Çözüldü i7 10700F dengesiz sıcaklık

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TokyoBaran

Hectopat
Merhaba,
Yeni kullanmaya başladığım i7 10700F işlemci dengesiz bir sıcaklık hareketi gösteriyor. Bazen basit işlemlerde anlık çok yükselmeler oluyor. Aşağıdaki grafikte işlemci ıdle'da iken bir anda %100 yükleniyorum ve sıcaklık önce 92dereceyi görüp daha sonra 60'ta sabitleniyor. Her seferinde bu sonuç ortaya çıkıyor. 60'ta sabit durabiliyorsa 92'ye neden çıkıyor anlamadım. Aynı işlemciden kullanan veya konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yorum yapabilirse sevinirim. Teşekkürler.

Untitled.png

Çözüm
Soğutucu nedir?
Zalman CNPS5X
Arkadaşlar sorunun nedenini anladım. İlk saniyelerde 4.6ghz ve 100w gibi bir güç tüketen işlemci bir süre sonra 4.0ghz ve 65w gücüne düşüyor. Bunun nedeni bios cpu overclock ayarları altında iki adet seçenek mevcut. Long duration power limit ve short duration power limit. Short duration'da yani izin verilen boost sürecinde yüksek watt kullanılıyor sonrasında long durationa geçiliyor ve bu 65 watt'a çekiliyor. İşlemcinin kısa süreli boostlanmasına ve sağlığının korunmasına yarıyor. Long duration power limitimi yükselterek bu durumu çözebildim ancak bu işlemcinin daha yüksek sıcaklıklara maruz kalması demek oluyor.
Soğutucu nedir?
Zalman CNPS5X
Arkadaşlar sorunun nedenini anladım. İlk saniyelerde 4.6ghz ve 100w gibi bir güç tüketen işlemci bir süre sonra 4.0ghz ve 65w gücüne düşüyor. Bunun nedeni bios cpu overclock ayarları altında iki adet seçenek mevcut. Long duration power limit ve short duration power limit. Short duration'da yani izin verilen boost sürecinde yüksek watt kullanılıyor sonrasında long durationa geçiliyor ve bu 65 watt'a çekiliyor. İşlemcinin kısa süreli boostlanmasına ve sağlığının korunmasına yarıyor. Long duration power limitimi yükselterek bu durumu çözebildim ancak bu işlemcinin daha yüksek sıcaklıklara maruz kalması demek oluyor.

Son düzenleme:
Çözüm
Selamlar konu biraz eski araştırırken denk geldim ve hortlatmak istedim. Şuan i9-13900kf bir işlemci kullanıyorum ve 240 mm sıvı sogutma takılı. Oyunları 4k yüksek çözünürlükte açtıgımda sıcaklık degerleri 90 dereceye ulaşıyor. CPU package sıcaklıgı 10 derece kadar fazla oluyor. Bu durum problem oluşturur mu ? Sistemin kısa ömürlü olabileceginden endişe ediyorum.

Geri
Yukarı