i7 10700F - RTX 3060 Ti sistem Valorant'ta 200-250 FPS veriyor

Bulut Okan Özp

Centipat
Daha fazla  
Merhaba değerli Technopat ailesi,

Ben bilgisayarı sıfırdan Vatan bilgisayar üzerinden topladım. Fakat topladığım donanımların yüksek ölçüde ve vereceği performansların yüksek olacağından emindim.
Bazı oyunlarda özellikle Valorant'ta fps değerimi oyun içinde: 200-250 arası alıyorum. (ort) menü ve diğer planlarda 550-600 alıyorum. Bana göre düşük açıkcası. Buna ek olarak benden daha düşük sistemlerde inceledim fandan çalışma sesi bu kadar fazla gelmiyor benimkinde bir tık fazla geliyor özellikle valorant oyununda tabi. Ben size sistemin tüm özelliklerini aşağıda sergileyeyim sizce bir yerde hata mı yapıyorum eksik ayar mı var yoksa donanımsal olarak ufak tefek eksiklik mi yapmışım siz yorumlayın.

Bilgisayar özelliklerim;
Ekran Kartı : MSI Geforce RTX 3060 TI Gaming X LHR 8GB GDDR6 256Bit Nvidia Ekran Kartı
Ram : GSKILL 16 Gb (2x8gb) RipjawsV Kırmızı DDR4 3000 MHZ CL16 1.35V Dual Kit Ram
İşlemci: İntel Core i7 10700F Soket 1200 10. Nesil 2.90 Ghz 16MB Önbellek 14nm işlemci
Anakart: MSI H510M PRO Intel H510 Soket 1200 DDR4 3200 MHZ (OC) M.2 Anakart H510M PRO
Disk: Crucial 500 GB P2 Serisi 3D NAND NVMe M.2 SSD (2300MB okuma / 930MB Yazma)
Kasa: XIGMATEK CYCLOPS M 4x120mm RGB Fanlı X-POWER 650W 80PLUS MidT ATX Gaming Kasa
Hepsi sıfır ürün olup daha 2 aylık kullanılmıştır.

Not: Monitör olarak da yüksek kaliteli bir donanım kullanmaktayım buna ek olarak DPI üzerinden görüntü alıyorum görüntü değerim 165HZ 1 ms olarak belirlenmektedir. Oyunlar içerisinde herhangi bir FPS kısıtlamam açık olmayıp genel anlamda yüksek ayarlarda oynamaktayım. Fakat orta ayarları alıncada nedense özellikle valorantta bir değişiklik görmedim. Acaba windows işletim kaynaklı bir sorunum mu var burada neticede orjinal sürüm değil.

Valorant'ın ciddi optimizasyon problemleri var. r5 3600 ve 5700xt ile ben de aynı fpsleri alıyorum. Ara ara bu fpsler artıyor azalıyor kafasına göre takılıyor.
Evet çok saçma sorunlar var bu konuda oyunda çok kişi söylüyor ama bazılarına bakıyorum benzer donanımlara sahipler onların yüksek değerleri var ve benim donanımlar bir çoğundan daha yüksek halbuki.

Ben bilgisayarı sıfırdan Vatan Bilgisayar üzerinden topladım. Fakat topladığım donanımların yüksek ölçüde ve vereceği performansların yüksek olacağından emindim.
Bazı oyunlarda özellikle Valorant'ta FPS değerimi oyun içinde: 200-250 arası alıyorum. (ort) menü ve diğer planlarda 550-600 alıyorum. Bana göre düşük açıkçası. Buna ek olarak benden daha düşük sistemlerde inceledim fandan çalışma sesi bu kadar fazla gelmiyor benimkinde bir tık fazla geliyor özellikle Valorant oyununda tabii. Ben size sistemin tüm özelliklerini aşağıda sergileyeyim sizce bir yerde hata mı yapıyorum eksik ayar mı var yoksa donanımsal olarak ufak tefek eksiklik mi yapmışım siz yorumlayın.

bilgisayar özelliklerim;
Ekran kartı: MSI GeForce RTX 3060 Ti Gaming X LHR 8 GB GDDR6 256bit NVIDIA ekran kartı.
RAM: G.Skill 16 GB (2x8GB) Ripjaws V kırmızı DDR4 3000 MHz CL16 1.35v Dual kit RAM.
İşlemci: Intel Core i7 10700F soket 1200 10. nesil 2.90 GHz 16MB önbellek 14nm işlemci.
Anakart: MSI H510M Pro Intel H510 soket 1200 DDR4 3200 MHz (OC) M.2 anakart H510M Pro.
Disk: Crucial 500 GB P2 serisi 3D NAND NVMe M.2 SSD (2300 MB okuma / 930 MB yazma)
Kasa: Xigmatek cyclops m 4x120mm RGB fanlı X-Power 650W 80Plus MidT ATX Gaming kasa.

Not: Monitör olarak da yüksek kaliteli bir donanım kullanmaktayım buna ek olarak DPI üzerinden görüntü alıyorum görüntü değerim 165Hz 1 ms olarak belirlenmektedir. Oyunlar içerisinde herhangi bir FPS kısıtlamam açık olmayıp genel anlamda yüksek ayarlarda oynamaktayım. Fakat orta ayarları alınca da nedense özellikle Valorant'ta bir değişiklik görmedim. Acaba Windows işletim kaynaklı bir sorunum mu var burada neticede orijinal sürüm değil.

Sorun Valorant ile alakalı Palit 3060 Dual 12 GB kullanıyorum i3 12100F işlemci ile bir ayar orta öbür ayarlar Full kapalı durumda 250 300 arası alabiliyorum karakter seçme ekranında 1000+ geçiyor 200 Hz 1ms monitör ile.

Evet çok saçma sorunlar var bu konuda oyunda çok kişi söylüyor ama bazılarına bakıyorum benzer donanımlara sahipler onların yüksek değerleri var ve benim donanımlar birçoğundan daha yüksek halbuki.

NVIDIA Denetim Masası ayarlarını performansa odaklı olarak değiştirip deneyebilirsin.

Ben bilgisayarı sıfırdan Vatan Bilgisayar üzerinden topladım. Fakat topladığım donanımların yüksek ölçüde ve vereceği performansların yüksek olacağından emindim.
Bazı oyunlarda özellikle Valorant'ta FPS değerimi oyun içinde: 200-250 arası alıyorum. (ort) menü ve diğer planlarda 550-600 alıyorum. Bana göre düşük açıkçası. Buna ek olarak benden daha düşük sistemlerde inceledim fandan çalışma sesi bu kadar fazla gelmiyor benimkinde bir tık fazla geliyor özellikle Valorant oyununda tabii. Ben size sistemin tüm özelliklerini aşağıda sergileyeyim sizce bir yerde hata mı yapıyorum eksik ayar mı var yoksa donanımsal olarak ufak tefek eksiklik mi yapmışım siz yorumlayın.

bilgisayar özelliklerim;
Ekran kartı: MSI GeForce RTX 3060 Ti Gaming X LHR 8 GB GDDR6 256bit NVIDIA ekran kartı.
RAM: G.Skill 16 GB (2x8GB) Ripjaws V kırmızı DDR4 3000 MHz CL16 1.35v Dual kit RAM.
İşlemci: Intel Core i7 10700F soket 1200 10. nesil 2.90 GHz 16MB önbellek 14nm işlemci.
Anakart: MSI H510M Pro Intel H510 soket 1200 DDR4 3200 MHz (OC) M.2 anakart H510M Pro.
Disk: Crucial 500 GB P2 serisi 3D NAND NVMe M.2 SSD (2300 MB okuma / 930 MB yazma)
Kasa: Xigmatek cyclops m 4x120mm RGB fanlı X-Power 650W 80Plus MidT ATX Gaming kasa.

Not: Monitör olarak da yüksek kaliteli bir donanım kullanmaktayım buna ek olarak DPI üzerinden görüntü alıyorum görüntü değerim 165Hz 1 ms olarak belirlenmektedir. Oyunlar içerisinde herhangi bir FPS kısıtlamam açık olmayıp genel anlamda yüksek ayarlarda oynamaktayım. Fakat orta ayarları alınca da nedense özellikle Valorant'ta bir değişiklik görmedim. Acaba Windows işletim kaynaklı bir sorunum mu var burada neticede orijinal sürüm değil.

Reis donanımla alakalı bir sıkıntınız yok yüksek ihtimalle Valorant'la alakalı bir sıkıntı var. Reis bu arada ayıptır sorması bu sistemi kaça topladınız.

Reis donanımla alakalı bir sıkıntınız yok yüksek ihtimalle Valorant'la alakalı bir sıkıntı var. Reis bu arada ayıptır sorması bu sistemi kaça topladınız.
Haklısın bence dostum, ben bu saydiklarimi 25'e topladım. Tabi ekipmanlar ve monitorle beraber toplamda 35 bin ödedim. (Kampanyadan bu fiyata çektim yoksa toplamda asıl fiyatı 42 bindi)

Valorant ile alakalı bir sorun, i5 12400F ve 3060 Ti kullanıyorum bende en yüksek ayarlardada en düşük ayarlardada 200-300 FPS arası alıyorum. Optimizasyon ile ilgili bir sıkıntı.

Normal değerler. Valorant işlemcinin tekli çekirdek gücü ve RAM performansına göre FPS çizen bir oyun.

Valorant'ın ciddi optimizasyon problemleri var. r5 3600 ve 5700xt ile ben de aynı fpsleri alıyorum. Ara ara bu fpsler artıyor azalıyor kafasına göre takılıyor.

RAM'leri hızlandırırsan performansın biraz artacaktır. 3300X ve 3600Mhz CL16 RAM'ler ile performansım bu şekilde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Normal değerler. Valorant işlemcinin tekli çekirdek gücü ve RAM performansına göre FPS çizen bir oyun.

RAM'leri hızlandırırsan performansın biraz artacaktır. 3300X ve 3600Mhz CL16 RAM'ler ile performansım bu şekilde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu dediğinize hak veriyorum fakat kullandığım işlemci başlı başlıca oyunun önerisinde de iyi bir işlemci ram desen oda kötu değil haliyle buna rağmen bu kadarda dusurmemesi lazım aslında. Bu arada ram için söylediğiniz oneriyi yapacağım. Teşekkürler..

Geri
Yukarı