i7 10700F işlemci 100 derecelere çıkıyor

Daha fazla  
RAM
32 GB CORSAIR DOMINATOR 3200MHZ
Anakart
MSI MPG Z490 EDGE WIFI
Merhabalar, geçen sene bu sistemi topladım;
Sıvı soğutucu: MSI MAG CoreLiquid 240r.
İşlemci: Intel Core i7 10700F.
Bu sıvı soğutucu ve işlemci birlikte en fazla 70 derecede çalışıyordu. Şu an 90-100 arası çalışıyor. Fanları temizledim radyatörü temizledim. Cooler Master'ın kaliteli bir termal macununu kullanıyorum. Montajda bir sıkıntı yoktur. İşlemciye yük bindikten sonra sanki pompa ve fanlar yetişemiyor soğutmak için gibi bir durum söz konusu. Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• b0e31e75-453b-4ab2-b36f-4e9e8c61376d.jpg
    b0e31e75-453b-4ab2-b36f-4e9e8c61376d.jpg
    109,6 KB · Görüntüleme: 55
6700K işlemcide aynı sorunu yaşadım. Arctic Liquid Freezer II 240mmlik sıvı soğutmam var. 2 işlemci ayaklarını çıkartıp tekrar taktım. Termal macunu Corsair XTM50 sürdüm. Termal macunu sürmekte çok zorlandım nedense. Sonra işlemci üzerine oturan sıvı soğutmanın vidalarını daha sıkı sıktım. Stok 4.0 gHz olan işlemci 4.3 gHz'de bile 95 derecelere çıkıp aşırı ısınma uyarısı veriyordu. Bu dediğim işlemleri yaptıktan sonra 4.8 gHz ve 1.35V üzerinde dahi 60-64 dereceyi geçmiyor şuan.

6700K işlemcide aynı sorunu yaşadım. Arctic Liquid Freezer II 240mmlik sıvı soğutmam var. 2 işlemci ayaklarını çıkartıp tekrar taktım. Termal macunu Corsair XTM50 sürdüm. Termal macunu sürmekte çok zorlandım nedense. Sonra işlemci üzerine oturan sıvı soğutmanın vidalarını daha sıkı sıktım. Stok 4.0 gHz olan işlemci 4.3 gHz'de bile 95 derecelere çıkıp aşırı ısınma uyarısı veriyordu. Bu dediğim işlemleri yaptıktan sonra 4.8 gHz ve 1.35V üzerinde dahi 60-64 dereceyi geçmiyor şuan.
Hocam yanıtınız için teşekkürler. Dediğiniz şeyleri bende yaptım. Özellikle montaja ve termal macuna dikkat ettim. Onlarda bi sıkıntı yok gibi görünüyor şuan.

Hocam yanıtınız için teşekkürler. Dediğiniz şeyleri bende yaptım. Özellikle montaja ve termal macuna dikkat ettim. Onlarda bi sıkıntı yok gibi görünüyor şuan.
Hocam ben başka bir neden göremiyorum açıkçası. Ben 3 kez söküp termal macun sürdüm. Meğer termal macunla pompa arasındaki hava boşlukları tam gitmemiş. 3. seferde performans aldım ve müthiş bir OC değeri yakaladım. Fanlar son hızda döndüğünde bile 90-100 arasındaydım. Sıvı soğutmaya kızıyordum işe yarıyor bu soğutma diye vs. Daha sonra bu şekilde Aida63 ile 2 saat 40dk teste soktum ve 64 dereceyi geçmemiş işlemci. Bence bir kez daha güzelce deneyin. Termal macun sürme konusunda beceriksizdim sağına soluna taştı ama baktım performans iyi sıcaklık düştü ve uzunca bir süre de açmamayı düşünüyorum. 1 hafta bu sıcaklıkla uğraşmıştım ben de.

O soğutucu zaten sıkıntılı. Normal bu durumu yaşaman, soğutucu değişimi yapabilirsin.

Merhabalar, geçen sene bu sistemi topladım;
Sıvı soğutucu: MSI MAG CoreLiquid 240r.
İşlemci: Intel Core i7 10700F.
Bu sıvı soğutucu ve işlemci birlikte en fazla 70 derecede çalışıyordu. Şu an 90-100 arası çalışıyor. Fanları temizledim radyatörü temizledim. Cooler Master'ın kaliteli bir termal macununu kullanıyorum. Montajda bir sıkıntı yoktur. İşlemciye yük bindikten sonra sanki pompa ve fanlar yetişemiyor soğutmak için gibi bir durum söz konusu. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sıkıntı çok farklı çünkü o işlemci normalde kule tipi bir soğutucu ile 70 dereceyi çok geçmeyen bir işlemci. K serisi değil. İşlemci montajında sıkıntı olabilir. Soğutucunun işlemci ile temas eden yerindeki jelatini sökmemiş olabilirsiniz.

Sıkıntı çok farklı çünkü o işlemci normalde kule tipi bir soğutucu ile 70 dereceyi çok geçmeyen bir işlemci. K serisi değil. İşlemci montajında sıkıntı olabilir. Soğutucunun işlemci ile temas eden yerindeki jelatini sökmemiş olabilirsiniz.
Hocam nasıl montaj edileceğini dair bilgim var ve montajda bir sıkıntı yoktur. Sadece işlemci ısınınca radyatör ve fan yetişemiyor, hızlanmıyor. Saolun. Sıkıntının soğutma sisteminde ya da biostan olduğunu düşünüyorum fan hızlarıyla alakalı. Ama deneme yanılma ile de olsa bir sonuç elde edemedim.
Bütçe verirsen tabii ki öneririm.
2000-2300 TL civarı olabilir.

Hocam nasıl montaj edileceğini dair bilgim var ve montajda bir sıkıntı yoktur. Sadece işlemci ısınınca radyatör ve fan yetişemiyor, hızlanmıyor. Sağ olun. Sıkıntının soğutma sisteminde ya da BIOS'tan olduğunu düşünüyorum fan hızlarıyla alakalı. Ama deneme yanılma ile de olsa bir sonuç elde edemedim.

Nasıl montaj edeceğini bilebilirsin unutmuşsundur diye dedim. Eğer öyleyse garantiye başvur. İntel sorunu bulur.

Geri
Yukarı