i7 11700K sistem toplama

Gürcan35

Hectopat
Merhaba, yeni bir sistem toplayacağım. Ürünlerin uyumluluğu ve verimliliği konusunda görüşlerinizi almak istiyorum. Önerilerinize açığım.

İşlemci:

İşlemci soğutucu:

RAM:

Anakart:

SSD:

Güç kaynağı:

Ekran kartını stok ve fiyat durumuna göre 3070 Ti'ya da 3080 tercih edeceğim. Ancak aklıma takılan birkaç konu var.

- Anakart üzerinde 3 adet M.2 slotu mevcut. Bir tanesi 4.0 versiyona sahip, diğerleri ise 3.0 versiyon. Ben şu an için 1 tane 4.0 versiyonda M.2 alacağım, sonrasında bir tane daha almak istiyorum ve diğer slotlarım 3.0 desteklediği için muhtemelen 3.0 bir M.2 alacağım. İkinci M.2'yi aldığımda RAID 0 yapmak istersem yapabilir miyim? Yapabilirsem ikisinin uyumluluğu nasıl olur? 4.0 versiyonlu M.2'nin hızı ile 3.0'ın hızı aynı olmayacağı için kendisini 3.0'a düşürecek mi?

- İşlemci soğutucu için sıvı soğutma düşünmedim ancak gerek olur mu? Linkini koyduğum hava soğutma ile sıvı soğutmalar arasında devasa bir ısı fark oluşur mu? Tavsiyeniz hangi yönde olur?

- RAM'ler bu sistem için ideal midir? Daha yüksek MHz değerlerini tercih etmemi önerir misiniz?

- Ekran kartını stok durumuna göre tercih edeceğim demiştim, 3080 almam durumunda 850 Watt tüm bileşenler için yeterli olur mu? Tam yükte uzun süre verimliği nasıldır?

Yardımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart üzerinde 3 adet M.2 slotu mevcut. Bir tanesi 4.0 versiyona sahip, diğerleri ise 3.0 versiyon. Ben şu an için 1 tane 4.0 versiyonda M.2 alacağım, sonrasında bir tane daha almak istiyorum ve diğer slotlarım 3.0 desteklediği için muhtemelen 3.0 bir M.2 alacağım. İkinci M.2'yi aldığımda RAID 0 yapmak istersem yapabilir miyim? Yapabilirsem ikisinin uyumluluğu nasıl olur? 4.0 versiyonlu M.2'nin hızı ile 3.0'ın hızı aynı olmayacağı için kendisini 3.0'a düşürecek mi?
Gen 4.0 kendi hızında Gen 3.0' lar kendi hızında çalışır.
İşlemci soğutucu için sıvı soğutma düşünmedim ancak gerek olur mu? Linkini koyduğum hava soğutma ile sıvı soğutmalar arasında devasa bir ısı fark oluşur mu? Tavsiyeniz hangi yönde olur?
Attığınız hava soğutucu en iyi hava soğutuculardan biri ama bu bütçede çok iyi sıvı soğutucular da alınabilir. (Lian Li Galahad 360 gibi)
RAM'ler bu sistem için ideal midir? Daha yüksek MHz değerlerini tercih etmemi önerir misiniz?
Bu RAM' ler yerine Crucial Ballistix RGB, G.Skill Trident Z ya da Corsair Dominator tercih etmeniz daha iyi olur. Bunların çipi daha iyi. (Crucial Micron E Die, G.Skill ve Corsair Samsung B Die. Sizin attığınız Samsung C Die.)
- Ekran kartını stok durumuna göre tercih edeceğim demiştim, 3080 almam durumunda 850 Watt tüm bileşenler için yeterli olur mu? Tam yükte uzun süre verimliği nasıldır?
850W 3090' a bile yeterli olacaktır.

Sadece oyun için mi kullanacaksınız yoksa Abode uygulamaları falan mı kullanacaksınız? Niye Intel, Ryzen 7 5800X daha iyi İ7 11700K' dan.
Oyun ağırlıklı olacak, Amd bir türlü içime sinmiyor, yıllardır Intel kullanıyorum. Alışkanlık mı desem güvenli alan mı desem bilemedim.
Hocam bütçeniz nedir ona göre hazır sistem önerisi yapalım çok fazla tutar bu şekilde.
Net bir tutar veremiyorum ancak bir miktar daha yukarı çıkabilirim. Ortalama bu güçte bir sistem işimi görecek. Sadece detayları değiştirebilirim sizlerin önerisiyle. Örneğin bu RAM değil de biraz daha ekle şu modeli al gibi.

Gen 4.0 kendi hızında Gen 3.0' lar kendi hızında çalışır.

Attığınız hava soğutucu en iyi hava soğutuculardan biri ama bu bütçede çok iyi sıvı soğutucular da alınabilir. (Lian Li Galahad 360 gibi)

Bu RAM' ler yerine Crucial Ballistix RGB, G.Skill Trident Z ya da Corsair Dominator tercih etmeniz daha iyi olur. Bunların çipi daha iyi. (Crucial Micron E Die, G.Skill ve Corsair Samsung B Die. Sizin attığınız Samsung C Die.)

850W 3090' a bile yeterli olacaktır.
Detaylı cevabınız için teşekkür ederim. Sıvı soğutma tecrübem hiç olmadı daha önce. Bunların sıvıları belirli bir zaman sonra bakım veya değişim istiyor mu? Bir de kasayı soğutucu uzunluğuna göre tercih etmeliyim değil mi?
VATAN zorunlu mu? Daha uyguna toplanabilir ya da daha iyi parçalar konulabilir.
Ürünlerin modelini belirtmek amacıyla örnek olarak attım VATAN linklerini. Modelleri netleştirdikten sonra en uygun yerleri araştırıp satın alacağım.

Sıvı soğutma tecrübem hiç olmadı daha önce. Bunların sıvıları belirli bir zaman sonra bakım veya değişim istiyor mu?
O custom sıvı soğutmalar için.
Bir de kasayı soğutucu uzunluğuna göre tercih etmeliyim değil mi?
Evet.
Ürünlerin modelini belirtmek amacıyla örnek olarak attım VATAN linklerini. Modelleri netleştirdikten sonra en uygun yerleri araştırıp satın alacağım.
Tamam.

Intel istiyorsanız;

Son düzenleme:
11. nesil intel işlemcilerini turbo frekansta çalıştırmak baya dertli. Çalıştırsan soğutmak dertli. Kağıtta yazdığına bakmayın 5 küsür ghz yazdığına. O frekanslar için bi kamyon tdp ayarı istiyor. Ben olsam işlemciyi 5800x ile, ramleri de 3600 cl16 ile değiştirir yoluma devam ederdim. Çünkü İntel bu klassmanda fiyat avantajı sağlamıyor.

Geri
Yukarı