i7-10750H laptopu harici monitöre bağlayınca ısısı düşüyor

Bilgisayarda 60, televizyonda 50 FPS. 10 FPS'nin böyle büyük bir fark yaratacağını düşünmüyorum açıkçası.

Bayağı mantıklı geldi bana. Hafta sonu iki türlü de deneyip GPU ve CPU kullanım ve frekanslarına bakacağım.

İlk zaten dedigim gibi 144Hz'den 50 Hz geçmek zaten kullanımı degiştirecektir.
Isıyı net bir şekilde düşürücektir.
Kendi kullandığım masaüstünde bile 144Hz'den 60'a çekince düşüyor. Laptopta daha da düşmesi normal.

En mantıklı seçenek laptop kendi monitörünü kullanırken batarya sıcaklığı önemli derecede artış gösterecektir bu şekilde bataryanın yakınında bulunan diğer bileşenlerin ısınmasına etki edecektir televizyona bağladığınız zaman önemli ölçüde batarya yükü azalacaktır yani iç sıcaklık düşüş gösterince işlemci ve diğer bileşenler daha rahat soğuyacaktır ana sebep budur.

En mantıklı seçenek laptop kendi monitörünü kullanırken batarya sıcaklığı önemli derecede artış gösterecektir bu şekilde bataryanın yakınında bulunan diğer bileşenlerin ısınmasına etki edecektir televizyona bağladığınız zaman önemli ölçüde batarya yükü azalacaktır yani iç sıcaklık düşüş gösterince işlemci ve diğer bileşenler daha rahat soğuyacaktır ana sebep budur.
Bu da mantıklı geldi ama batarya işlemci ve ekran kartına çok da yakın değil o kadar etki eder mi bilemiyorum.

Dahili GPU devre dışı kalıyor. RTX GPU'nun güç tüketiminin artması ise muhtemel. Ayrıca performans artışı da yaşatır.
Aynı sistem aynı mantık. Hep böyle olsun dersen cihazında MUX var mı diye bakman gerekli. Model söylersen bakalım.
En sonda model söyle demişsin onu şimdi fark ettim kusura bakma. Asus G17 712LW modelini kullanıyorum.

Geri
Yukarı