I7 10870H ve RTX 3070 sistemde Windows 11'e geçmeye değer mi?

Makaleler
20
Bu soru çok soruluyor ancak Windows 11 devamlı güncelleme almaya devam ediyor. Dolayısıyla aylar önceki haliyle şimdiki hali arasında fark vardır. Bu hususta sık duyduğum şikayetler var ve laptop (32 GB RAM, RTX 3070, Core i7 10870H) kullanıcısı olarak cevaplarsanız sevinirim, teşekkürler.

1) Windows 11'in daha fazla RAM kullanıp işlemciyi daha fazla yorduğu söyleniyor. Bu doğru mu?

2) Boşta ve web'te dolaşımda Windows 10'a kıyasla işlemci sıcaklığı daha mı yüksek?

3) Oyun tarafında performans farkı var mı? Oyun içerisinde sıcaklık değerlerinde değişiklik olur mu?

4) Windows 10 üzerinden 11'e geçişte bir arkadaşım sorun yaşadı ve flash üzerinden kurmak zorunda kaldı. Bu şekilde geçişte problemler olabiliyor mu?

1.sorunu ben yaşamadım ama çoğu arkadaşımda bu konudan şikayetçiydi.
2.bende 5 derece daha fazlaydı sıcaklık.
3.oyun performansında Windows 11 daha iyi olduğunu gözlemledim.
4.genelde sorun yasiyani duymadım.
Ama gecmeni önermem.

Bu soru çok soruluyor ancak Windows 11 devamlı güncelleme almaya devam ediyor. Dolayısıyla aylar önceki haliyle şimdiki hali arasında fark vardır. Bu hususta sık duyduğum şikayetler var ve laptop (32 GB RAM, RTX 3070, Core i7 10870h) kullanıcısı olarak cevaplarsanız sevinirim, teşekkürler.

1) Windows 11'in daha fazla RAM kullanıp işlemciyi daha fazla yorduğu söyleniyor. Bu doğru mu?

2) boşta ve Web'te dolaşımda Windows 10'a kıyasla işlemci sıcaklığı daha mı yüksek?

3) oyun tarafında performans farkı var mı? Oyun içerisinde sıcaklık değerlerinde değişiklik olur mu?

4) Windows 10 üzerinden 11'e geçişte bir arkadaşım sorun yaşadı ve flash üzerinden kurmak zorunda kaldı. Bu şekilde geçişte problemler olabiliyor mu?

Benim PC'de bir sıkıntı olmadı.

1. Evet, Windows 10'a göre daha fazla RAM ve işlemci kullanıyor fakat aşırı bir fark yok.
  2. İşlemci sıcaklığında fazla bir fark olmaz ancak biraz daha yoruyor denilebilir. Gerekli ayarları yaptıktan sonra aynı Windows 10 gibi kaynak kullanır.
  3. Oyun tarafında performans farkı çok az ama Microsoft'a göre oyun için en iyi işletim sistemi Windows 11. yakında gelişeceğini düşünüyorum oyun modunun falan. Zira, Windows 11'de oyun modu daha iyi gibi geldi bana.
  4. Her zaman USB bellek ile kurmak daha iyidir. Windows yükseltme aracı ya da Windows Update ile geçerseniz sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Genel olarak büyük bir sorun yaşamadım ama tasarımına alışamadım ve Windows 10'a geri döndüm.
Negatif:
-Görev çubuğundan sürükleyerek dosya atamama çok büyük bir eksi, ama çözülebiliyor.
-Kontol paneli tasarımının W11'deki tasarımını beğensemde fazla kullanışlı bulmadım.
(Bundan bahsediyorum)

Ekran Görüntüsü (2203).png

-Bluetooth kulaklığımı bağlarken sorun yaşadım.
-Ara sıra ses sorunu da yaşadım bildirim gelince ve Windows hata/bildirim seslerinde patlama gibi bir şey oluyordu.

Pozitif:
-Pil performansı konusunda biraz daha iyi gibi.
-Kaynak kullanımında pek farklılık yok.
-Oyunlarda performans artışı gözlemledim.
-Windows 10'da uyumlu çalışıp burada hata veren bir uygulamayla karşılaşmadım.

Bu soru çok soruluyor ancak Windows 11 devamlı güncelleme almaya devam ediyor. Dolayısıyla aylar önceki haliyle şimdiki hali arasında fark vardır. Bu hususta sık duyduğum şikayetler var ve laptop (32 GB RAM, RTX 3070, Core i7 10870h) kullanıcısı olarak cevaplarsanız sevinirim, teşekkürler.

2) boşta ve Web'te dolaşımda Windows 10'a kıyasla işlemci sıcaklığı daha mı yüksek?

3) oyun tarafında performans farkı var mı? Oyun içerisinde sıcaklık değerlerinde değişiklik olur mu?

8 ay kullandım herhangi bir sorun yoktu. Ben Windows Update ile geçtim 11'e sorunla karşılaşmadım ama sizin geçmenizi önermem.

Şu an Windows 10 gözüme daha hoş ve kullanımı daha basit olduğu için geri döndüm.

Geri
Yukarı