i510400F & RX 6700XT Valorant FPS değerleri

İşletim sistemi
Windows 10
İşlemcim 2700 MHz , anakartım ise 3000 MHz destekliyor. İleriye dönük olması adına 3200 MHz aldım.

Bu düşünceniz güzel fakat mevcut anakartınız Z çipsetli değilse 3200 MHz olarak kullanmıyorsunuz demektir belleğinizi. Bunu hesaba katınca aldığınız FPS değerleri normal. 200-250 FPS 10400F için beklenen değerler. Daha yükseği için daha hızlı bellekler lazım.
Bununla alakalı 10'larca konu açıldı forumda sadece ben karşılaşmadım. Hatta 10 dakika önce bile açılmış.

Açılan onlarca konunun neredeyse hepsi ekran kartının her şey olduğunu zanneden insanlar ve aşırı yüksek beklentiler mevcut.

Bu düşünceniz güzel fakat mevcut anakartınız Z çipsetli değilse 3200 MHz olarak kullanmıyorsunuz demektir belleğinizi. Bunu hesaba katınca aldığınız FPS değerleri normal. 200-250 FPS 10400F için beklenen değerler. Daha yükseği için daha hızlı bellekler lazım.

Açılan onlarca konunun neredeyse hepsi ekran kartının her şey olduğunu zanneden insanlar ve aşırı yüksek beklentiler mevcut.

O zaman bu oyunda CS:GO gibi işlemci odaklı bir oyun. 🙂

O zaman bu oyunda CS:GO gibi işlemci odaklı bir oyun. 🙂

Elbette, hatta daha da işlemci odaklı diyebiliriz çünkü bir sürü yetenek var ve oyunun fizik motoru CS:GO kadar iyi optimize değil. CS:GO'yu 5v5'de sabit 600 FPS oynayabilirken Valorant rekabetçide yetenekler uçuşunca anlık 300'lere düşüyorum mesela.

İşlemci ve RAM bir bütündür ikisinin ne kadar hızlı çalıştığı aldığınız FPS değerini doğrudan etkiler. Konu sahibinin* aldığı değerler kötü değil bu arada her şey olması gerektiği gibi bana sorarsanız. Sizin imzanızdan yola çıkarak 4 GB 2400 MHz RAM kullanmanızdan kaynaklıdır diye düşünüyorum sorununuz. Hem RAM miktarınız çok az hem tek kanal kullanıyorsunuz.

Son düzenleme:
Elbette, hatta daha da işlemci odaklı diyebiliriz çünkü bir sürü yetenek var ve oyunun fizik motoru CS:GO kadar iyi optimize değil. CS:GO'yu 5V5'de sabit 600 FPS oynayabilirken Valorant rekabetçide yetenekler uçuşunca anlık 300'lere düşüyorum mesela.

İşlemci ve RAM bir bütündür ikisinin ne kadar hızlı çalıştığı aldığınız FPS değerini doğrudan etkiler. Aldığınız değerler kötü değil bu arada her şey olması gerektiği gibi bana sorarsanız.

Evet tamamen doğru. Zaten benim konuyu açma sebebim düşük aldığımı düşünmem değil de daha iyi bir işlemciye geçtiğimde oluşacak farkı öğrenmek. Zaten The Witcher 3 gibi bir oyunda aldığım FPS'in Valorant'la neredeyse aynı seviyede olması her şeyi açıklıyor.

Evet tamamen doğru. Zaten benim konuyu açma sebebim düşük aldığımı düşünmem değil de daha iyi bir işlemciye geçtiğimde oluşacak farkı öğrenmek. Zaten The Witcher 3 gibi bir oyunda aldığım FPS'in Valorant'la neredeyse aynı seviyede olması her şeyi açıklıyor.

Bu işlemcilerin (10. nesil) internet testlerine bakarken sizin anakarttan dolayı daha düşük bellek hızıyla çalıştıracağınızı unutmayın, bir miktar performans kaybı yaşamanız söz konusu bu sebepten.

Mesela bir örnek, 5.1 GHz overclock ve 3600 MHz ve CL14-15-15-35 bellek kullanılmış, burada çok iyi bir RAM OC söz konusu. Sonuç: 350 FPS.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu işlemcilerin (10. nesil) internet testlerine bakarken sizin anakarttan dolayı daha düşük bellek hızıyla çalıştıracağınızı unutmayın, bir miktar performans kaybı yaşamanız söz konusu bu sebepten.

Mesela bir örnek, 5.1 GHz overclock ve 3600 MHz ve CL14-15-15-35 bellek kullanılmış, burada çok iyi bir RAM OC söz konusu. Sonuç: 350 FPS.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bilgi için çok teşekkür ederim. 240 Hz monitöre geçmek istiyorum. Sanırım istediğim seviyeye gelmesi için sistemimde köklü bir değişim yapmam gerekiyor.

Bilgi için çok teşekkür ederim. 240 Hz monitöre geçmek istiyorum. Sanırım istediğim seviyeye gelmesi için sistemimde köklü bir değişim yapmam gerekiyor.

Açıkçası 10400F'den 10700K'ya geçmeniz vereceğiniz ücrete değecek türden bir performans artışı sağlamayacak, yani evet köklü bir değişiklik daha mantıklı. Fakat sisteminiz öyle çokta kötü bir sistem değil.

Memnunsanız halinizden DDR5 için bekleyebilirsiniz. 240Hz monitör almanız için ise bir engel göremiyorum. Özellikle şu an 60Hz kullanıyorsanız geçmenizi öneririm.

Ha bu arada, şu sıralar Intel işlemcilerde büyük indirimler var, eğer güzel bir fırsat yakalarsanız bu söylediğime çok aldırmayın, geçin gitsin derim. Ben indirimsiz fiyatları göz önüne alıyorum.

Açıkçası 10400F'den 10700K'ya geçmeniz vereceğiniz ücrete değecek türden bir performans artışı sağlamayacak, yani evet köklü bir değişiklik daha mantıklı. Fakat sisteminiz öyle çok da kötü bir sistem değil.

Memnunsanız halinizden DDR5 için bekleyebilirsiniz. 240Hz monitör almanız için ise bir engel göremiyorum. Özellikle şu an 60Hz kullanıyorsanız geçmenizi öneririm.

Her şey için teşekkürler tavsiyelerinizi dikkate alacağım.

Geri
Yukarı