i7 11700 çektiği güç arttı

zimbirti55

Kilopat
Daha fazla  
Başlıkta belirtmiş olduğum işlemcimin termal macunun yenilemiştim ve test yapmak istedim sıcaklık değerlerini görmek için. Prime95 testi yaptım hiçbir ayar yapmadan direk olarak başlattım testi yaklaşık olarak 8 dakika boyunca 155-165 W bandıda güç çekip 65-75 derece bandında dolaştı. 8 dakikanın sonunda bir de 200-205 W bandında güç çekmeye başladı ve derece normal olarak aşırı yükseldi ve tesit 10 dakika sonunda kapattım. İşlemcini 200W bandında güç çekmesi normal mi? 155-165 W bandında sıcaklıklar normal mi?
Termal macun olarak MX-6 kulladım.
Soğutucum CM Hyper 212 Black Edition.

Son düzenleyen: Moderatör:
Başlıkta belirtmiş olduğum işlemcimin termal macunun yenilemiştim ve test yapmak istedim sıcaklık değerlerini görmek için. Prime95 testi yaptım hiçbir ayar yapmadan direk olarak başlattım testi yaklaşık olarak 8 dakika boyunca 155-165 W bandıda güç çekip 65-75 derece bandında dolaştı. 8 dakikanın sonunda bir de 200-205 W bandında güç çekmeye başladı ve derece normal olarak aşırı yükseldi ve tesit 10 dakika sonunda kapattım. İşlemcini 200W bandında güç çekmesi normal mi? 155-165 W bandında sıcaklıklar normal mi?

1709628538032.png

Bunlardan hangisini seçtin? Bende seçili olan ya da üstündekini seçtiysen normal, bellekleri ve bellek kontolcüsünü stres testi yaparken güç tüketimi tam potansiyeline ulaşmaz. 1. ve 2. seçenekleri seçersen potansiyelinin tamamını kullanır. En alttaki test sırayla önce bellek kontrolcüsü, RAM ve işlemciye doğru ilerliyor.

PL2 224W diyor yani 224W'a kadar çekmesi lazımmış.
PL1 temel değerde çektiği güç, PL2 Turbo'ya geçince çektiği güç.
İşlemcinin aslında Turbo'ya geçince güç tüketimi 225W oluyor.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 2133140

Bunlardan hangisini seçtin? Bende seçili olan ya da üstündekini seçtiysen normal, bellekleri ve bellek kontolcüsünü stres testi yaparken güç tüketimi tam potansiyeline ulaşmaz. 1. ve 2. seçenekleri seçersen potansiyelinin tamamını kullanır. En alttaki test sırayla önce bellek kontrolcüsü, RAM ve işlemciye doğru ilerliyor.

PL2 224W diyor yani 224W'a kadar çekmesi lazımmış.
PL1 temel değerde çektiği güç, PL2 Turbo'ya geçince çektiği güç.
İşlemcinin aslında Turbo'ya geçince güç tüketimi 225W oluyor.
Hiçbir ayarı ellemedim direk testi başlat dedim prime95de
Peki günlük kullanımda veya oyunlarda 200 w bandında çekmez dimi stres testi ile alakalı bir durum.
Birde PL2 değerini düşürme gibi bir imkanım var mı örneğin maksimum 180 w çeksin gibi bu durum işlemci performasını etkiler mi?

Hiçbir ayarı ellemedim direk testi başlat dedim Prime95'te.
Peki günlük kullanımda veya oyunlarda 200W bandında çekmez değil mi stres testi ile alakalı bir durum.

Çekmesi gerek ve Hyper 212'nin bunun üstesinden tam manasıyla gelebileceğini sanmıyorum. Yani 80'li dereceler normal ve bir sıkıntı çıkarmayacaktır. Termal kısıtlama olmaz ama sınırlara yakın gezer sıcaklıklar. Takıntın yoksa elleme. Eğer sıcaklık 100 dereceye geliyor ve frekans düşürmeye başlıyorsa soğutucuyu değiştirmelisin.

Çekmesi gerek ve Hyper 212'nin bunun üstesinden gelebileceğini sanmıyorum. Yani 80'li dereceler normal ve bir sıkıntı çıkarmayacaktır. Termal kısıtlama olmaz ama sınırlara yakın gezer sıcaklıklar. Takıntın yoksa elleme. Eğer sıcaklık 100 dereceye geliyor ve frekans düşürmeye başlıyorsa soğutucuyu değiştirmelisin.
Birde PL2 değerini düşürme gibi bir imkanım var mı örneğin maksimum 180 w çeksin gibi bu durum işlemci performasını etkiler mi?

Şuan Chrome ve discord açık sadece Chromede 6 sekme açık 20-25 w çekiyor.

Bir de PL2 değerini düşürme gibi bir imkanım var mı örneğin maksimum 180W çeksin gibi bu durum işlemci performasını etkiler mi?

Etkiler ama undervolt yapmayı deneyebilirsiniz. Güç tüketimini kısıtlamaktansa aynı değerlerde stabil olacak, aynı performansı verecek şekilde undervolt yapılabilir.
Small ffts testi yapın bakalım sıcaklıklar ne oluyor, ona göre bir çözüme gidilebilir.

Açık söyleyeyim eğer 224W'ı testte çeker, tam frekansta çalışır ve 90 derecede 95 derecede ya da buralara yakın sıcaklıklarda kalırsa işlemciden tam performans alırsın. 60 derecede çalışsın gibi bir fantezin yoksa elleme 100 dereceye kadar sorun çıkmaz.

Etkiler ama undervolt yapmayı deneyebilirsiniz. Güç tüketimini kısıtlamaktansa aynı değerlerde stabil olacak, aynı performansı verecek şekilde undervolt yapılabilir.
Small ffts testi yapın bakalım sıcaklıklar ne oluyor, ona göre bir çözüme gidilebilir.

Açık söyleyeyim eğer 224W'ı testte çeker, tam frekansta çalışır ve 90 derecede 95 derecede ya da buralara yakın sıcaklıklarda kalırsa işlemciden tam performans alırsın. 60 derecede çalışsın gibi bir fantezin yoksa elleme 100 dereceye kadar sorun çıkmaz.
small ffts yaptım 227w kadar çekti sıcaklık 92 derece olunca ben durdurdum. Ondan sonra AİDA64 Extreme System stability test açtım 11 dakika boyunca maksimum 85 derece görüp sıcaklık değeri 83-84 arası gitti geldi maksimum 185w çekti.

Small ffts yaptım 227W kadar çekti sıcaklık 92 derece olunca ben durdurdum. Ondan sonra AIDA64 Extreme System stability test açtım 11 dakika boyunca maksimum 85 derece görüp sıcaklık değeri 83-84 arası gitti geldi maksimum 185W çekti.

Prime 95 testi en kötü ihtimal testidir, kendinizi kandırmayın. 100 dereceye ulaşıyor mu? Termal kısıtlamaya gidiyor mu işlemci? Bunları ancak Prime 95 ile öğrenebiliriz. Normal kullanımda Prime 95 testi kadar zorlamaz ama en kötü senaryonunda başınıza gelme ihtimali vardır. 95 derece olsa bile sorun olmaz. Eğer 100 dereceyi geçmeye çalışıyorsa o zaman soğutucu yetmiyordur değiştirilmelidir.

Small ffts yaptım 227W kadar çekti sıcaklık 92 derece olunca ben durdurdum. Ondan sonra AIDA64 Extreme System stability test açtım 11 dakika boyunca maksimum 85 derece görüp sıcaklık değeri 83-84 arası gitti geldi maksimum 185W çekti.

96-97 de frenleyebiliyor öyle kalıyorsa çok normal, o soğutucu ancak i3'lere yeter. Termal kısıtlama olmadan bence 95-96 derecelerde kullanmanın bir zararı olmayacaktır. Eskiden işlemciler için sınır 70 derecelerdi transistör yoğunlu bu kadar değildi ve 70 ya da üstü hiç hoş görülmezdi. Günümüzde artan transistör sayısı beraberinde ısı üretimini de getirdi. Bu yüzden işlemciler daha fazla ısınacağı için buna dayanacak şekilde geliştirildi. Yani 96-97 dereceye kadar çıkarsa çıksın orada sıcaklığı tutabiliyorsa, performans kaybı(frekans düşmesi ve güç tüketimi düşmesi) olmuyorsa devam et gitsin. Bütçen varsa en az 240mm sıvı soğutma ya da çok daha kaliteli bir kule tipi soğutucu bak.
Tavsiyem şu olur:

Şahsen ben kaba görünmesine rağmen çok daha uzun ömürlü olduğunu düşündüğüm için bunlardan birini seçerdim.

Son düzenleme:

Değerler gayet normal hiçbir sorun sıkıntı yok. Fakat size tavsiyem Noctua nh D15s alıp yola devam etmeniz. İşlemciyi çok ferah bir şekilde besleyecektir.

Geri
Yukarı