i7 11700K hava soğutması yeterli mi?

DracheN

Megapat
Yer
Jüpiter
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU: Intel Core i5 12400F (6C/12T) GPU: MSI GEFORCE RTX 2060 VENTUS GP OC 6GB GDDR6 192Bit RAM: GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV DDR4 3200MHz CL16 Motherboard: MSI H610M BOMBER DDR4 3200MHz(OC) SSD: Kioxia 500GB Exceria NVMe M.2 SSD (1700MB R / 1600MB W) PSU: THERMALTAKE TR2 S 650W 80 PLUS Case: MSI MAG FORGE M100R ARGB Monitor: MSI MAG 251RX 240HZ 1MS GtG 10-bit OS: Windows 11 Home SL
Bu işlemci ve RTX 3070 Ti sıvı soğutma şart mı yoksa hava soğutma yeterli olur mu arkadaşlar?

İyi bir hava soğutması anca idare eder.

Stok fan demiyorum bile.

11900K kadar ısınmıyor ama bir miktar ısınma sorunu var.

Hocam düşündüm fakat sıvı soğutma şart diyorlar.

Anladım hocam normal bir soğutucu ile kullanabilirim değil mi stok dışında?

Evet, ama kule tipi olacak ve biraz büyük bakır borusu olmasına dikkat et.

Ama tavsiyem K serisi alıyorsan muhtemel TurboBoost olayı kaçınılmazıdır sıvı soğutma alman.

TDP değeri yüksek hava soğutma almalısın çünkü, Watt değeri yüksek işlemcinin. Böyle işlemcilerin hakkı kesinlikle sıvı soğutmadır.

TDP değeri yüksek hava soğutma almalısın çünkü, Watt değeri yüksek işlemcinin. Böyle işlemcilerin hakkı kesinlikle sıvı soğutmadır.
R7 5800X için ne önerirsin hocam 400 TL bandında?

R7 5800X için ne önerirsin hocam 400 TL bandında?

Dostum şu ya da bu demek istemiyorum, çeşitli konu açılmış yazılar var bura da, ben sıvı soğutmadan başka zor da kalmadığım sürece hava soğutma teknolojisi kullanmıyorum. Zaten bendeki soğutmalar el yapımı hazır da değil. O işlemcinin TDP değeri 105 Watt overclock da yapmak istersen tabii bu değerin üzerin de bir hava soğutma alman gerek. Yine de baktım, TDP değerini gördüğüm 230 Watt değerin de güzel hava soğutma görmüştüm, bulamadım onu. CFM şöyle, böyle yazmış da yazmış TDP değerine bakıyorum yok, yani reklamdan başka bir şey yok. AliExpress'den ben yıllar önce, sıvı soğutma kullanmadan önce 90 mm alseyye marka hava soğutma almıştım 180 TDP değerine sahipti, çok da güzel soğutuyordu. Boyutuna fazla takılmayın TDP değerine bakın daha güzel bir karar vermiş olursunuz. Ama ne alırsan al sıvı soğutma gibi tepki vermeleri tabii zor oluyor. Yoksa neden bu kadar zahmete girip Custom kullanayım. Dediğim gibi fan 3000 RPM de dönsün en iyi CFM değerine de sahip olsun soğutucu boşsa bir işe yaramıyor diğer güzel özellikler. Dostum yanlış anlama kulaktan duyma seni yönlendirmek istemiyorum ve kullanmadığım bir ürünü de önerip yanlış yönlendirmek istemiyorum seni. Daha çok kullanan arkadaşlar deneyimlerini yazarlarsa daha doğru olur. Hiçbir şey bilmiyorsan TDP değerini araştır soğutucunun öyle al. En güzeli böyle daha güzel olur.

Geri
Yukarı