i7-11700K RTX 3060 Ti sistem yükte yeniden başlıyor

brktyln

Kilopat
Merhaba,

OCCT testinde bütün donanımı ayrı ayrı test ettiğimde hiçbir sorun yaşamıyorum. CPU Max 175W değerlerine çıkıyor ancak Power testine soktuğum zaman GPU 200W CPU 250-260W gördüğü zaman sanıyorum 750W PSU yetersiz kalıyor ve yeniden başlatıyor. Bu durum zaman zaman oyunlarda da oluyor ve bilgisayar kapanıp açılıyor. Sistem bilgileri aşağıdaki gibidir. BIOS'tan RAM için XMP açık, CPU için açmadım. Otomatik olarak kullanıyorum.

OC ile watt kullanımına sınır koyabilir miyim? Ayrıca aşağıda sistem hakkında bilgileri de paylaşıyorum. 750W nasıl yetersiz kalıyor anlayamadım. Not olarak ısınma sorunu yaşamıyorum. İşlemci maksimum stres altında 75-80 derecelerdedir.

MSI Z590-A Pro
i7-11700K
Gigabyte RTX 3060 Ti Gaming OC Pro 8G
16 GB G.Skill 3200MHz (2x8GB)
Cooler Master Seidon 120v sıvı soğutma
High Power HP-750-G14C Power Supply 750W
Sıvı soğutmanın haricinde 5 tane 120mm fan mevcut

DDU ile ekran kartı sürücünü kaldırıp tekrar yükle.

8+6 pin güç bağlantısını tek bir kablo üzerinden yapıyorsan 8 PIN'i bir kablodan 6 PIN'i başka bir kablodan bağlayarak dene.

PSU'nun yetersizliği gibi bir durum olduğunu sanmıyorum. Anakarta/ekran kartına giden PSU bağlantıları sağlam mı?
Bir önceki sistemde hiçbir sorun yaşamadım. Şuanda da normal kullanımda herhangi bir sorun yok. Ekran kartını yada işlemciyi test ettiğimde sorun olmuyor. Bağlantılarda bir sorun olduğunu sanmıyorum. Anakartın üst kısmında 8+4pin güç kablosu takılı alt kısmındaki pcie power a da 6pin güç kablosu takılı durumdadır.

750 watt PSU yetersiz gelmiyordur. PSU voltajlarını HWiNFO64 programı ile kontrol edin. Kararsız voltajdan dolayı kapanıyor olabilir.
1669573802961.png

Merhaba,
Program kullanımı hakkında bilgim yok ama yükleyip açtığımda yukarıdaki gibi bir ekran geliyor. Kullanımı hakkında bilgi verebilirmisin.

Eki Görüntüle 1586685

Merhaba,
Program kullanımı hakkında bilgim yok ama yükleyip açtığımda yukarıdaki gibi bir ekran geliyor. Kullanımı hakkında bilgi verebilir misin?

Bu ekranda değil. Arka planda bir ekran daha olması lazım. Orada sol üst köşede sensörler kısmına girin. Daha sonra önünüze çıkan ekranda anakart isminizi bulun ve o bölümü genişletin. Orada 3.3v, 5v, 12v kanallarını görmeniz gerekir. Sistem yük altında iken bu değerleri kontrol edin.

Bu ekranda değil. Arka planda bir ekran daha olması lazım. Orada sol üst köşede sensörler kısmına girin. Daha sonra önünüze çıkan ekranda anakart isminizi bulun ve o bölümü genişletin. Orada 3.3v, 5v, 12v kanallarını görmeniz gerekir. Sistem yük altında iken bu değerleri kontrol edin.
1669574412242.png

Sanırım bu ekrandan bahsediyorsunuz. Ne gibi bir değişiklik görmeliyim yada görmemeliyim.

DDU ile ekran kartı sürücünü kaldırıp tekrar yükle.

8+6 pin güç bağlantısını tek bir kablo üzerinden yapıyorsan 8 PIN'i bir kablodan 6 PIN'i başka bir kablodan bağlayarak dene.
Ekran kartı güç için sadece 8pin girişi mevcut ve tek kablo ile bağlı. Bios dahil bütün sürücüler günceldir.

Geri
Yukarı