i7 10700 Z490 Gaming Plus sisteme OC nasıl yapılır?

Batu333

Femtopat
Daha fazla  
RAM
x1= 16 corsair
Ekran kartı
2080ti
Anakart
z490plus
İşlemci
i7 10700
Arkadaşlar ben Z490 Gaming Plus & i7 10700'e sahibim OC yapmak istiyorum. Başlıkta belirttigim gibi overclock yaptırıcagım, yaptırıcagım yeri de bilmiyorum kendim yaparsam korkuyorum bir şey olur diye. Bir de Z490 Plus ile 10700 iştemciye overclock atılıyor mu, yani iştemcim 10700 ama k yok düz 10700. bununla alakalı yardımcı olursanız memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciye dolaylı yoldan overclock mümkün. Yok RAM imiş, yok ekran kartı imiş, hepsine overclock yapmanız gerekiyor ama işlemci ile beraber.
Base Clock (BCLK) artışı ile OC mümkün. Ama çarpan arttırmadan yapılan OC'ler daha az stabil olur genellikle. Base Clock zira tüm sistemin ana frekans çarpanını değiştirir. RAM frekanslarını vs düzenlemeniz gerekir.

Yok RAM imiş, yok ekran kartı imiş, hepsine overclock yapmanız gerekiyor
Bu kısım tam olarak doğru değil.

Base Clock (BLCK) frekansı 100.00MHz olarak tanımlı gelir. x45 çarpan ile örneğin 4500.00 MHz ani 4.5GHz hız elde edersiniz. Belleklerinizin 2400MHz (yani x24 çarpan) standart kalite bir bellek olduğunu varsayalım.
Şimdi eğer siz,
  • 100.00MHz olan BLCK değerinizi Intel'in 10. nesildeki limiti olan 105.00 MHz'e (105 sabit tanımlanamıyor, kilit var. 104.95 tanımlanabilir) getirirseniz eğer işlemci frekansınız 105.00 x 45 = 4725.00 MHz değerine yani 4.725 GHz hıza aşırtmış olursunuz.
  • 2400 MHz'de çalışan bellekleriniz sistem frekans çarpanından etkilendiği için 105.00 x 24 = 2520 MHz'e hız aşırtılmış olur.
Burada şöyle bir durum ortaya çıkıyor. Siz sadece işlemci frekansınızı yükseltmek isteseniz de sistemde aynı frekansı baz alarak çalışan diğer parçalarda bu işlemden etkilenir. Eğer diğer parçalarınız OC için kaliteli yongalara sahip değilse sistem stabiliteniz ciddi manada bozulacaktır.

BLCK tabanlı overclockta ekran kartı bu işlemden etkilenmez. Fakat PCI Express slotuna giden veri yollarının saat döngüsü (clock cycle) frekansı da 100'den 105'e çıkacağı için ekran kartınıza yük bindirecek işlerde de stabilite sorunları yaşayabilirsiniz.

i7 10700'e sahibim OC yapmak istiyorum.
Hocam MSI Z490 Gaming Edge Wifi modeli ile i5 10400F'e BLCK overclock yapmış birisi olarak RAM frekanslarınızı kontrol edip, stabil frekansına yakın tuttuğunuz sürece kolaylıkla işlemcinize OC yapabilirsiniz. Ama 100 frekanstan 104.95 MHz'e çıkmak çok fazla performans getirisi sağlamayacaktır. Şimdiden bilgilendireyim.

Bu kısım tam olarak doğru değil.

Base Clock (BLCK) frekansı 100.00MHz olarak tanımlı gelir. x45 çarpan ile örneğin 4500.00 MHz ani 4.5GHz hız elde edersiniz. Belleklerinizin 2400MHz (yani x24 çarpan) standart kalite bir bellek olduğunu varsayalım.
Şimdi eğer siz,
  • 100.00MHz olan BLCK değerinizi Intel'in 10. nesildeki limiti olan 105.00 MHz'e (105 sabit tanımlanamıyor, kilit var. 104.95 tanımlanabilir) getirirseniz eğer işlemci frekansınız 105.00 x 45 = 4725.00 MHz değerine yani 4.725 GHz hıza aşırtmış olursunuz.
  • 2400 MHz'de çalışan bellekleriniz sistem frekans çarpanından etkilendiği için 105.00 x 24 = 2520 MHz'e hız aşırtılmış olur.
Burada şöyle bir durum ortaya çıkıyor. Siz sadece işlemci frekansınızı yükseltmek isteseniz de sistemde aynı frekansı baz alarak çalışan diğer parçalarda bu işlemden etkilenir. Eğer diğer parçalarınız OC için kaliteli yongalara sahip değilse sistem stabiliteniz ciddi manada bozulacaktır.

BLCK tabanlı overclockta ekran kartı bu işlemden etkilenmez. Fakat PCI Express slotuna giden veri yollarının saat döngüsü (clock cycle) frekansı da 100'den 105'e çıkacağı için ekran kartınıza yük bindirecek işlerde de stabilite sorunları yaşayabilirsiniz.

Hocam MSI Z490 Gaming Edge Wifi modeli ile i5 10400F'e BLCK overclock yapmış birisi olarak RAM frekanslarınızı kontrol edip, stabil frekansına yakın tuttuğunuz sürece kolaylıkla işlemcinize OC yapabilirsiniz. Ama 100 frekanstan 104.95 MHz'e çıkmak çok fazla performans getirisi sağlamayacaktır. Şimdiden bilgilendireyim.
Hocam overclocktan anlayan birisiydim ama sayenizde daha da bilgilendim, teşekkürler. Büyük ihtimal çözüm bu.

Size bir BIOS rozeti veya hız aşırtıcı rozeti verilmesi lazım 😃

Size bir BIOS rozeti veya hız aşırtıcı rozeti verilmesi lazım 😃
Estağfurullah, benden daha bilgili olanlar da var bu mecrada. Birde gençliğimdeki gibi sürekli Sosyal'e girip takip etmiyorum, rozetin hakkını veremem büyük ihtimalle. 😅

Yeni konular

Geri
Yukarı