i7 10870H oyunda 90 dereceye ulaşıyor

• Konuyu başlatan Ryota
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 2B
İyi günler. Birkaç gündür Monster Tulpar T5 v20.2'ye sahibim. Aldığım günden beri stres testleri ve oyun testleri yapmaktayım. Performanstan çok memnunum ve bir şikayetim de yok. Ancak sıcaklık değerleri hakkında şüpheliyim. Cihazda i7 10870h ve RTX 3060 mevcut. Açıldıktan birkaç saat sonra bile boşta 50-55 derece GPU, 55-60 derece CPU sıcaklıkları oluyor otomatik fan ayarlarında. Oyunlarda da CPU maksimum 90, GPU 87'leri görüyor 2K Ultra ayarlarda (Witcher 3). FurMark testinde de (2K) Turbo ayarlarda en yüksek çekirdek hızlarında GPU 83 dereceye çıktı maksimum (15 dakika). Eğer böyle devam ederse iade talebi oluşturup Predator triton 300 (2070 Max-Q) almayı düşünüyorum. Uzun vadede bu kasada sorunlar yaşama ihtimalim var gibi.

Uzun vadede kesinlikle sorun yaşarsınız.
130TL'ye kıyıp bu ürünü alın.

H serisi Intel işlemciler genel olarak fazla ısınırlar zaten. Ki eğer cihazın soğutma sistemi de berbatsa otur sucuk pişir, o kadar yani :) Konu Monster olunca da soğutma sistemlerine pek güvenmemeniz gereken bir firma. Tamam sorunsuz modelleri de var ama genel olarak iyi bir Laptop üreticisi değil.

90 derece bilmiyorum açıkçası kimisi normal diyor kimisi anormal diyor. Bence anormal ama. 85 derece sonrası hem CPU hem de GPU için aşırı tehlikelidir. Uzun vadede GPU'nun lehimleri atabilir. GPU'suz kalabilirsiniz yani. 10 yıldır aşırı sıcaklıklarda çalışmış Alienware Laptop var benim bir arkadaşımda. GPU'su pert oldu. Entegre GPU ile çalışıyor artık. 2011'in oyuncu bilgisayarı. Bu örneği niye verdim çünkü aynı sıcaklıklarda çalışmış bir oyuncu laptopu 10 yıl sonra GPU'suz kaldı. Termal macunu falan da kaç kez değiştirildi ama nafile.

Undervolt deneyebilirsiniz işlemcinize. Voltajı kısarak sıcaklıkları kontrol altına alabilirsiniz.

H serisi Intel işlemciler genel olarak fazla ısınırlar zaten. Ki eğer cihazın soğutma sistemi de berbatsa otur sucuk pişir, o kadar yani :) Konu Monster olunca da soğutma sistemlerine pek güvenmemeniz gereken bir firma. Tamam sorunsuz modelleri de var ama genel olarak iyi bir Laptop üreticisi değil.

90 derece bilmiyorum açıkçası kimisi normal diyor kimisi anormal diyor. Bence anormal ama. 85 derece sonrası hem CPU hem de GPU için aşırı tehlikelidir. Uzun vadede GPU'nun lehimleri atabilir. GPU'suz kalabilirsiniz yani. 10 yıldır aşırı sıcaklıklarda çalışmış Alienware Laptop var benim bir arkadaşımda. GPU'su pert oldu. Entegre GPU ile çalışıyor artık. 2011'in oyuncu bilgisayarı. Bu örneği niye verdim çünkü aynı sıcaklıklarda çalışmış bir oyuncu laptopu 10 yıl sonra GPU'suz kaldı. Termal macunu falan da kaç kez değiştirildi ama nafile.

Undervolt deneyebilirsiniz işlemcinize. Voltajı kısarak sıcaklıkları kontrol altına alabilirsiniz.
Doğrusunu söylemek gerekirse bu kadar para verdiğim ve yüksek performans beklediğim bir bilgisayara underwolt yapmak istemiyorum sırf kasa kalitesi yetersiz diye. O yüzden iade etmeli miyim diye düşünüyorum.
87 derece oldukça sıkıntılı. Ancak işi otomatik fan kontrolüne bırakmayıp bir kullanıcı ayarı oluşturmanız işi çözebilir.

Ben masa üstü RTX 3080 e sahibim ilk taktığımda otomatik ayarlarda sizin gibi 80-90 C lere çıkıyordu sonrasında fan kontrolünü kendim yapılandırdım. 70C üstünü çok nadir görüyorum.
Çok teşekkür ederim. Monster Kontrol Merkezi uygulamasından GPU +75C, CPU da +80C olursa fanları %100 çalıştırmasını ayarladım. Şimdi aynı oyunda işlemci maksimum 89 (1ms) görüyor. Genel olarak 80-85C arası dolanıyor. GPU ise 80'i geçmiyor. Bir de güzel stand olabilen bir soğutucu aldığımda deme keyfime. Sorunum çözüldü tekrardan çok teşekkürler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı