i7 10750H niye bu kadar ısınan bir işlemci?

Kasa içerisinde pull&push tekniği ile daha güçlü hava sirkülasyonu sağlanıyor. Bu duruma benziyor ve faydalı bir ürün gibi geldi bana ama laptop fanını bozabileceğini bilmiyordum.
Doğrudur hocam. Olsun öğrenmiş oldunuz. Ben de alacaktım da vazgeçtim bu sebeple.

Maalesef sistem fanlarını bozabileceği ifade ediliyor. Pek güvenli değil.

7700HQ ilk çıktığında ne idi öyle? :)
6700HQ'da farksızdı. Isınan ama aşırı performanslı işlemcilerdi zamanı için. Bu işlemcilerin ama müthiş bir özelliği vardı. TDP seviyesini kolay kolay geçmiyorlardı. Buradaki işlemci 45W TDP'sini katlıyor adeta 75 olarak. UV bile işe yaramıyor. Aksine İntel aptalca gidip bir de UV kilidi koydu. Sürekli Thermal Throttling oluyor zaten işlemci.

Hatta bir konuda abartmak istiyorum, siz de değindiniz. Bu sistemler UV'ye ve Termal macun değişimine çok ihtiyaç duyuyor. Ben i7-7700HQ ve GTX 1050 Mobile OC veriyonuyla 10. Nesil 1650'li sistemden 20-50 FPS sadece daha az alıyorum. Çünkü o işlemci ve ekran kartı sürekli Throttle oluyor. Benim sistemim ise OC ve güçlendirmeler ile resmen o sistemlere yaklaşıyor oyun performansında.

Throttle oluyor olabilir. Bu işlemci kolay kolay 85'te çalışmaz. Lenovo muhtemelen PL1'e 45W Clamp koydu bu sayede soğuyordur. Bu da Power Throttling demek oluyor.

Ya bu işlemciden tüm kilitler kaldırıldığında 75W çektiğini gördüğümü söylüyorum. Sizce bu işlemci soğuyabilir mi kolay kolay arkadaşlar? İntel maalesef 10. Nesil de başarılı olamadı. 11. Nesiller daha iyi soğuma açısından ama yine aşırı güçlü. Yavaşlatma sebepleri ortadan kaldırında 90 altına pek kolay düşmüyorlar.
Throttle olmadan çalışıyor. Varsa test videolarını falan izleyebilirsiniz. Ayrıca işlemci 45w. Hangi cihazda 75w çalışıyor?

Throttle olmadan çalışıyor. Varsa test videolarını falan izleyebilirsiniz. Ayrıca işlemci 45w. Hangi cihazda 75w çalışıyor?
Geçenlerde gördüydüm şu an maalesef konuyu göremedim. Belki de yanlış işlemciyi hatırlıyorum ama 10. Nesil bir işlemciydi. Clamp'i kaldırdığımız an 75W'a çıktı.

Geri
Yukarı