasında pek fark yoktu, hatta hiç yok diyebilirim. O soğutucu ile 4.8 GHZ değerini 1.3V ile yakalayabilirsiniz, hatta Hyperthreading kapatırsanız daha da düşük voltajlarda 4.8 GHZ ve hatta 5 GHZ'da stabil olabilir. 1.2 küsür Voltajlardan bahsediyorum. Hypet açık veya kapalı kullanmak oynadığınız oyunlara yaptığınız işlemlere bağlı. Atıyorum PUBG ve CSGO gibi tek çekirdek performansının önemli olduğu oyunlar oynuyorsanız Hypet'i kapatıp daha düşük voltajlarda yüksek frekanslara çıkabilirsiniz. Anakartınız da MSI, Google'a "MSI 9th Gen OC Guide" yazarsanız rehber çıkacaktır karşınıza, MSI'ın tavsiye ettiği OC ayarlarını içerir.

9600KF güçlü bir işlemci. Elinizde bulunan hava soğutma ile 5GHz'e O.C yapmak bir hayli zor, zira en az 170-180W güç çekecektir işlemci tam yükte. Sizin soğutucunuz için 145W TDP değeri belirlenmiş ki bu değer fan tam performansta/hızda çalışırken verdiği soğutmayı yansıtıyor. Önerim 4.8GHz olarak kullanmanız. İlla 5GHz O.C yapmak istiyorum derseniz sizin işlemci için güvenli üst voltaj değeri 1.35V diyebilirim. 4.8GHz'de tam yükte çektiği güç ortalama 120-130W gibi bir değer. Zorda kalmadıkça 1.35V değerini geçmeyin. 1.2-1.35V arasında bir değer bulun. Şimdiden uyarayım, 9600KF elinizdeki kule tipiyle rahatlıkla O.C edilebilecek bir işlemci değil. Bu işlemi sağlıklı yapabilmeniz için en azından 200W TDP değerine sahip kule tipi soğutucu veya 240MM sıvı soğutucuya ihtiyacınız var diyebilirim. O.C işlemi bir anda sistemi hiç etmez genelde. Yanlış olarak uygulamadığınızda ve temkinli olarak adım adım gittiğinizde %99 bir problem yaşamazsınız.

Denemelere 5GHz, 1.35V ile başlayabilirsiniz. Stress testi olarak işinizi garantiye almak için Prime95 kullanabilirsiniz. AVX ayarının açık olduğundan emin olun. (Tam kararlılık için öneririm.) AVX kapalıyken daha düşük sıcaklıklara ulaşacaktır. Prime95 ile yapmak istemiyorsanız ona göre hafif kalan AIDA64'ü de kullanabilirsiniz. Mavi ekran yemezseniz veya herhangi bir sorunla karşılaşmazsanız voltajı kademeli olarak -0,125 veya -0,075 olarak azaltın.
Bilgiler için çok teşekkür ediyorum söylediklerinizi dikkate alarak işlemleri yapacağım.
Merak ettiğim bir konu daha var, bilginiz varsa yardımcı olabilirseniz sevinirim.
BIOS'ta Game Mode var, işlemciyi 4.7 olan tam frekansına çıkartabiliyor, ancak Game Mode'u açınca ve ayarları kaydedip BIOS'tan çıkınca ekrana sarı bir yazı geliyor okuyamadan pc açılıyor, ancak işlemci frekansı hala normalde olduğu gibi çalışıyor, Dragon Center uygulamasına girince de "Game Mode kapatıldı, pc'yi yeniden başlatın" tarzı bir bildirim verip bilgisayarı yeniden başlatmamı söylüyor.
Sebebi ne olabilir acaba?

Bilgiler için çok teşekkür ediyorum söylediklerinizi dikkate alarak işlemleri yapacağım.
Merak ettiğim bir konu daha var, bilginiz varsa yardımcı olabilirseniz sevinirim.
BIOS'ta Game Mode var, işlemciyi 4.7 olan tam frekansına çıkartabiliyor, ancak Game Mode'u açınca ve ayarları kaydedip BIOS'tan çıkınca ekrana sarı bir yazı geliyor okuyamadan pc açılıyor, ancak işlemci frekansı hala normalde olduğu gibi çalışıyor, Dragon Center uygulamasına girince de "Game Mode kapatıldı, pc'yi yeniden başlatın" tarzı bir bildirim verip bilgisayarı yeniden başlatmamı söylüyor.
Sebebi ne olabilir acaba?

O sarı yazıyı anlık video çekip sonra duraklatıp okumaya çalışın hocam ne yazdığını. Bu arada OC yapmadan sadece Turbo modu da açsanız işinizi görecektir ama anakart işlemciye ihtiyacından fazla voltaj verebilir, ben denemiştim fazla vermişti, o yüzden ısınabilir işlemci biraz.

Yazıyı telefonla yakalamanız ve burada paylaşmanız en sağlıklısı olur. Yalnızca oyun için işlemciyi yüksek sıcaklıkta çalıştırmak mantıklı değil. 4.8GHz kullanabiliyorsanız öyle kullanın derim.

Yazıyı telefonla yakalamanız ve burada paylaşmanız en sağlıklısı olur. Yalnızca oyun için işlemciyi yüksek sıcaklıkta çalıştırmak mantıklı değil. 4.8GHz kullanabiliyorsanız öyle kullanın derim.
Yüksek frekans değerleri (5 -5.2 gibi) birazcık fantezi aslında, internette örneklerini/yapanları görünce bende en azından deneme amaçlı yapmak istiyorum.
İşlemcinin şu anda temel performansı zaten gayet yeterli benim için, OC yapmak istememin sebebi aslında oyundan ziyade sistemin sınırlarını öğrenebilmek.
Sıcaklık konusunda da şunu söyleyebilirim, önceden Aerocool Coreplus kullanıyordum sıcaklık değerleri sistem boştayken 50-55 arasında seyrediyordu, Cylon 4F soğutucuyu geçince bu değerleri 30-40 arasına kadar düştü. Bu sebepten OC da nereye kadar dayanabilir/stabil çalışır diye merak ediyorum.
UPDATE | OC SONRASI GELİŞMELER
Burayı bir hortlatayım dedim,
Tekrardan selamlar arkadaşlar, yazdıklarınız ve izlediklerimden sonra her şeyi bi kafama yerleştirip bir OC yapma zamanı geldi dedim.
İlk olarak en çok kullanılan 4.8Ghz frekans hızını denemek istedim,
CPU Frequency'i 4800Mhz'ye yükselttim
Ring Frequency ile oynama yapmadan otomatikte bıraktım.
Voltaj konusunda "MSI Overclook Rehberi" bu videodan referans olarak Override Mode'unu seçip herhangi bir değişiklik yapmadım.
Daha sonra da tekrar aynı video'dan referans olarak, Overclook'un daha stabil olması için Intel C-Stade'i "Disable" moduna getirdim.

Ayarları kaydedip başlattığımda herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Sıcaklık değerleri de standart halinin max. 3-4 derece üzerindeydi.
Prime95 ile stres testi yaptığımda:
Ortalama 65 Maximum 73 derece sıcaklıklarını gördüm.
Normal kullanımda herhangi bir sorun yoktu, oyun oynarken vs de sıcaklık değerlerinde hiçbir aşırılık olmadı.

Peki bu kadarı yeter mi? Hayır, 5.0Ghz'i görmem lazımdı.
İlk denememde yine CPU Frequency'i 5000Mhz'ye yükselttim Ring Frequency ile yine oynama yapmadım ve Voltajı 1.3 olarak ayarladım.
Bilgisayarı açınca Masaüstü kilitlendi, hiçbir şeye dokunamadım. Bir şeylerin ters gittiğini anladım ve PC'yi kapatıp ayarlar ile tekrar uğraştım, bu seferde mavi ekran yedim. Son çare olarak yine MSI'in kendi OC videosunu izleyip 5Ghz için ayaları yaptım sonunda sorunsuz olarak sistem çalıştı.
Sıcaklık derceleri bir tık daha arttı (boştayken ortalama 5-10 derece arası fark oldu.
Prime95 ile stres testi sonucunda:
Ardından oyun testi yapmayı denedim, yaklaşık yarım saat kadar bir iki oyun oynadım ve OC yapmadığım zamandaki sıcaklıklara göre 5-10 derece daha fazla arttığını gördüm.
/Önceden ortalama 50 derece aldığım oyunda OC sonrası 55-60 derece ortalama sıcaklığında oynadım.

Genel olarak bu şekilde, sorusu olan arkadaş varsa veya yanlış yaptığım konuda tavsiyesi olan bilgilendirirse sevinirim.
İyi forumlar.

Sistem Detayları:
i5 9600KF | MSI GTX 1050ti GamingX | MSI MPG Z390 Gaming Edge AC | 2x8GB G.Skill Ripjaws 2400Mhz | Xigmatek X Power 650W 80+ | Aerocool Cylon 4F | PowerBoost Royal VK-G1001S

Son düzenleme:

Geri
Yukarı