i7-10750H - RTX 2060 laptopun Turbo modu açılmadan en yüksek performansı vermesi nasıl sağlanır?

Ozzy b

Femtopat
Daha fazla  
Değerli arkadaşlar RTX 2060 olan bir laptopum var. İşlemcim ise i7-10750H. Oyunlarda Turbo açıkken çok ısınıyor. Kapattığımda da FPS düşüyor haliyle. Bunun bir ortası yok mu? İşlemci ile ilgili ayarlamaları nasıl yapabilirim? Windows 11 kullanıyorum. 32 GB RAM var. SSD de var. İzlediğim bir videodan yararlanarak güç seçeneklerinde şöyle yeni bir sekme açtım. Bu sekme "işlemci performansını arttırma modu" olarak geçiyor. Bu sekme içinde resimde attığım bölümler var. Etkin, agresif vs. gibi... Bu özellikleri bana açıklayabilir misiniz? Bu bölümden seçeceğim başka bir ayar yardımcı olur mu ki bana? Buraya bir not düşmek gerekirse ki ilk hali "agresif" idi. Ben sonradan devre dışı bıraktım. Ya da başka ne yapabilirim? Önerileriniz nelerdir? Şimdiden teşekkür ederim. Termal macun yenileneli 1 sene olmadı. Yaklaşık 1 sene önce fanları da temizletmiştim. Yakında da tekrar temizleteceğim.
Sevgiler, saygılar.

Screenshot_2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Cevap için teşekkür ederim. Peki, verimli etkin, verimli ısrarlı seçeneklerini biliyor musunuz? Anladığım kadarıyla "etkin" seçeneğinde kullanmak daha mantıklı agresife göre. En azından gerektiği zaman gücü arttırıyor dediniz.

Cevap için teşekkür ederim. Peki, verimli etkin, verimli ısrarlı seçeneklerini biliyor musunuz? Anladığım kadarıyla "etkin" seçeneğinde kullanmak daha mantıklı agresife göre. En azından gerektiği zaman gücü arttırıyor dediniz.
Tam bilmiyorum ama sanırım yazılandan da anlaşılacağı üzere etkin ve agresif seçeneklerinin daha güç tasarrufuna yatkın halleri.

Maksimum frekans ayarı yapması zor bir şey mi? Deneyebilirim. Çok bilgim yok bu konuda ama.

Ya da yaptım diyelim. Sonradan bilgisayara zararı olur mu?

Maksimum frekans ayarı yapması zor bir şey mi? Deneyebilirim. Çok bilgim yok bu konuda ama.

Ya da yaptım diyelim. Sonradan bilgisayara zararı olur mu?
Yok, şöyle anlatayım. Maksimum frekans ayarı sadece işlemcinin çalıştığı maksimum hızı belirlemene yarıyor yani fazla ısınıyorsa düşürebilirsin bir zararı olmaz. Sistem soğutma ilkesinde de "Etkin" ve "Edilgen" şeklinde iki farklı ayar var. Etkin, işlemci fazla ısındığı zaman önce fan hızını arttırıp yine ısınmaya devam ederse gücü düşürüyor, edilgen ise fan hızını arttırmadan önce işlemcinin gücünü düşürüyor.

Sistem soğutma ilkesinin "etkin" ve "edilgen" ayarlarına nasıl ulaşabilirim. Mantıklı geldi hocam. Bir denemek lazım.
CMD'yi yönetici olarak açıp şu kodu yazarsan gözükecektir.

REG ADD HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings\54533251-82be-4824-96c1-47b60b740d00\94D3A615-A899-4AC5-AE2B-E4D8F634367F /v Attributes /t REG_DWORD /d 2 /f

Yeni konular

Geri
Yukarı